Herşeye rağmen ekonomi büyüyor

, , Sende yorum yap

Geliniz de sasirmayiniz:
“Piyasada yaprak kipirdamiyor, iç piyasa öldü. ihracat durdu” diyorlardi. Biz de buna inaniyorduk. Sanayide üretim yüzde 7.1 artmis. Tarimda yüzde 5.2 artmis, insaat isleri yüzde 4.8 büyümüs. Ticaret hizmetleri yüzde 8.7 genislemis. Bütün
bunlarin sonunda ülkede mal ve hizmet üretimi yüzde 7.9 büyümüs.
Bu mallar ortada kalmadigina göre demek ki, hem iç piyasada alan olmus hem ihracat yapilmis.
“Türkiye 1995 yilinda yüzde 8.0 oraninda büyümüstü, iki yil üst üste büyüme olmaz. 1996 yilinda ekonomi yüzde 4’den fazla büyür ise ‘isinir’. Motor kaynatir. Motoru ‘yakar.’ Ve batar. Döviz kalmaz. Enflasyon yüzde bin olur. Dolar fiyati l milyonu vurur” diyorlardi. Biz de buna inaniyorduk. Dis ticaretin 20 milyar dolar açik vermesine, Milli Gelir’in yüzde 7.9 oraninda büyümesine ragmen ekonomi isinmadi. Döviz rezervi bitmedi. Döviz fiyati delilenmedi. Enflasyon oldugu yerde duruyor. Geliniz de buna sasirmayiniz.
Biz hem büyümek istiyoruz, hem büyümekten korkuyoruz
Ekonomi politikalarinin hedefi büyümektir, önce üretimi ve geliri artiracaksiniz. Sonra artan gelirin dengeli bölüsümünü saglayacaksiniz, iste ekonomi denilen sey bundan ibaret.
Ekonominin büyüyüp büyümedigi, büyümüs ise ne kadar büyüdügü ise Milli Gelir rakamindan izlenir. Milli Gelir bir ülkede bir yil içinde üretilen mal ve hizmetlerin parasal degeridir.
Bir ülke ne kadar üretir ise bu üretim Milli Gelir rakamina yansir. Milli Gelir rakaminin artmasi demek ülkede mal ve hizmet üretiminin artmasi demektir.
Herkes büyümek ister.
Bir ülkenin yüzde 7, yüzde 8 gibi bir hiz ile büyümesi (kalkinmasi) çok önemli bir olaydir.
Bir ülkede ekonomiyi yönetenlerin yüzde 7’nin üzerinde büyüme hizini hedef almalari ve de bu hedefi gerçeklestirmeleri büyük bir basari olarak alkislanir. Türkiye’de ekonomi politikasini belirleyenler 1996 yili için yüzde 4 büyümeyi hedef almislardi. “Bir de ne görelim?” Ekonomi yüzde 7.9 büyümüs!.. Nasil büyümüs? 1996 yilinda tarim iyi gitmis. Özellikle zeytinde son elli yilin en yüksek verimi alinmis. 1995 yilinda yüzde 2.6 oraninda büyüyen tarim yüzde 5.2 oraninda büyümüs. Sanayide üretim artmis. Sanayi yüzde 7.1 oraninda büyümüs, insaat hareketlenmis.
Büyüdügümüz için sevinemiyoruz
Türkiye bir acayip ülke oldu… Saniyorduk ki, “Ekonomi kontrolden çikti. Aldi basim gidiyor. Nereye gittigi belli degil. Dengeler rezil. Enflasyon azgin. Faizler çilgin, inanilan su ki insanlar ne yatirim yapiyor, ne üretim… Sadece insanlar parayi faize yatirip, faiz ile geçiniyor… Bu durumda ekonomi oldugu yerde sayiyor!..”
Halbuki biz ekonomi geriye gidiyor sanirken, ekonomi ileri gidiyormus. Sakin süpheye düsmeyiniz. DÎE hesaplamada hata yapmistir demeyiniz. Çünkü enerji kullanim rakamlari ve girdi artislari da Milli Gelir hesaplarim dogruluyor.
O halde neden sevinmiyoruz? Sevinemiyoruz. Çünkü Milli Gelir artisi tamamen kon-troldan çikmis, dengeleri alt-üst olmus bir ekonomide kendi kendine olusan bir gelisme… Normal olarak bunun devam etmesi imkansiz… Ama sunu da söyleyebilirsiniz: “Bizim islerimiz ne akila sigar, ne hesaba, ne kitaba… Herkes batmamizi beklerken bir de bakarsiniz 1997 yilinda da yüzde 7’nin üzerinde kalkiniriz!.. Olmaz, olmaz deme… Burasi Türkiye Abi’cim…”
Milli Gelir (GSMH) Nasil Artti?
1995 1996
GSMH,……………….7.854.887 ..15.125.091
(Carî/milyar TL.)
GSMH………………..87.2…………..78.5
Deflatörü(%)
GSMH………………..7.854.887 …8.473.440
(1995 fiyati)
GSMH…………………8.0…………..7.9
(Sabit artis orani)
ABD Dolari……………46.183………82,391
yil ort/TL
GSMH.,……………….170.0………..183,5
(Milyar dolar)
Nüfus………………,61.4…………..62.6
(Yilort/Milyon)
Kisi basi……………2.759………..2.928
GSMH (Dolar)
Kisi basi GSMH………,.127.4……,..,.241.2
(Cari/Milyon TL.)
Kaynak DiE

 

Sende yorum yap