Hep Yabancılar Bizim Şirketleri Alacak Değil ya..

, , Sende yorum yap

Hep Yabancılar Bizim Şirketleri alacak Değil ya..

Tekfen Alman firmasını aldı.

İki Almanya’nın birleşmesinden sonra, eski Doğu Almanya'daki devlet işletmelerinin "özelleştirilmesine geçildi.

Doğu Almanlar, özelleştirmeyi Türk işi "ağır aksak" değil, hızla yapıyorlar. Bu amaçla "Treuhandans-talt" isminde bir kurum meydana getirmişler. Bu kurum özelleştirilecek eski devlet işletmelerini yerliye yabancıya pazarlıkla satıyor.

Doğu Almanya'da satışa çıkarılan eski devlet işletmelerinden HMB (Hallesc-he Mitteldeutsche Bau AG) ismini taşıyan inşaat şirketine TEKFEN firması talip olmuş.

TEKFEN'ciler Alman özelleştirme kurumu ile pazarlık masasına oturmuşlar. Al takke, ver kullan, önce fiyatta anlaşmışlar. Sonra da ödeme şartlarında… Velhasıl, parası taksit ile belli dönemde ödenmek üzere kocaman Alman şirketinin tüm hisseleri TEK-FEN’e geçmiş.

HMB, Doğu Almanya’nın büyük başarılı inşaat şirketlerinden biriymiş. 1959 yılında kurulmuş, iş merkezi, Berlin yakınında Halle şehrinde imiş. Almanya’nın en büyük inşaat şirketleri sıralamasına giriyormuş. Beş bin devamlı çalışanı ve zengin makine parkı varmış. Almanya, Rusya ve Ukrayna'da konut, işyeri, fabrika, altyapı yapıyormuş. Beş şubesi, altı iştiraki varmış.

Şirketin 1992 yılında cirosunun 750 milyon Alman Marki olacağı tahmin ediliyor.

TEKFEN'ciler kimler?

TEKTEN, 1957 yılında 3 mühendis arkadaş tarafından Ankara'da kurulan bir şirket.

Bayındırlık Bakanlığı’nda Devlet Hava Meydanları işletmesi bölümünde Akçaglilar memuriyetten ayrılıp kurmuşlar.

Feyyaz Berker ile Nihat Gökyiğit, Robert Kolej'in yüksek bölümünü bitirip, ABD'de Michigan Üniversitesinde yüksek mühendislik eğitimi yapan iki arkadaş. Mühendislik ye yüksek mühendislik diplomasini Illinois Üniversitesi'nden alan Necati Akçaglılar ile Bayındırlık Bakanlığı’nda tanışmış ve arkadaş olmuşlar. Daha sonra ortaklıkla perçinlenen bu arkadaşlık (Allah bozmasın) sürüp gidiyor.

TEKFEN'de üç arkadaş ortak arasında kesin bir iş bölümü yok… Hele hele su yıllarda üçü de günlük işi profesyonel yöneticilere bırakmış durumda… Fakat genel olarak inşaat, gübre grubu ve banka Necati Akçağlılar'ın işi. Nihat Gökyiğit çelik imalat ve gıda sanayiini seviyor. Feyyaz Berker ampul sanayii ve dış ticarete ilgi gösteriyor.

1991 yılı rakamlarına göre TEKFEN'in mal varlığı 1.6 milyar dolar, is hacmi ise 1.7 milyar dolar dolayında. 1992 yılında 212 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş.

TEKFEN'in HMB için taşıdığı düşünceler

Üç ortak, Necati Akcaglilar, Feyyaz Berker ve Nihat Gökyiğit devletten istifa edip, inşaat şirketlerini kurduktan sonra ilk işi İstanbul’da bulmuşlar. Adnan Menderes'in başlattığı imar hareketi içinde, Vatan Caddesi, Millet Caddesi inşaatında iş yapmışlar.

Yurtiçindeki inşaat faaliyetleri yanında yurtdışında ilk çıkış, Kuveyt ve Suudi Arabistan'da alınan işler olmuş. Batman-İskenderun, Irak-Yumurtalık-Kırıkkale petrol boru hattı ile başlayıp, birçok boru hattı yapımını üstlenmişler, şimdi yurtiçinde otoyol yapıyorlar.

Uzmanlık alanları olarak Karayip Denizi, Kazakistan ve Orta Doğu petrollerini taşımak için boru hattı, islemek için rafineri, Petro-kimya ve gübre kompleksi isleri yapmışlar.

Bunlara ek olarak otoyol, baraj, tünel gibi elektromekanik ve ağır inşaat konularında da yoğun çalışmaları var. Necati Âkçaglilar HMB'nin hisselerini satın aldıktan sonra bu şirketten ne yarar sağlayacaklarını söyle anlatıyor:

"…Türkiye dışındaki büyük işleri alabilmek için, bir Alman inşaat şirketinden büyük yararlar sağlanabilir… Çünkü Batı dünyasında kimse şirketin pay sahiplerinin milliyetine bakmıyor… HMB eskiden Alman şirketi olarak biliniyordu. Gene öyle bilinecek.

İnşaat şirketi olarak yönetilmesine ve faaliyet göstermesine çalışacağız. HMB, bir Alman firması olarak Avrupa'daki, Rusya'daki, Asya ülkelerindeki ihalelere bizden daha avantajlı katılacak… Kredi, teminat, ithalat-ihracat islerinde bir Türk şirketinin sahip olamadığı kolaylıklardan yararlanacak."

TEKFEN'ciler ve Türkiye için hayırlı olsun… Globalizasyon denilen şey bu… İlla da yabancılar gelip Türkiye'den firma satın almayacak… Türkler de gidip, yabancıların firmalarını satın alacak…

TEKFEN ne yapar?

Tekfen Topluluğu 38 iştiraki ile gıdadan inşaata, sanayiden finans sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde faaliyet gösteriyor. Yurtdışında New York, Londra, Paris. Moskova. Tahran, Kuveyt, Bağdat, Al Khobar, Taif ve Riyad'da ofisleri var. 1956 yılında "Müşavir Mühendislik Firması adi ile kurulan Tekfen, 1968 yılından itibaren Tekfen inşaat ve Tesisat A. S. olarak komple sanayi ve akaryakıt tesisleri alanına yayıldı. 1963 yılında Tekfen Endüstri ve Ticaret A. S. Tekfen markası ve tamamen yerli sermaye ile aydınlatma ampulü üretimine geçti.

1966 yılında Philips ile ortaklaşa olarak İzmit’te cam kavanoz ve floresan ampul imal etmek üzere Birleşik Aydınlatma Sanayi ve Ticaret A. S. kuruldu. 1979 yılında ise Tekfen Gıda ve Tüketim Maddeleri Pazarlama A.S. faaliyete geçti. Tekfen bu yatırımla dayanıklı süt ve mamulleri sanayiine girdi. 1976'da Gönen'de Mis Süt Sanayi A.S. üretime başladı. Tekfen, Mis Süt ile ag-ro-endüstri sahasına girerken gübre sanayiine ilgi duydu.

1981 yılında Toros Gübre ve Kimya Endüstri AŞ’de gübre üretimine başlandı. 1985 yılında grup turizm sektörüne girdi. Fentur Servis ve Turizm A.S.'yi kurdu.                                                   

Tekfen, 1985 yılından itibaren hızlı gelişme çizgisini sürdürerek sırasıyla sigorta işleri, akaryakıt dağıtımı, kimyevi maddeler ithalatı ve bankacılık alanlarına da yayıldı.

1989 yılında faaliyete geçen Tekfen-bank devamlı bir büyüme içinde.

 

Sende yorum yap