Helikopter için savaş var

, , Sende yorum yap

Türk Silahli Kuvvetleri’nin çagdas araç ve gereçlere, çagdas silahlara sahip olmasindan gurur duyariz.
Ancak çagdas araç ve gereçlere, çagdas silahlara sahip olabilmenin “faturasi” büyük.
Türkiye’nin bütçesinde açik var. Bu nedenle Türk Silahli Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarini karsilayacak para zorlukla bulunuyor. Bu zorlukla bulunan para açigi daha da büyütüyor. Açik büyüyünce enflasyon daha da artiyor. Enflasyon artinca açik daha da büyüyor… Böylece Türkiye çikmaza giriyor.
Bu “parasal” sorun… Birde “siyasal” sorun var. Basta ABD olmak üzere Bati dünyasinin silah, savunma araç ve gereci üretim teknolojisinde önde gelen ülkeleri, Türkiye’ye “üstü kapali bir silah ambargosu uyguluyor”.
Silah ve savunma araç ve gereçleri tedarikinde çok önemli bir ilke var: “Size ceket veremiyoruz, onun yerine bir pantalon takdim edelim…” Veya “Paraniz yetmiyorsa daha ucuzunu verelim” misali, “O olmazsa, bu olur…” diye birsey olmuyor. Olamiyor. “En üstün teknolojiye sahip olanini faturasi ne ise ödeyip almaya mecbursunuz”. Aksi halde, ikinci kalite veya ucuz diye aldiginiz silah, savunma araç ve gereci hiç bir ise yaramiyor.
iste bu bakimdan, Türk Silahli Kuvvetleri’nin güncel ihtiyaçlarinin karsilanmasi için yapilan ve yapilacak alimlar büyük önem tasiyor. Bu konunun bizi ilgilendiren yani… Bir de saticilari ilgilendiren yani var.
Dünya “silahlanma” yarisi durdu. Sanayilesmis ülkeler savunma harcamalarini kisti. Ordularini küçülttü. Bu çerçevede silah ve savunma araç ve gereçleri sanayileri issiz kaldi.
Rusya ve eski Dogu Bloku ülkeleri silah almiyor. Savunma araç ve gereci almiyor. Sinirlari içinde birbirini yiyen veya komsulariyla dalasan fakir ülkelerin silaha verecek paralari tükendi.
Iste böyle bir dönemde Türkiye’nin 150 milyar dolarlik bir uzun vadeli silah ihtiyaç programi ile pazara çikmasi silah ve savunma araç ve gereci üreticilerini birbirine düsürdü.
Herkes Türkiye’ye mal satmaya çalisiyor. Basta ABD olmak üzere Türkiye’ye üstü örtülü ambargo uygulayan Batili silah üreticisi ülkeler ne yapacaklarini bilemiyor. Bunu firsat olarak gören teknolojisi geri, mallari ikinci kalite israil, Rusya, ispanya benzeri ülkeler Türkiye’nin pesinde dolaniyor.
Türk Silahli Kuvvetleri’ne 3.5 milyar dolarlik helikopter alimi için bir ihale açildi. Ocak ayi sonuna kadar bu ihaleye bes grup teklif verdi. Proje takvimine göre teklifler degerlendirilerek 1999 yili Subat ayinda alim sözlesmesi imzalanacak.
ABD’nin “üstü örtülü ambargosuna ragmen” ihaleye katilan Amerikan Mc Donnel-Douglas’in AH-D Apache ve Bell-Textron’un AH-IW King Cobra modeli helikopterleri ile ihaleye israil ile ortak katilan Ruslar’in Ka-50 helikopterleri arasinda büyük “savas” var. Ünlü Amerikan Boeing firmasi da Sikorsky helikopterleri ile ihaleye katilmis. Sonradan geri çekildi. Fransiz-Alman ortak kurulusu Eurocopter ise Tiger modeli helikopterleri satmak istiyor.
Gazetelere yansiyan haberlere göre Türk Silahli Kuvvetleri’nin temsilcilerini Rusya’ya davet eden Rusya’nin silah ihracat sirketi Rosvoorujeniye’nin yöneticileri Türkler’e K-50 ve K-52 tipi saldiri amaçli ve Ka-32 tipi genel amaçli helikopterlerinin ve bunlarin yaninda MIG-29 ve SU-27 savas uçaklarinin “marifetlerini” göstererek “helikopter savasinda üstünlük” saglamaya çalisiyor.
Ruslar Ka-50 tipi helikopterleri satabilir-lerse, bu helikopterlerin “aviyonik” sistemlerini israil firmalari gerçeklestirecek. Böylece 3.5 milyar dolari Rusya ile israil aralarinda bölüsecek.
Ali Riza KARDÜZ^

@

 

Sende yorum yap