Helal Olsun!..

, , Sende yorum yap

Anadolu deyimi ile Tansu Çiller’e “helal olsun…” Tek basina aldi götürdü… Tansu Çiller’in kisa bir süre içinde politikadaki tirmanisi, yeni katildigi bir partide yillarin deneyimine sahip, “kurt” rakiplerinin arasindan siyrilip delege oylarinin çogunu almasi büyük bir basandir.
Tansu Çiller, son seçimlerde halktan en çok oyu almis bir partinin baskani ve de Basbakan olarak Türkiye’nin kaderini belirleyecek iki koltuga birden oturmaktadir.
-Birinci koltukta Dogru Yol Partisi’ni yönetecektir. Parti bütünlügünü saglayacak, partiyi güçlendirecek yeni seçimlere hazirlayacak, oy gücünün arti-nlmasina çalisacaktir.
-Ikinci koltukta Hükümet’i kuracak. Koalisyonu sürdürecek. Koalisyon dengelerinin ve de kaynaklarin izin verdigi ölçüde ekonomide ve sosyal politikalarda iyilestirmeler yapacaktir. Sadece ekonomik ve sosyal konularla ugrasmayacak, iç ve dis politikanin da sorumlulugunu tasiyacaktir… * * *
Tansu Çiller’in parti deneyimi sinirli… Seçim öncesi katildigi partide, Süleyman Demirel’in ilgi ve himayesinde milletvekili oldu. Bakan oldu…
Tansu Çiller’in hükümet deneyimi sinirli… Milletvekili olarak TBMM’nde çalisma firsati bulamadan bakan oldu. Meclis çalismalarina oldukça yabanci. Ankara bürokrasisinin çarklarini ögren-
meye vakit bulamadi.
Tansu Çiller’in bakanlik deneyimi sinirli… Ekonominin belli bölümünden sorumlu bir bakanligi ve bu bakanliga bagli devlet kuruluslarini yönetti.
Bu sinirli deneyim döneminde “ekip kurmadaki basarisizligi” dikkat çekti. Parti grubu ile, Meclis ile, diger bakanlar ile ve de bürokrasinin tümü ile diyalog kuramadi. Simdi oturmakta oldugu iki koltuk da bu konulardaki basarisizliktan affedemeyecek makamlar.
Hem Dogru Yol Partisi Baskanligi’nda ve hem de Basbakanlik’taki ba-sansi “ekip kurmasi”ni, partinin her kademesi ve yetkili organlari ile ve de TBMM ile iyi bir diyalog sürdürmesini, bürokrasiyi karsisina degil, tam yanina almasini zorunlu kiliyor. * * *
Tansu Çiller, iki koltuga otururken ö-nemli avantajlara sahip:
-Yurtiçinde ve disinda iyi bir egitim görmüs. Içeride ve disanda olup bitenleri izleyebilme yetenegine sahip. Yabanci dil biliyor. Türkiye benzeri baska ülkelerin sorunlarini nasil çözdügünü o-kuyacak, izleyecek, görecek durumda.
-Ekonomi egitimi almis. Bakanlik dö-fteminde ekonominin “pratigini” de gördü…Nelerin nasil yapilip, nelerin neden yapilamadigini da ögrendi.
-Yabanci devletlerin ve uluslararasi kuruluslarin basindakilerle iyi bir diyalog kurabilme yetenegine sahip.
-Su anda partisi ve Türk kamuoyu, yapacagi her icraati desteklemeye hazir
durumda.
-Ve de genç…
Bundan böyle Tansu Çiller’in sorumlulugu, bu firsati iyi degerlendirmektir.
Çünkü bu sadece Tansu Çiller için degil, bu ülke için de bir firsattir. Iste * **
Dogru Yol Partisi Kongresi’nde Tansu Çiller’in aldigi oylar, Türkiye’nin Türk halkinin büyüklügünün, dinamizminin de göstergesidir.
Dogru Yol Partisi’nin delegeleri, “geriye dönük çözümler” e itibar etmediklerini gösterdi.
Bir kadina oy verdi. Uzun yillar partiye emek vermis, güven ve sempati toplamis iki adayi gücendirmeden, yenilik ve degisim sözü veren, parti ve ülke yönetiminde çagdaslasmadan söz eden yeni bir genç bir kadin üyeyi baskan seçti. Ona basbakanlik yolunu açti. Tansu Çiller’in aldigi oylarin sayisi, yurtiçinde ve disinda, “Eyvah! Türkiye nereye gidiyor!.. Kadinlar basini bagliyor!.. Devleti din kurallanyla yönetecekler iktidara geliyor!..” seklinde gündeme getirilen endiselerin yanlisligini da ortaya
koydu.
* * *
Müslüman Türk halkinin din ile devlet isini nasil ayirdiginin, Müslüman Türk halkinin kadina verdigi önemin ve Türkiye’de çagdas kadinin nerelere gelebileceginin göstergesi olarak Tansu Çiller’in ugrasisi ve basansi çok önemlidir.
“Hela! Olsun!..”

 

Sende yorum yap