Hazine’nin cinliği!

, , Sende yorum yap

6 trilyonluk bono yerine 38 milyarliksatarak, faizi 4.32 puan asagi çekebildi
Geçen hafta içinde çok önemli bir satis vardi… Hazine’nin bono satisi… Ekonomiyi izleyenler bu satislarin Hazine’nin iç borçlanma faizlerim düsürmeyi basarip, basaramayacagini merak ediyordu.
Satis tamamlandi. Faiz düsürme operasyonundan sorumlu çevreler, üç ay vadeli bono faizlerinde 4.32 puanlik bir düsüs saglama basarisinin gösterildigini ilan ettiler.
Bu genel çizgileriyle “olumlu bir gösterge” idi…
Ancak bu olumlu gelismeyi tereddütle karsilamayi gerektiren bazi noktalar vardi.
– Hazine, o gün 6 trilyon liralik bono satacagina ilan etmisti.
– Buna karsilik sadece 38 milyar liralik bono satabildi.
– Sorun para darligi, talep yoklugu degildi. Tersine bankalar ihale için toplam 7.5 trilyon liralik teklif vermislerdi.
O halde ne oldu?
– Hazine talep varken neden bono satmadi?
iktisatçi arkadaslarim konuyu arastirmislar. Bulgulari ilginç… ihalede tekliflerin sadece binde besinin karsilanmasi sayesinde 4.32 puanlik düsüsün saglanabil-
digini tesbit etmisler.
Toplanan rakamlara göre, Hazine üç ay vadeli bono ihalesinde tekliflerin tümünü karsilama yoluna gitseydi, ortalama faiz bir önceki üç ay vadeli bono ihalesinde oldugu gibi yüzde 69.64 düzeyinde kalacakti.
3 Mart’ta yapilan ihaleye gelen
7.5 trilyon liralik teklif için yüzde 64 ile yüzde 74.98 arasinda faiz istendigi ögrenildi. Bu tekliflerin tümü karsilansaydi, agirlikli ortalama faiz yüzde 69.64 olacakti. Daha önce 6 trilyonluk satis yapacagini belirten Hazine, satisi bu düzeyde tutsa ortalama faiz bu kez yüzde 68 olacakti.
Ancak Hazine “faiz düsüsü sürüyor” havasini yaratabilmek amaciyla yüzde 64 ile yüzde 66 arasindaki faizleri kabul etti ve bu faizlerle sadece 38 milyar liralik satis yapabildi.
Ortalama yüzde 69.64 düzeyinde olusan 7.5 trilyonluk teklif, üç ay vadeli bonoda faizin gerçek anlamda daha da asagi düsmeyeceginin bir isareti olarak yorumlaniyor.
Bankacilik çevreleri ise Hazine’nin alti ay vadeli bonoda yaptigi 22 trilyonluk satis sayesinde üç aylikta satisi 38 milyarda tutabildigini vurgulayarak, önümüzdeki ihalelerde faiz artisinin sürpriz olmayacagi görüsünü savunuyor. Bakalim neler olacak?

 

Sende yorum yap