Hazine giderek daha çok borca batıyor

, , Sende yorum yap

Tansu Hanim “mangalda kül birakmiyor”: “Saadet zincirini kirdik. Havadan para kazananlarin çanlarina ot tikadik. Hazine bu yil daha az borçlaniyor. Önümüzdeki aylar iç borçlarin ana para ve faiz yükünden kurtulacagiz… Sicak para isi bitti. Bankalar döviz getirip, yüksek faizli bono tahvil a-lip, havadan para kazaniyordu. Halkin parasini halkin parasi yapacagim… Ya yapacagim… Ya yapacagim!..”
Benim saf ve bakir Anadolu halkim da bunlari duyunca seviniyor. “Oh… Oh… Isler düzeliyor… Felaket tellallarinin baykus gibi ötmeleri bosuna i-mis… Iyi günler geldi” diyor…
Ben kimsenin sevincini “kursaginda birakmak” istemiyorum ama, Sayin Okuyucularim, Isler hiç de Tansu Hanim’in anlattigi gibi degil. Tersine, Hazine gün geçtikçe borç batagina daha çok saplaniyor. Borç batagindan çikmak güçlesiyor.
* * *
Hazine’nin giderek daha fazla nasil borç batagina battigini, Hazine’nin giderek faiz yükünün nasil arttigini size rakkamlarla anlatacagim. Bu rakkamlari (maalesef) kimse yayinlamiyor. Belki de bu nedenle Tansu Hanim rakkamlari bilemiyor. Yanlis seyler söylüyor. “Yayinlanmayan ve Tansu Hanimin .bilemedigi rakkamlan sen nereden biliyorsun?” diye soracaksiniz… Ben “rakkam mecnunu, arastirici arkadaslarim sayesinde bu rakkamlan ögrenebiliyorum.” Anka Ekonomi Bülteni ‘ni çikaran iktisatçi Alaattin Ak-tas ve arkadaslari bu ve benzeri rakkamlan buluyorlar. Ilgilenenlere duyuruyorlar. Yorumunu yapiyorlar. Alaattin Aktas ve arkadastan, 1994 yilinin ilk 4 ayindaki iç borçlanma rakkamlarini ve bu borçlarin faiz yükünü hesaplamislar. Geçen yilin ayni dönemindeki rakkamlarla karsilastirmislar. Bu bilgileri toplu halde, bir tabloya yerlestirilmis olarak bu yazinin atanda bulacaksiniz.
Ben size Hazine’nin giderek daha fazla borca nasil battigini, faiz yükünün nasil arttigini tablodaki rakkamlan yorumlayarak ö-zetleyeyim:
* Gecen yilin ilk 4 ayinda Hazine 83 trilyon liralik bono satmis. Bu yil bono ile borçlanma rakkami 94 trilyona çikmis.
* Geçen yilm ilk 4 ayinda tahvil satisi ile iç borçlanma rakkami 26 trilyon lira. Bu yilin ilk 4 ayindaki tahvil
satisi 42 trilyon lira.
* Tahvil ve bono yoluyla geçen yilin ilk 4 ayindaki toplam iç borçlanma 109 trilyon lira. Bu yil ayni dönemde toplam iç borçlanma 136 trilyon lira.
Demek ki, Tansu
Hanimin söyledigi dogru degilmis. Demek ki, bu yil Hazine daha az borçlanmiyor. Tersine geçen yilin rakkamlari-nin üzerinde borçlanmak zorunda.
Simdi gelelim faiz yüküne… Acaba hakikaten Hazine’nin faiz yükü azaliyor mu? Bakkamlara bakiyoruz:
* Geçen yilm ilk 4 ayinda iç borçlanma i-çin çikardan Hazine bonolarinin faiz yükü 14 trilyon lira imis. Bu yil 24 trilyon lira olmus.
* Geçen yil ilk 4 ayda çikarilan tahvillerin faiz yükü 21 trilyon lira imis, bu yil 48 trilyon liraya çikmis.
* Geçen yilm ilk 4 aylik toplam iç borçlanmasinin faiz yükü toplam 35 trilyon lira imis. Bu yil faiz yükü 72 trilyon liraya yükselmis.
* Geçen yum ilk 4 ayinda iç borçlanmanin ana para ve faiz yükü toplam 144 trilyon lira iken, bu yil Hazine 208 trilyon lira mükellefiyet altina girmis. Ana para ve faiz toplami itibariyle Hazine’nin iç borçlanma yükü geçen yila göre yüzde 44 oraninda büyümüs.
* * *
Tablodaki rakkamlar degerlendirildiginde, iç borç faizlerinin geçen yila göre nasil arttigi da açiklikla görülüyor. Geçen yil Ocak-Nisan döneminde 3 ay vadeli bonolarin dönem faizi ortalama yüzde 18.9 iken, bu yil ayni vadeli bonolara Hazine yüzde 25.5 faiz ödemek zorunda kalmis.
Geçen yilm ilk dört ayinda ortalama yüzde 80.8 oraninda olan Devlet Tahvili faizi bu yil ortalama yüzde 114’e tirmanmis. Daha bitmedi… Bugün durum, ilk dört aykin-den daha da kötü… Hazine bono satamadigindan vadeleri üç aydan bir aya indirdi. Bir aylik bonolara yüzde 13 faiz ödemeye basladi. Bu faizin üç aylik birikimli getirisi yüzde 44’e ulasyor.
Gene bitmedi… Son tahvil ihalesinde Hazine faizi yüzde 225’e çikardi. Bu rakkam, 1994 yilinin ilk dört aylik ortalama faizi yüzde 114’ün iki kati.
* * *
Saym Okuyucularim… Hazine bu yolda borçlanmaya devam ederse, ne servet vergisi, ne varlik vergisi, ne de ek vergi Hazine’yi borç batagindan kurtarabilir… (Sayin okuyucularim… Kusura bakmayiniz. Bana sinir gelmis bulunuyor… Simdi ben bu gerçekleri yazdigim için felaket tellalligi mi yaptim acaba?)
iç borçlanma ve faiz yükü
(Ocak-Nisan;Trilyon TL)
1994 1993
Borçlanma faiz Toplam Borçlanma Faiz Toplam Bono(*} 94 24 118 83 14 97
Tahvil 42 48 90 26 21 47
Toplam 136 72 208 109 35 144 (*} Tümünün üç ay vadeli oldugu varsayildi.

 

Sende yorum yap