Halkımız otomobilini sigorta ettiriyor evini işyerini canını düşünmüyor

, , Sende yorum yap

1994 yilinda halkimiz, malini canini sigorta ettirmek için sigorta sirketlerine 31.7 trilyon lira prim (sigorta ücreti) ödedi.
Dünyada insanlar sigorta “güvencesinden” yararlanirken, önce canlarini, sonra mallarini düsünürler. Can sigortasi “hayat sigortasi, saglik sigortasi, kaza sigortasidir. Mal sigortasi denilince de önceligi olanlar “konut ve isyeri sigortalandir.”
Türkiye’de çok ters bir durum var. Türk insani için önceligi olan otomobilinin, otobüsünün, teknesinin sigortasi… Bakiniz, 1994 yilinda toplam sigorta primlerinin dagilimi nasil ? Motorlu araçlarin sigortalan toplam islemlerin yüzde 44.6’sini olusturuyor. Buna karsi hayat sigortalarinin payi yüzde 12.2, hastalik, saglik sigortalarinin payi yüzde 3, konut, isyeri, yangin, sel, afet sigortalarinin toplamda payi sadece yüzde 18.4 oraninda.
Türk halkinin canini, içinde oturdugu konutu ” ekmek teknesi” isyerini, otomobili kadar düsünmemesi çok sasirtici bir davranis. Halbuki, konut ve isyeri sigortalari, otomobil sigortalarindan daha ucuz. Daha kolay.
Türkiye’de bütün sigorta sirketleri, sigorta hizmeti vermek için kapi kapi dolasiyor. Birçok sigorta sirketi, konutlar ve isyerleri için “paket sigorta” denilen, tek bir sigorta poliçesi ile (yangin, sel, dahili su basmasi, firtina, duman, kötü niyetli hareketler, terör ve hirsizlik ) güvencesi veriyor. Böyle bir güvencenin bir yillik fiyat bir milyar liralik deger için sadece 4 milyon lira.
Sayin okuyucularima, mallarini güvenceye alirken dikkat etmeleri gereken bazi noktalari hatirlatayim. 1) Konut ve isyeri sigortalarinda, sigorta ile güvence altina alinmasi istenilen degerin gerçek deger olmasi sarttir. Örnek: 10 milyar liralik bir bina l milyar liraya sigorta ettirildi. Binanin yarisi yandi. Hasar 5 milyar lira. Sigorta sirketi l milyar liralik sigorta bedelinin tamamini ödeyemez. Çünkü, “eksik sigorta” vardir. Binanin
gerçek degerinin onda birine sigorta yaptirilmis-tir. Sigorta sirketi de bu durumda sigortalinin hasarinin onda birini ödeyecektir. Hasar 5 milyar lira olduguna göre; onda biri 500 milyon liradir. Bu nedenle sigorta yaptirirken, mallari gerçek degerinden sigorta ettirmeye dikkat etmek gerekir. 2) Sigorta ettirirken hangi teminatlarin alinacagi bilinmelidir. Her sigorta poliçesi her hasari güvence altina almaz. Özellikle, dahili su baskini, sel, deprem, firtina gibi teminatlar, özel teminatlardir. 3) Otomobil, motorlu tasit araçlari sigortalarinda da sigorta poliçesi her hasari güvence altina almayabilir. Bunun için sigorta yaptirirken ek güvenceleri sormak gerekir. Örnegin normal kasko poliçelerinde ” sel-yagmur” hasari güvence altinda degildir. Ancak, sigorta poliçesinde “sel-yagmur” hasari için de ek prim ödemesi yapilmis ise, mali hasar gören, sigorta sirketinden para alabilir.
Günümüzde sigorta sirketleri belli bir prim karsiligi her riski güvence altina alabilmektedir. Örnegin, konut ve isyeri sigortalarinda yangin, sel ve benzeri hasarla karsilasan sigortalinin, kira kaybi, kazanç kaybi, hasar nedeniyle yapilacak ikametgah veya isyeri degisikligi masraflari sigorta tarafindan karsilanabilmektedir. Örnegin; motorlu araci hasara ugrayan kisinin, araci yenileninceye kadar ki dönemde kiraladigi aracin ödemesini sigorta sirketi yapabilmektedir.
Sigorta sadece kisiler için degil, ülke ekonomisi için de önemli bir güvence kaynagidir. 1) Genelde, sigorta sirketleri üzerlerine aldiklari risklerin önemli bölümünü yurtdisindaki reasürans sirketlerine devrettiklerinden hasar vukuunda, bu hasarin karsiligi paralarin büyük kismi yurt disindan gelmektedir. 2) Hasara ugrayan isyeri sigortasiz ise, hasar isletmenin zararina yazilmakta, sonuçta isyeri vergi ödememekte, hasar Maliye’nin hesabina yazilmaktadir.
Sigortali isyerinde ise, isyeri sahibinin de Maliye’nin de bir kaybi olmamaktadir.
Sigortalardan hangi güvenceleri almak için halkimiz 1994 yilinda ne kadar sigorta primi ödedi?
Sigorta primi Toplam
Toplami içindeki
Sigorta dallari (Milyar TL) Pay (%)
Yangin 5.847 18.4
Nakliyat 3.560 11.2
Motorlu araçlar 14.158 44.6
Diger kaza 1.901 6.0
Makina-montaj 1.323 4
Dolu 91 0.3
Hayvan ölümü 82 0.3
Hastalik 942 3.0
Hayat 3.863 12.2
Toplam 31.767 100.0

 

Sende yorum yap