Halk ekmek yedikçe vergi ödüyor

, , Sende yorum yap

Cumartesi sabahi ben farkli bir konuyu isleyecegim… Hem de bu konu Dolar ve Mark gibi sadece yabanci para ile isi olanlari degil, tüm okuyucularimi ilgilendiren bir konu: Ekmek…
Acaba hiç merak ettiniz mi? Bir ekmegi yerken, Hazine’ye kaç para vergi ödüyorsunuz? E-minim Sayin Okuyucularimin çogunun aklina böyle bir sey gelmemistir… Çogu kisinin “Hiç fakirin gidasi yavan ekmekte vergi olur mu?” diye düsünmesi dogaldir…
Eakat ben sizin için hesapladim… Bakkala, firina gidip 4 bin liraya bir ekmek alan, “vatan görevini” nakden ve tamamen ve aninda yerine getiriyor… Ekmek basina 1.180 lira vergi ödüyor.
* * *
Dogrusunu isterseniz bir ekmekteki vergi yükünü hesaplamaya beni Necmettin Erbakan Hocam tesvik etti… Necmettin Erbakan Hocam tutturmus “Ey ahali” diyor, “Sen üç ekmek parasi veriyorsun, bir ekmek yiyorsun… Çünkü senin ekmek için ödedigin paranin üçte biri faize gidiyor. Üçte biri vergiye gidiyor. Ödedigin paranin sadece üçte biri ekmege gidiyor…” Necmettin Erbakan Hocamin bu anlattiklari bana ters geldi… “Hocam gene desteksiz atiyor…” diye düsündüm… Ama meraktan kurtulmak i-çin bir bilene gittim. Bir ekmek üzerindeki vergiyi hesaplamasini istedim. Bilenin yaptigi hesabin rakkamlanni bir tablo halinde yazinin altinda veriyorum. Ancak size 4 bin liralik bir tek ekmegi yiyenin nasil olup da 1.180 lira vergi ö-dedigini anlatip, sizleri inandirmam gerekiyor.
* * *
Efendim, malum-u aliniz… Biz saniriz ki, köylü hiç vergi ödemez… Tarim ürünlerinde hiç vergi yoktur… Ekmegin esasi nedir? Un… Onun e-sasi nedir? Bugday… îse en bastan baslayalim. Köylünün tarlayi sürmede kullandigi traktörde vergi var. Traktörün yaktigi mazotta vergi var. A-tilan sertifikali tohumda vergi var. Serpilen gübrede, sikilan ilaçta vergi var. Ekini biçen makinede, yaktigi mazotta, bugdayi ögüten degirmende, degirmeni döndüren elektrikte vergi var. Vergi uzmani dostum, 4 bin liralik ekmege giren 1.120 liralik unda en az 70 lira dplay-li vergi yükü olabilecegini söyledi.
Firinda çalisan isçiler var ya… Onlarin asgari ücretle çalistiklarini varsaysak asgari ücretteki vergi yükünü dikkate alsak, bir ekmekteki 1.450 liralik isçilik giderinde 450 lira dolayinda bir vergi yükü oldugu ortaya çikar.
Firincinin dükkani kendi kendine dönmüyor. Maya kullaniyor. Su kullaniyor. Mazot, elektrik kullaniyor. Telefonu var, falan filan… Bu giderlerden ekmek basina 450 lira yük biniyor. Bu giderlerin hepsinde vergi var. Dolayli olarak buradan gelen vergi yükü de 150 lira.
Geldik, firinci ile, bayiin kar paylarina… Rivayete göre ekmek basina firinci 300 lira, bayii ise 380 lira kar payi alirmis. Firincilar, bayiler, bakkallar su veya bu sekilde vergi veriyorlar. Vergi uzmani dostum firincilarin dolayli olarak ekmek basina 130 lira, bayilerin 80 lira ödediklerini hesapladi.
Eeee… îs bu kadarla da bitmiyor. Maliye, açik açik, ekmek basina 300 lira Katma Deger Vergisi (KDV) istiyor… Dolayli vergiler toplami 880 lira i-le, dogrudan vergi 300 lirayi topladiginizda, ekmek basina 1,180 lira vergi yükü çikiyor… Necmettin Erbakan Hocamin söylediklerinin pek de yanlis seyler olmadigi görülüyor.
Sorun surada: Ekmegi en çok kim tüketir? Gelir grubu düsük, fakir halk karnini ekmekle doyurdugundan kisi basina en çok onlar ekmek yerler.
Zengin sofralarinda ise ekmek sagliga zararli görülerek en az tüketilen gida maddesidir.
Bunun sonunda su oluyor… Ekmekteki vergi ile zengin ile fakir ayni birim ölçüsünde vergilendiriliyor ama, daha çok ekmek yiyen düsük gelir grubu yedigi ekmekle parale.1 ölçüde Hazinemize daha çok vergi ödüyor. * * *
Ben bunlari sadece “komünistlik” yapmak i-çin yazmiyorum… Bir yere gelmek istiyorum. Ben olsam, ekmek üzerindeki yüzde 8 oranindaki KDV’yi kaldiririm. Böylece 4 bin liralik ekmek 300 ura ucuzlar… Ammaaaa ve lakin, su vergiciler yok mu? Bu istegimin önüne hemen set çekiyorlar. Ekmekteki KDVyi kaldirirsak, KDV sistemi çöker. Çünkü, ekmekten KDV alacaksiniz ki, geriye dogru, firinci, nakliyeci, uncu ödedikleri KDVleri zincirleme olarak mahsup edebilsinler. Ekmek yiyen KDV ödemez ise, firincinin, nakliyecinin, uncunun ödedigi KDV onlarin üzerinde kalir. Nihai tüketiciye yansimaz… Bu da sisteme aykiridir… Ne yapalim, bu sistem, benim arzumu yerine getirmeye izin vermeyen, Necmettin Erbakan Hocam’i hakli çikaran bir sistem ise ben ne yapabilirim ki…
Efendim, bundan sonra size kalmis bir sey… Hazine’ye katkida bulunmak istiyorsaniz daha çok ekmek yiyiniz. Siz hiç merak buyurmayiniz, ekmek basina 4 bin lira ödediginizde verginiz “aninda görüntü” Ankara’da vergi tahsilat ekranina yansimaktadir.

 

Sende yorum yap