Gümrük Birliği ve kur politikası ekonomiyi ayakta tutuyor

, , Sende yorum yap

Gümrük Birligi’nin ne ise yaradigini anlayamayanlar, kur politikamizin faziletini fark edemeyenler
(1) Gümrük Birligi’nden çikalim
(2) Paramizi dolara baglayalim, sabit kura geçelim diyorlar.
Gözünü, kulagini kapayarak dünya ile iliskisini kesenler, su anda “Asya Kaplanlarinin kuyruklarinin nasil kapana kisildigindan habersiz.
Düne kadar hayran oldugumuz Tayland, Filipinler, Malezya, Endonezya “inim inim” agliyor. Neden agliyor? Bunu anlatmadan Gümrük Birligi ne ise yarar, kur politikamizin fazileti nedir, özetleyeyim.
Bizim bazi politikacilarimiz Gümrük Birligi’ni “fakirlere yardim fonu” saniyor. “Birlige girdik. 600 milyon dolarimizi serbest birakacaklardi, 2 milyar dolar para yollayacaklardi… Para gelmedi. Biz de çikalim” diyor.
Bizim için en büyük pazar “Avrupa Pazari”. Gümrük Birligi sayesinde biz bu pazara “gümrüksüz ihracat” yapiyoruz. Halbuki Gümrük Birligi anlasmasi olmayan Tayland, Malezya, Filipinler, Endonezya gibi üyeler “Avrupa Pazari”na ayni mali gümrüklü olarak (örnegin yüzde 15 gümrük vergisi yükü nedeniyle yüzde 15 daha pahali) satabiliyor. Bu durum bize fiyat avantaji sagliyor.
Gümrük Birligi’nin fazileti bu… “Gümrük Birligi’ne girdik, bize para yardimi yapmiyorlar” diyerek bu avantaji kaybetmek Türk ihracatim yikar. Bundan bazi politikacilarin haberi yok.
Gelelim “kur politikamizin faziletine”… Bizim döviz kurumuz (l ABD Dolari ve 1.5 Alman Marki’ndan olusan) bir sepete göre, ve enflasyon beklentisine göre (geçmis enflasyonu düzelt-
mek baska, beklentiyi yok etmek baskadir) belirleniyor. Dövize bagli degil, sabit degil. Bu oynaklik ihracatçilarimiza hareket serbestisi veriyor.
Uzakdogu ülkelerinde dolar yüzde 25 deger kazandi. Dolar deger kazaninca, milli paralari dolara bagli olan bu ülkelerin milli paralari da yüzde 25 dolayinda degerlendi. Ülkeler mallarini satamaz oldu. Ilk kriz Tayland’da
ortaya çikti. Tayland ekonomisi alt-üst oldu. Yüzde 18 devalüasyon ile Tayland krizi önlemeye çalisirken, kriz Filipinler, Malezya ve Endonezya’ya siçradi. Oradan baska ülkelere, Brezilya ve Polonya’ya geçti. Sonra geri döndü. Simdi Singapur ve Tayvan’i vuruyor.
Bizim olan bitenden haberimiz yok… Biz burada “Ihracat yüzde 15 dolayinda artti… Neden daha fazla anmadi.., Gümrük Birligi de ne imis… Türk Lirasi’ni sabitlestirip, dolara baglasak mi?” diye “alakasiz seyler konusuyoruz”.
Gümrük Birligi ve kur politikasi sayesinde ihracatimiz artiyor ve de Asya Kaplanlari zor durumda iken acaba Türkiye aradan nasil siyiriyor? Birakiniz “krizi”, ihracatini nasil artiriyor?
1) Kur politikasi bizim için bir avantaj. Bizim paramiz (l ABD Dolari ile 1.5 Alman Marki) sepetine göre ayarlaniyor demek, su demek: ABD Dolari’nin deger kazanmasi ile bizim ihraç fiyatlarimiz da ayni ölçüde artmiyor. Kurun yarisi ABD Dolari’na göre ayarlandigina göre, örnegin dolar yüzde 25 deger kazaninca, bunun bizim ihraç mallarimizin fiyatina yansimasi yüzde 12.5 oluyor. Halbuki parasi tamamen dolara bagli ülkenin ihraç mali yüzde 25 pahalaniyor.
2) Gümrük Birligi ihracatçimiz için avantaj. Örnegin Tayland sanayicisi ayni ipligi Avrupa pazarina yüzde 15 gümrük ödeyerek sokuyor. Biz gümrüksüz sokuyoruz. Simdi iki avantaji birlikte düsününüz: 15 puan gümrüksüz mal satma avantaji, 12.5 puan döviz kuru avantaji… Türk ihracatçi Avrupa pazarinda Asya Kaplanla-n’na göre yüzde 27.5/yüzde 30 fiyat avantajiyla mal satma sansina
sahip…
Sayin politikaci büyügüm… Simdi ne buyuruyorsunuz? Gümrük Birligi anlasmasini iptal edelim, döviz kurunu kaziga baglayalim mi? Siz nasil uygun görürseniz… Emriniz olur efendim…
(Bir ufak açiklama: Gümrük Birligi ile tam üyelik farkli seyler. Tam üyelik bizim için hayal. Yanlis bekleyislere girmeyelim. Gümrük Birligi’ni ivi degerlendirelim.
Ali Riza KARDÜZ^

 

Sende yorum yap