Greenpeace’in bitmeyen savaşı

, , Sende yorum yap

Ingiltere’de yayinlanan haftalik “The Economist Dergisi”nde yer alan bir habere göre çevre korumak için faaliyet gösteren gönüllüleri biraraya toplayan “sivil toplum örgütü” “Greenpeace” (Yesilbaris) hareketinin “ismi”, Coca Cola, Ford, IBM gibi dünyanin ünlü markalan çizgisine ulasmis. ABD’de ünlü markalarin (bu markalarin ardindaki parasal gücün degil, sadece isim hakkinin) degerini belirleyen firmalar var. Iste bu firmalarin yaptigi degerlemeye göre “Greenpeace” adi, Coca Cola, Ford, IBM gibi ünlü markalar ölçüsünde para ediyor.
Bugünkü degeri 410 milyon dolar.
Greenpeace (Yesilbaris) hareketinin hikayesi çok ilginç. Sayin okuyucularima anlatayim: Sierra Club isimli bir Amerikan çevre örgütünün iki üyesi Bohlen ve Stowe, 1969 yilinda ABD’nin yapacagi atom bombasi denemesine karsi bir hareket düzenledi. Zaten bir deprem bölgesi olan Amçitka’da 2 Ekim 1969 tarihinde yüzeyin 1200 metre altinda patlatilan l megatonluk nükleer bombanin devamli sarsintilara yol açmasindan korkuluyordu. ABD hükümeti protestolara aldirmadi. 1971 yilinda yeni bir deneme yapmaya kalkti. Bohlen ve Stowe, protesto olaylarinin medyada yanki bulabilmesi için bir gemi kiralayarak, gemi ile deneme sahasina girmeyi denediler. Bu harekete “Dalga Çikartmasi” adini verdiler. Isim begenilmedi. Greenpeace (Yesilbaris) ismi kabul edildi. 1971 protesto hareketi o tarihten itibaren dünyanin her yaninda önce nükleer denemelere ve daha sonra çevreyi kirleten her türlü harekete karsi protesto edenlerin bir araya gelmesine Örnek oldu.
1985 yilinda Greenpeace üyelerinin Fransiz hükümetinin yapacagi nükleer denemeleri protesto etmek için kullanacaklari geminin Fransiz gizli servislerince batirilmasi, bu harekete olan ilgiyi artirdi. (Bu olay çok ilginçtir. Bir baska yazida hikayesini anlatacagim.)
Greenpeace’in bugün dünyanin 158 ülkesinde yaklasik 3 milyon bagisçisi, 29 ulusal ve 3 çokuluslu ofisi var.
Greenpeace, 28 yildir, ormanlarin, dogal yasamin yok edilmesine, suyun, topragin ve havanin kirletilmesine karsi savas veriyor. Nükleer denemelere, nükleer yakit kullanimina karsi geliyor. Fosil yakitlarin kullanimindaki artisa paralel olarak sera etkisiyle atmosferik dengenin bozulmasini durdurmaya çalisi-
yor. Günes enerjisi gibi alternatif temiz enerji kaynaklarinin tanitimini yapiyor.
Greenpeace hareketi dünyanin her kösesindeki insanlarin bagislariyla yasiyor. Kisisel katkilarla yürütülüyor.
Geçen yil dünyanin her kösesinde 3 milyon insan 92.5 milyon dolar bagis yapti.
Greenpeace’in Türkiye’deki gönüllüler ordusunun basinda Ebru Tüfekçioglu, Meda Keskin, Tolga Temuga ve arkadaslari var. Türkiye gönüllüleri, Malta’daki Akdeniz bürosu semsiyesi altinda çalisiyor.
• Greenpeace’in ilk gemisi 1992 yilinda istanbul’a geldi.
• 1993 yilinda Greenpeace, içi aspestli oldugu için hurda United States gemisinin Tuz-la’da sökülmesine karsi eylem yapti.
• 1993 yilinda Akkuyu’da yapilacak nükleer reaktöre karsi hareket baslatildi.
• 1994 yilinda Bogaz Köprüsü’ndeki eylem ile Bogaz’daki tehlikeli madde trafigine dikkat çekildi.
• 1994 yilinda nükleer santrallere karsi Ankara’da TEK önündeki eylemler baslatildi.
• 1995 yilinda izmir Meles Çayi’nin körfeze getirdigi kirlilige karsi eylem yapildi.
Bunlar Türkiye’deki eylemler. Dünyanin her kösesinde benzer eylemlerle daha temiz, daha yasanabilir bir dünya için kamuoyunun dikkati çekiliyor.
Greenpeace (Yesilbaris) hareketine ilgi duyanlar, parasal katkida bulunmak veya bu hareketin içinde yer almak isteyenler Türkiye’deki bürosunu arayabilir.
Telefon: 0212-236 42 15
Fax: 0212- 236 42 38

 

Sende yorum yap