Getireceği götüreceği hesaplanmadan kaynak listesi yapmak sorunları çözmez ağırlaştırır

, , Sende yorum yap

Kaynak Raketi ile Hocamiz ile Bacimiz neyin pesinde? Kime kaynak ariyorlar? Ekonomiye mi? Yatirima mi? Üretime mi? Daha çok yol yapmaya, yeni enerji santrallari kurmaya, Türkiye’yi ileri teknolojiye dayali bir sanayi ülkesi haline getirmeye mi kaynak ariyor?
Hayiiiiirrr… Kamuya, kamunun açigini kapamaya, kamunun yarasini sarmaya kaynak ariyor. Kamunun açigini kapatmak, kamunun yarasini sarmak önemli. Herseyin basi. Bu yapilmadan enflasyon düzelmez, yatirim, üretim artmaz ammmaaaa… Çok büyük bir ammmaaa var… Kamu açigini kapatirken, kaynaklan kurutursaniz, parayi ürkütürseniz, deger yargilarini yok edersiniz, insanlari ürkütürseniz “yaptiginiz hayir, ürküttügünüz kurbagaya degmez”… Iyilik yapayim derken kötülük yapmis olursunuz.
Hocamiz ile Bacimiz ne için kaynak ariyor?
Hocamiz ile Bacimiz su anda kisa dönemli kaynak pesinde. Paraya ihtiyaç suradan kaynaklaniyor:
– 1996 Yili bütçesi yaklasik 1.2 trilyon açik verecekti. Ek yüklerle bu rakamin da üzerine çikilabilecek. Bu açigi kapamak için paraya ihtiyaç var.
– Iç borçlarin vadesi kisa, faizi enflasyonun çok üzerinde. Yeniden borçlanarak iç borcu döndürmek giderek güçlesiyor. Iç borçlan kisa sürede tasfiye etmek imkansiz. Fakat bulunacak ek kaynaklarla borç yönetiminde rahatlama saglamak zorunlulugu var.
Hocamiz ile Bacimizin su anda Dolar’a ihtiyaçlari yok. Su anda dertleri Türk Lirasi… Hem de “hemen Türk Lirasi”… “Bu yil” Türk Lirasi… Önemli olan yili
kurtarmak… Sonrasi “Allah Kerim…”
Orta dönemde sorun yatirimlari üretimi artirmak
Bir ülkedeki kaynaklarin tamamini Devlet kullanamaz. Ülke kaynaklan sadece kamunun finansman açigini kapatmak memur maasini ödemek, SSK’yi, Emekli Sandigi’ ni, Bag-Kur’u iflastan kurtarmak için kullanilmaz. Kullanilamaz. Bir ülke kaynaklarini yatirima, üretime yönelttiginde kalkinir. Ülkenin refahi böyle artar.
Açik kapama telasinda devlet yatirim ve üretimi unutursa, özel sektörün yatirimda ve üretimde kullanacagi paralarin tamamini yüksek faizle cebine aktarip, cari harcamalarda kullanirsa ekonomi çöker.
Hocamiz ile Bacimizin orta dönemde kaynaga ihtaçlari var:
– Türk tariminda, sanayiinde yapisal degisime imkan verecek ileri teknolojiye dayali yatirimlari gerçeklestirmek için,
– Dünya pazarinda rekabet sansi olan kalite ve fiyatta üretimi artirmak için,
– Türkiye’de duran alt yapi yatanlarini (enerji, ulastirma, egitim, saglik ve diger kamu hizmetleri) harekete geçirebilmek için,
– Iç borç ve dis borçta rahatlamayi saglayacak bir yapisal düzenleme için, faizi ucuzlatmak için, vadeyi uzatmak için, kaynaga ihtiyaci var.
Bu kaynak ise hem Türk Lirasi hem de döviz kaynagidir.
On kaynakdan 10 milyar dolar hayali
Hocamiz ile Bacimiz “Kaynak Raketi”
adi altinda on “temenniden söz eyledi”… Temenni diyorum. Çünkü ortada “temenni disinda” “tasavvur disinda” ümit disinda” henüz bir sey yok. Raket ile ilgili kisisel degerlemelerimi özet olarak siralayayim:
– Hoca’ya da Baci’ya da helal olsun. Yanlis da olsa birseyler düsünmek, tedbirler gelistirmek hiçbir sey yapmamaktan daha iyidir.
– Tek bir tehlike var: yapilacak yanlislar mevcut sorunlari çözülemez hale getirebilir. Yapilacak yanlislar zaten bozulan hukuk düzenini, deger yargilarini, ahlaki daha da bozabilir.
– Açiklanan 10 kaynak tedbirinin zaten bozulan hukuk düzenini diger yargilarini, ahlaki daha da bozacak olardan sunlardir: (1) Gecekondu ve yapi affi, edepsizi, zorbayi, kanuna karsi geleni ödüllendirmektir. Yapan akilli, yapmayan “enayi” ilkesini yerlestirmektir. Sehir çevrelerinde yeni varoslar, yeni gecekondu yigilimlarina davetiye çikarmaktadir. Özel mülkiyete ve kamu arazilerine tecavüze kapi açmaktir. (2) Vergi affi veya vergi indirimi, vergisini ödeyenleri “enayi yerine koymak”tir.
– Açiklanan 10 kaynak tedbirinin mevcut sorunlari çözülemez hale getirecek olanlari sunlardir: (1) Dövize endeksli borçlanma basliyor. Enflasyona endeksli borçlanma baska seydir, dövize endeksli iç borçlanma baska seydir. Dövize endeksli borçlanma uzun süre devam edecek, dövize bagli yürütülecek bir çarki döndürmek demektir. Bu isin
durdurulmasi, tasfiyesi çok güçtür. Bu çark islemeye basladi mi, Türk Lirasi daha çok deger kaybeder. Insanlar daha çok dövize döner. (2) Gurbetçilerin dövizine bugüne kadar faiz veren Merkez Bankasi idi. Gurbetçi parasi Hazine’ye degil, Merkez Bankasi’na gidiyor, Merkez Bankasi’nda mevduat olarak duruyor, Merkez Bankasi da bu paralara Mark’ta yüzde 11, dolarda yüzde 8 gibi yüksek faiz ödüyordu. Simdi vade kisaltmasi ve ek imkanlarla daha çok para çekme hayali var. Ama bu paralar gene Merkez Bankasi’nda mevduat olarak kalacak ise, Hazine bunlan kullanamayacaktir. Hazine bunlan bir çesit borç senedi karsiligi toplar ise, o zaman da isçiler’den döviz ile dis borçlanma uygulamasi baslatilmis olacaktir.
– Açiklanacak 10 kaynak tedbirinden uygulanamayacaklar veya netice veremeyecekler vardir: (1) KIT’ler için merkezi fon uygulamasi ile, KIT paralarini bir kaynakta toplayip, KIT ihtiyaçlarini bu kaynaktan karsilamaya dönük daha önce denemeler yapildi. Bu sistem çalismiyor. (2) Hizli özellestirme hayaldir. TURBAN’in otellerini satamayan sistem PTT’nin T’sini satamaz. (3) Lojman satisi güçtür. Hangi lojman satilacak, hangisi kalacak, fakir oldugu için lojmanda oturan hangi para ile lojmani alacak?
Sayin okuyucularim özetle, kaynaga ihtiyaç var. Kaynak bulmak için alternatif tedbirleri tartismakta yarar var. Fakat uygulama sansi düsünülmeden, ne geti-rip / ne götürecegi gerekçi olarak hesap-lanmadan tedbirleri siralamak, uygula-maya kalkmak sorunlarin çözümünü saglamaz. Sorunlari artar.

 

Sende yorum yap