Gecekonduda oturanlar sosyal güvence altında

, , Sende yorum yap

AÇIKGÖZLER: Kente gelenler gerçekten becerili, açikgöz kimseler… Sadece gecekondu yapma becerisi göstermiyorlar, ne yapip, edip, devlet güvencesini de su veya bu sekilde elde edebiliyorlar. Istanbul’a gecekondu yapmak için gelenlerin yüzde 60’i köyden, yüzde 30’u ilçelerden, yüzde 10’u il merkezlerinden göç etmis
DPT uzmanlarindan Istiklal Alpar ve Dr. Samira Yener’in Gecekondu Arastirmasi’ na göre, Istanbul’daki gecekondularda yasayan 12 yasin üzerindeki her 100 çocugun 39’u, her 100 kadinin 6’si aile bütçesine katkida bulunmak için çalisiyor.
Istanbul’da her 100 gecekondunun hane reisinin 20’si fabrika isçisi, 15’i küçük üretimde isçi, 7’si insaat isçisi. 16’sinin kendi isi var.
Gecekonduda yasayan ve çalisan her 100 çocugun, 42’si küçük isyerlerinde, 16’si fabrikalarda isçi, 10’u tamirci yaninda çalisiyor.
Sivaslilar Istanbul’da
Gecekondu Arastirmasi’nin en ilginç bölümü, gecekondularda oturanlarin hangi sehirden gelip gecekondu yaptiklari i-le ilgili bölüm.
Istanbul’da 100 gecekondunun 10’u Sivas’dan gelenlere ait. 8’inde Kastamonu’dan, 7’sinde Giresun’dan gelenler oturuyor. 9’unda yurt disinda çalisip dönenler, 4’ünde Erzincanlilar, 4’ünde Sivaslilar, 3’ünde Tekirdaglilar 3’ünde Ordulular, 2’sinde Rizeliler yasiyor. Ayni sayida Erzurumlular, Gümüshaneliler, Samsunlular var.
Ankara’da gecekondularin çogu Yoz-gatlilar’a, Izmir’de Erzurumlu, Karsli, Konyali, Manisali ve Sivaslilar’a ait.
Istanbul’da Türkiye’nin diger bölgelerinden gecekondu yapmak için gelenlerin yüzde 60’i köyden, yüzde 30’u ilçelerden, yüzde 10’u il mer-
kezlerinden gelmis.
Sosyal güvenlik yayginlasmis
Sasirtici bir bulgu, gecekonduda yasayip, çalisan her 100 kisi-nin 75’inin ya Emekli Sandigi, ya SSK, ya da Bag-Kur güvencesinde olmasi. Sadece 25’i, sosyal güvenlik semsiyesinin disinda kalmis.
Bu çok önemli bir gösterge… Demek ki, gelenler gerçekten becerili, “açikgöz kimseler…” Sadece gecekondu yapma becerisi göstermiyorlar, ne yapip, edip, devlet güvencesini de su veya bu sekilde elde edebiliyorlar.
Baska ülkelerde “gecekondu” sefalet timsalidir. Asya’da, Güney Amerika’da
ve hatta ABD’de gecekondu, hiçbir seyi olmayanlarin yasadigi, barindigi, sigindigi bir “dam alti”dir. Türkiye’de gecekondunun köyden sehire göçde ara müessese oldugunun göstergesi, gecekonduda yasayanlarin yüzde 75’inin sosyal güvenlik semsiyesi kapsamindaki isyerlerinde çalismalari yaninda, sahip olduklari esyalardir. DPT arastirmasi, Istanbul’daki her 100 gecekondunun 87’sinde buzdolabi, 46’sinda çamasir makinesi, 30’unda elektrik süpürgesi, 62’sinde dikis makinesi, 49’unda elektrikli firin, hemen tamaminda renkli veya renksiz bir TV göstericisi oldugunu ortaya koymakta.
Istanbul’daki her 1000 gecekondunun sadece 3’ünde at arabasi varken, her 1000 gecekondunun 72’sinin otomobil sahibi oldugu anlasilmakta.
Istanbul’da 1000 gecekondudan 3’ünde ya-
sayanlar ise, “hiçbir seyleri olmadigindan” yakinmakta…
Gecekondular ve gecekonduda yasayanlar için dogru degerlendirme yapabilmek için bu rakamlari, gerçekleri bilmekte yarar vardir.
Istanbul’da 100 gece-kondunun 10’u Si-vas’dan gelenlere a-it. 8’inde Kastamonu’dan, 7’sinde Giresun’dan gelenler oturuyor, 9’unda yurt disinda çalisip dönenler, 4’ünde Erzincanlilar, 4’ünde Sivaslilar, 3’ünde Tekirdaglilar 3’ünde Ordulular, 2’sînde Rizeliler yasiyor. Ayni sayida Erzurumlular, Gümüshaneliler, Samsunlular var.

 

Sende yorum yap