Fitre ve zekatınızı vermeyi unutmayın!

, , Sende yorum yap

Sayin okuyucularim… Allah hepinize saglikli ve uzun ömür versin… Rizkinizi bol etsin… Bir Ramazan daha bitiyor… Bayramdan önce her müslümanin bir takim yükümlülükleri var… Fitre denilen bir sey var… Zekat denilen bir sey var… Aman, bunlari u-nutmayin…
Fitre nedir?
Müslümanlar, seker ve kurban bayramlarinda yoksullari sevindirmekle yükümlüdür.
Kurban Bayrami’nda, nasil kesilen kurban yoksullara dagitiliyorsa, Seker Bayrami’nda da yoksullar fitre dagitilarak sevindirilir.
Fitre, yoksullarin rahat bir bayram geçirmelerini ve hatta yasamlarina yön verecek belli bir birikime sahip olmalarini saglayabilecek bir sistem getirmistir.
Fitre, Ramazan ayi içinde en geç bayram namazindan önce verilir.
Bayram geçmis olsa bile borç düsmez. Verilmesi gerekir.
Kimler fitre verir?
Fitrenin vacip olmasi, o kimsenin mükellef olmasi için “akil ve balig olmasi” ve de “nisab miktari mala malik olmasi” yetisir.
Fitre verecek kisinin kendi ihtiyaci disinda, 200 dirhem gümüs veya 20
miskal altin veya bunlarin degerine e-sit varliga sahip olmasi gerekir.
Miskal, aslinda bir Bizans altini, dirhem ise bir Arap gümüsüdür. Bir miskalin agirligi “örfi olarak” 4-8 gram, “ser-i (dini) olarak” 4.8 gramdir. Bir dirhemin agirligi “örf-i olarak” 3.2 gram, “ser-i (dini) olarak” 2.85 gramdir.
Istanbul Müftülügü nisap miktarlarini 200 dirhem gümüs veya 20 miskal altin miktarini 80.18 gram altin veya 561.3 gram gümüs olarak belirlemistir.
80.18 gram altinin l Ramazan 1993 tarihindeki nakdi karsiligi yaklasik 8.0 milyon liradir.
Demek ki, borcundan, evinden, ev esyasindan, bineginden ve ailesine yetecek maldan baska, bayram günü imsak vaktinden önce 8.0 milyon liranin üzerinde varligi plan her Müslüman’in fitre vermesi vaciptir.
Ne kadar fitre verilecek?
Fitre, bugday, arpa, kuru üzüm ve hurma cinslerinden aynen verilebilecegi gibi, bunlarin bedellerinin verilmesi seklinde nakten de olabilir.
Fitrede ölçü “sa” olarak belirlenmistir. Eski bir agirlik ölçüsü olan “sa”nin karsiligi, yaklasik 3 kilogramdir. (2.920 gram). Asgari fitre ölçüsü, bugdayda yarim “sa” veya bunlarin para ile karsiligidir.
istanbul Müftülügü en az fitre miktarlarini, bugdaya göre kisi basina 6 bin lira, hurmaya göre 240 biri lira olarak belirlemistir.
Demek ki, en az 8 milyon lira varligi olan, kisi basina en az 6 bin lira fitre verirken, normal varlikli müslümanlar kisi basina en az 240 bin lira fitre verme yükümlülügü altinda…
Zekat nedir?
Zekat, müslümanlik inanisina göre, herkesin (Müslüman olmayanlar da dahil) sahip bulundugu mal ve paradan, her yil yoksullara dagitmakla görevli oldugu “kirkta bir hisse”dir.
Mali bir ibadet olan zekat, yilda bir defa, Müslümanin malindan Allah’in
tayin ettigi bir miktarin verilmesi ile yerine getirilir, islam inancina göre zekat, malda hem bereket ve artmaya yo-laçar, hem de pakliga, temizlige, helallige sebep olur. Görünürde servetlere, yani gelirlere ve sermayeye bindirilmis yüzdesi belli bir yergi olan zekat gerçekte, toplumun imkanlari ölçüsünde ferdin insanligini korumaya yönelen, gelismis ileri ücret ve geçim yollarini genellestirmeyi amaç edinen iktisadi bir düzen kurmak amacini tasir.
Kimler yükümlü?
Zekat verecek kimsenin kul borcundan fazla paraya sahip olmasi da gerekir. Ev, dükkan, magaza gibi yasamak ve isini görmek için gerekli olan yapilar, nafakalarini saglamakla görevli oldugu insanlarin bir yillik masraflan, ev esyasi, giyecekler (yazlik ve kislik ola-
rak), binek hayvanlari, bir sanat veya zanaatin uygulanmasi için gerekli malzeme, alet, ticaret amaci olmayan kitaplar, gerekli silahlar, zekata baglanmamistir.
.Müftülügün verdigi bilgiye göre zekat hesabinda bir yildan fazla bir varliga sahip olma esasi söz konusudur.
Zekat kime verilir?
Zekat, her önüne gelene verilmez. Yoksullara, nisap miktari mali bulunmayanlara, çaresizlere, borçlulara, kölelikten kurtulacaklara, parasizliktan dolayi yolda kalmis olanlara, hali vakti yerinde olmayan ögrencilere, kardes, amca, dayi, teyze, hala ve benzerleri akrabaya zekat verilir. Burada dikkat edilecek nokta; zekat verilecek Müslümanin durumudur. Akrabadan baslayip konu komsuya, meslek arkadaslarina, daha sonra da hemsehrilere ve baska zekat almaya durumlari elverisli kimselere zekat vermek daha hayirli sayilir.
Zekat ne zaman verilir?
istanbul Müftüsü Selahattin Ka-ya’nin verdigi bilgiye göre, zekat yil i-çinde istenilen zamanda verilebilir. Fakat genelde fitre ile birlikte verilmesi u-sulden olmustur.
* * *
Benim yazim bitti. Ama sizlerin sorumlulugu bitmedi!..
Simdi, fitrelerinizi ve zekatlarinizi yukaridaki açiklamalara göre hazirlayiniz. En aza göre hesap yapmayiniz. Fitre ve zekat miktari ne kadar yüksek tutulur ise sevabi ve ecri o kadar büyük o-lur.
Tekrar hatirlatayim. Fitre ve zekati verirken niyet etmek gerekir. Fakat verilen kimseye bunun fitre ve zekat oldugunu söylemek mecburiyeti yoktur.
Etrafinizda fitre ye zekat verecek, fakir ve yoksul yok ise, onlara ulasami-yorsaniz Darülaceze’ye verin. (Darülaceze’nin telefonu 220 10 20.
Adresi: Darülaceze Caddesi No: 47, Okmeydani’dir.)

 

Sende yorum yap