Faizler yükselişe geçti

, , Sende yorum yap

Hazine 7 Temmuz’da net yüzde 70.72 birlesik (birikimli) faiz ile borç kagidi satmisti. Bir ay sonra 4 Agustos’-da 6 ay vadeli borç kagidini yüzde 87.22 net faiz ile satabildi. Bir ayda hazine kagitlarindaki faiz tirmanisi 16.5 puan oldu.
Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi’ndaki piyasada araci kurumlar ve bankalar repo ve ters repo yoluyla para alir-para satar. Bu piyasada gecelik borçlanmalarda faiz (vergisiz) yüzde 46’lara kadar gerilemisti. Geçen hafta (stopajsiz/vergisiz) faiz yüzde 66′-lara, bu hafta yüzde 80’lere tirmandi. Stopajli faiz yüzde 86 dolayinda. Bu piyasada hergün yaklasik 400 trilyon lira el degistiriyor.
Hakan Karahan diyor ki, “iki hafta önce faizlerin yüzde 77’lere inmesi bekleyisi piyasaya hakimdi. Simdi acaba yüzde 95’lere tirmanir mi korkusu duyuluyor.”
Suzan Sabanci Dinçer, banka-lararasi islemlerde vergi uygulamasinin faizleri yukari tirmandirdigini söylüyor.
Bankalar günlük çarki döndürmek için biribiriyle devamli para alis verisi içinde. Bu alisverisde bankanin gücü önemli degil. En güçlü banka bile belli dönemlerde geçici olarak nakit açigi ile karsilasabiliyor. Bu islemler eskiden yüzde l banka ve sigorta muamele vergisine tabi idi. Bu verginin kaldirilmasi istenirken, bu islemler yüzde 13.2 oraninda vergi kapsamina alindi.
Yüzde 71 net gecelik faizin para kullanan bankaya maliyeti yüzde 82 oluyor.
Kendi aralarindaki islemlerde maliyetin yüzde 82’lerde dolanmasi karsisinda bankalar Hazine kagitlarini yüzde 70 faiz ile satin almiyor. Yüzde 87 faiz bekliyor.
Neticede bir ara yüzde 40’lar, yüzde 45’lere düsen kisisel repo faizleri de tirmanisa geçti. Küçük tasarruf sahiplerine bir ara yüzde 40 veya yüzde 45 repo faizi teklif eden bankalar simdilerde stopajli kagitlarda yüzde 75, stopajsiz kagitlarda yüzde 70 faiz ödüyor.
Bu gelismeler hiç de iyi degil. Enflasyon yüzde 50’lere inerken, faizin yüzde 90’lara tirmanmasi mümkün degil. Enflasyon faizi asagiya çekemez ise, faiz enflasyonu yukari çeker.
Faizlerdeki bu beklenmedik tirmanis piyasayi alt-üst eder. Enflasyonun yüzde 50’ye inecegi, faizlerdeki düsmenin devam edecegi varsayimi ile piyasada durgunlugu asmaya dönük pazarlama çabalan var. Bir çok firma “sifir faiz” ile vadeli satis programi uyguluyor. Faizlerin yükselmesi bu firmalarin isini zorlastiracak.
Sayin okuyucularima iki tavsiyede bulunayim:
(1) Ihtiyaciniz var ise, faizsiz taksitli satislardan bir an önce yararlaniniz. Bunlar uzun süre devam edemez. (2) Paraniz var ise, uzun vadeli sabit faizli baglantilardan kaçininiz.

 

Sende yorum yap