Erbakan Hoca’nın “adil düzeninde” faiz, vergi yok

, , Sende yorum yap

Hoca’ya göre, bugünkü “köle düzeninin” baslica iki mikrobu var: Faiz ve vergi
•TESHIS VE TEDAVI: Erbakan Hoca, Refah Partisi’nin seçim beyannamesi niteligini tasiyan “Teshis ve Tedavi” baslikli kitapçiklarinda, bugünkü düzenin nasil degistirilecegini anlatiyor.
Refah Partisi bu seçi- me iddiali giriyor… Sokaklar “Ay’li-Basak’li” Refah Partisi bayraklariyla donandi…
Refah Partisi’nin seçim propagandasi nedeniyle bastirilip, dagitilan kitapçiklarinda, brosürlerde, Necmettin Erbakan Hoca’nin “Köle Düzeni” diye adlandirilan bugünkü düzen ile ilgili teshisleri ve tedavi tedbirleri açiklaniyor. Faiz ve vergi inletiyor
Hoca, faiz ve verginin insanlari nasil inim inim inlettigini ekmek örnegi i-le anlatiyor… Hoca, tohumun topraga atilmasindan, bugdayin ögütülüp un haline getirilmesine kadarki her safhada, köylünün, Ofis’in, tüccarin, kamyoncunun, degirmencinin, firincinin, bakkalin faiz ile kredi kullanarak is yaptigini ve vergi ödedigini söylüyor.
Hoca’ya göre, tanesi 1.200 liraya satin alinan ekmegin, bu fiyatinin 400 lirasi faize, 400 lirasi vergiye gidiyor. Ekmek maliyeti ve kar olarak ödenen para sadece 400 lira.. O halde faiz ve vergi yükü kaldirilir ise, insanlarimizin l ekmek için ödedikleri para ile 3 ekmek yemeleri mümkün.
Hoca, ayni örnegi a-yakkabi, gömlek ve diger mallar için de yapiyor.
Üretim kadar tüketim
Hoca’nin “Köle Düzeni’ne karsi getirmek vaadinde bulundugu “adil düzenin” asli, insanlarin ürettikleri kadar tüketebilmele-ri, Hoca’ya göre, insanlar tabiatlari icabi sadece tüketmek istiyor, üretmek zahmetine katlanmak istemiyor. Insanlara “sofraya buyur” denildiginde yüzleri gülüyor, kosarak geliyorlar da, “su kazmayi al, surayi kaz” denildiginde suratlari a-siliyor…
Hoca bu insanlara diyecek ki; “Muhterem kardeslerim… Size müsaade ediyorum… Lüzumsuz israf yapmamak sartiyla istediginiz kadar tüketin. Ama bir sartim var: Ne kadar üretirseniz, o kadar
tüketebilirsiniz.. Baskalarinin hakkini yemek yok!..”
Hoca’ya göre “adil düzen”de faiz olamaz. Çünkü, faiz haksizliktir, zulümdür. Kapitalist düzende parayi bankaya koyuyorsunuz. Bir yil sonra size faiz diye dünya kadar para veriyorlar.
Siz bir yil içinde ilave bir üretim yapmadiginiz halde, size ilave bir tüketim hakki veriyorlar. Kapitalist düzende, üretim karsiligi olmayan bu tüketim hakki nasil veriliyor? Ya açiktan para basilarak, ya da baskasinin üretim hakki elinden alinarak bu ödeme yapiliyor. Her ikisi de haksizliktir, zulümdür.
Devlet vergi alamaz, hak alir
Devlet aklina estigi gibi vergi kanunu çikarip vergi alamaz.
Devlet sadece yapügi hizmetler ve sahip oldugu kiymetler karsiligi hak alir. Hoca iktidara gelir ise, tek bir “Hak Vergisi” disinda tüm vergi ve fonlari kaldiracak. Devletin hakki devlete üretim cinsinden verilecek. Mesela bir firma bes buzdolabi ü-retiyor ise, bir buzdolabini devlet payi olarak ayiracak. Devlet isterse bu “hak payim” piyasa fiyatindan nakde çevirecek.
Adil düzende, üreticiler günü geçmeden nakit vergi ödeme arayisinda ellerindeki mali yok pahasina satmak mecburiyetinde kalmayacak…
Iste Necmettin Erbakan Hoca böyle bir düzen vaadediyor…
Halkin tükettigi her inalin üretimi yüksek faizli kredilerle yapiliyor. Üretici krediye ödedigi faizi masrafa yaziyor. Faiz fiyati sisiriyor. Neticede Türkiye’de herkes bir mali tüketirken büyük , miktarda faiz ödüyor.

 

Sende yorum yap