Enflasyon “100” olamaz

, , Sende yorum yap

Günes Taner, önceki gün ekonomiden sorumlu bir devlet adaminin yapmamasi gereken konusmayi yapti. Yil sonunda enflasyonun yüzde 100 olacagim söyledi. Dün bu ifadeyi biraz yumusatti ama. Olan oldu. Eski konusmasi ve enflasyon rakami zihinlere kazindi.
Konusma basina 5 bin dolar ücret alacagini ilan eden Günes Taner, eger bu tip felaket haberlerini vermek için konusmaya devani edecek ise, ben ona “konusmamasi için” 5 bin dolar ödemeye hazirim.
Günes Taner’in “Reuters” gibi çok önemli, “uluslararasi bir haber ajansi” muhabiri ile yaptigi konusmada “Yil sonunda enflasyonu yüzde 100 olarak bekliyoruz” seklinde açiklama yapmasi Türk ekonomisinin önümüzdeki alti ayim “güçlestirecektir”.
Günes Taner, birikimi, yetenekleri ve tarzi ile çeliskili biçimde bu tip “yanlis” konusmalarla enflasyon bekleyisini yukari itse de, bana göre mevcut dengesizlige ragmen yil sonunda enflasyon yüzde 100’e çikamaz.
Bir zamanlar enflasyon “indirmeyi sahsi sorunu” ilan eden Günes Taner bu defa yüzde 100’e “tirmandirmayi sahsi sorunu” kabul etse de, zorlanir!.. Bunun için Günes Taner’in sunlari yapmasi gerekir:
– Banka krizi yaratmali. Halkin bankalara hücumunu saglayacak bir seyler yapmalidir.
– Döviz krizi yaratmali. Halki Türk Lirasi’ndan dövize döndürmelidir.
– Sonra da, çikardigi bu krizleri önlemek için bir “devalüasyon”
patlamali. Ardindan Türk Lira-si’ni dizginlemek için yüzde 200 faizli bonolar ihraç etmelidir.
– Bunlar enflasyonu yüzde 100’e firlatmaya yetmiyor ise, Günes Taner hükümetdeki diger bakanlardan da yardim isteyebilir. Kibris isini “ambargoya” dönüstürecek, “Gümrük Birligi”ni iptal ettirip Avrupa ile iliskileri kestirecek politikalarla Türkiye’nin basina çorap ördürülebilir.
Günes Taner’in, ona güven duyanlari, ondan birseyler bekleyenleri bu kadar kisa sürede
“mahcup etmeye” hakki yoktur. Ben sahsen Turgut ÖzaPli yillardaki birikimine, bilgisine, yetenegine, cesaretine dayali olarak, “ekonomide dengesizlikler üzerinde olusan hassas dengeleri”, “ince ayar” ile koruduktan sonra para-banka sistemine el atmasini, iç-dis borç vade ve faiz yapisini düzeltmesini, özellestirmede birkaç adim atmasini ve “parasal gündemi unutturacak” biçimde birkaç proje gelistirerek halka ümit kapisi açmasini bekliyordum. Ekonomi ve sanayi kesiminde ve de mali kesimde yerli ve yabanci isadamlarinin, firmalarin, bankalarin ana haber kaynagi olan “Reuters” gibi bir uluslararasi haber ajansi kanaliyla Günes Taner’in yil sonu enflasyon oranini yüzde 100 olarak açiklamasi, yerli ve yabanci is çevrelerinin yeni “pozisyon” almalarina neden olacaktir. Oldu bile…
Ekonomide “moral” önemlidir. Gelecege ait iyimser bekleyisleri olan mütesebbis yatirim yapar, üretim yapar, isçi tutar, fiyatlarini düsürür, para harcar. Gelecege ait kötümserlik etrafi sardiginda ekonomi içine kapanir. Yatirimlar durur. Üretim kisilir. Kimse yeni isçi almaz. Herkes fiyatlara zam yapar. Para piyasadan çekilir.
Ekonominin kaptani Günes Taner devamli “konusuyor” (Hem de bu konusmalarina para istiyor!..). Neler konusuyor: Bütçe açik. Açik daha da büyüyecek. Kaynak bulmak zor. Zam ve vergi artisi sürecek… Enflasyon yil sonunda yüzde 100’ü bulacak!..
Ekonomiden sorumlu bakanin bu kadar önemli mesajlari verirken bir amaci olmali… Herhalde bos yere Konusmuyor…Acaba bu konusmalardan sonra ne bekliyor?
Halkin döviz faiz hesabini yillik yüzde yüzün üzerinde bir fiyat artisina göre yapmasini, üreticilerin fiyatlari buna göre ayarlamasini, mevduat ve bono faizinin yukari tirmanmasini bekliyor diyemeyiz ama… Bu konusmalar baska bir ise de yaramaz ki…
Iste onun için diyorum ki, böyle konusacak ise konusma basina 5 bin dolar ödeyelim. Konusmasin.

 

Sende yorum yap