Ekip işi… İstifa işi…

, , Sende yorum yap

Tansu Çiller’in basbakanligi ile birlikte, bürokraside yaprak dökümü basliyormus. Devlet Planlama Teskilati Müstesari Ilhan Kesici, yeni hükümet kurulunca istifa edecegini açiklamis. Merkez Bankasi Baskani Rüsdü Saraçoglu ile ekibi, istifa konusunda önümüzdeki günlerde karar alacaklarmis!..”
* * *
Ne oluyor? Iktidara baska parti mi geldi? Bundan önceki Hükümette çogunluga bir baska parti sahipti de, iktidan devralan yeni parti eski partinin kadrolarini tasfiye mi edecek?
Hayir. Hükümeti kuracak olan parti ayni parti. Bugün devletin tepe noktalarinda oturan yetki ve sorumluluk sahibi kisileri tayin e-den, bu parti…
Partinin Baskani degisince, ayni partiden basbakan olarak görevlendirilen kisi degisince, yönetim kadrolarinda büyük ölçüde degisim gerekli mi? Böyle bir sey olabilir mi?
* * *
Dogru Yol Partisi Koalisyon destegi ile iktidar olduktan bu yana geçen iki yila yakm süre içinde bürokraside önemli ölçüde degisiklikler oldu… Bir çok kisi gitti. Dogru Yol Partisi agirlikli ve de Hükümet’in tercih ettigi kisiler onlarin yerine geçti…
Ayni partinin baskani degisince, ayni partinin kuracagi Hükümette basbakan degisince parti kadrolari arasinda bir “kiyim”a gitmek herhalde dogru olmaz.
Bürokrasiyi parti penceresinden degerlendirmek hatalidir. Devlet memuriyeti ile politika birarada yürümez. Politika yapacak olan partiye girer… Partili devlet memurlugu yapamaz…
* * *
Yüksek devlet memurlarinin göreve getiril-
melerinin ve görevden alinmalarinin bir yolu bir yordami vardir…
Ayrica bir sey daha vardir… Devlet me-murlan degisik nedenlerle istifa etmek zorunda kalirlar ama, hiçbir devlet memuru “basbakani protesto etmek için”, herhangi bir partinin yetkili kurullarinin baskan olarak seçtigi kisiyi “begenmedikleri için” istifa etmezler…
* * *
Eski bir bürokrat olarak bir noktayi açiklamak zorundayim… Bürokraside, alm teri ile, merdivenleri yillar boyu tirmanarak bir noktaya gelmis kisilerin istifa etmeleri o kadar kolay bir sey degildir…
Hele hele bu kisilerin, hakli birneden olmadan duygusal nedenlerle, politik nedenlerle “kollanndan tutulup atilmasi”, hazmedi-lebilecek bir sey degildir.
Yillarini devlet hizmetine vermis, hayatini memuriyete baglamis, devlet için birseyler yapabileceklerini ispatlamis ve islerinin uzmani olmus kisileri “harcamak” yaziktir, gü-nahtir… Hem o kisiler için, hem de devlet i-çin…
Böyle insanlar kolay yetismez… Belli bir çizgiye kadar ulasabilenlerin su veya bu sekilde harcandiklarini görenlerde de sevk kalmaz. Bürokrasi risk almaktan, is yapmaktan kaçmaya baslar.
* * *
Burada iki seyi birbirinden ayirmakta yarar vardir:
(1) Tansu Çiller, Anavatan Partisi Baskanliginda ve Basbakanlikta basarili olabilmek i-çin “kendi kadrosunu kurmaya” ve bu kadro ile uyumlu ve etkili bir çalisma yapmaya mecburdur…
(2) Fakat bu, hiçbir zaman devlet kadrolarinin tepelerinde oturanlarin tümünün degis-
tirilmesini zorunlu kilmaz, genel anlamda bir memur kiyimini gündeme getirmez…
Kaldi ki, Tansu Çiller’in basansi, degistirecegi yöneticilerin yerlerine daha yeteneklileri atayabilmesine baglidir… Böyle kimseleri de kisa sürede bulmak zordur.
* * *
Tansu Çiller su anda Hükümeti kurma derdinde. Koalisyonu sürdürme derdinde… Bakanlik koltuklarini dagitma derdinde…
Ortada “fol yok, yumurta yok iken”, Tansu Çiller’in bu konuda eyleme geçmeis birya-na, görüs bile ortaya koymamis iken, bürokrasinin “kiyim” bekleyisine girmesi, ülkeye bir sey kazandirmaz.
* * *
Tansu Çiller, Dogru Yol Partisi Baskani oldugu için, Basbakan atandigi için, neden Devlet Planlama Teskilati Baskani istifa etsin?..
Neden Merkez Bankasi Baskani ve hele hele “ekibi” istifa etmeye hazirlansin?
Bu kisiler, söyle veya böyle Tansu Çiller ile çalistilar… Belli bir basan çizgisine ulastilar…
Hem onlar gidecek… Hem de ekipleri gidecek…
Tek bir neden var: Tansu Çiller Basbakan oldu!.. Türkiye bu kadar insan savurganligini göze alabilecek kadar zengin bir ülke mi ki?
* * *
Tansu Çiller’in isi zor… Bu zor isi daha da zor etmemek için, bürokrasinin kilitlenmesini önlemek için, bunca islerinin arasinda bürokrasiye bir mesaj vermesi gerekiyor: “Degisen bir sey yok. Bürokraside memur kiyimi diye bir sey söz konusu degil… Hükümetler ile u-yum içinde olan, isine ve sorumluluguna sahip bürokratlar ile birlikte çalisacagiz” seklinde iki üç sey söylemesi gerekiyor.

 

Sende yorum yap