Eczacıbaşı, sanata da yatırım yapan bir işadamıydı

, , Sende yorum yap

“…Insanlarin ölümü hep bir sebebe baglanir. Bu normal yasamamis olmamizdandir. Insan yasi seksen falan degildir. Insan yasi yüzotuz… Her isin basi saglik… Çalisma saatleri, uyku saatleri, sagliga verilen önem. Her sabah bir saat spor yaparim. Kosu, kürek ve bisikleti çok seviyorum. Yüzmeyi de… Kapali yüzme havuzum var. Bu arada çok hosuma giden sey, suyun içindeki kuvvetli jet… Sikica tutunmak gerekiyor karsisinda. O kadar kuvvetli ki, hortum tazyigi gibi. Onun için, yerimden kalkarken ah vah filan kalkmam.
… Biz tabiatin yarattigi hayvanlardan biriyiz. Avinin pesinde kosacak, korkup kaçacak, agaca tirmanacak, daga çikacagiz. Tesbihte hata olmaz. Bütün hücrelerin beslenmesi kalple oluyor ama, tabiat kalp bu ise yetisemez deyip damarlara da görev vermis. Damarlari çalistirmak için kaslari harekete geçirmek gerek… Isin sirri bu…”
Nejat Eczacibasi, ölümünden önce son konusmasini gazeteci Ye-ner Süsoy ile yapmis. Ve Yener Süsoy’a “…Isin sirrini” böyle anlatmis.
Ne yazik ki, Yener Süsoy ile yaptigi son konusma yayinlandiktan üç bes gün sonra Nejat Eczacibasi “damar tikanmasindan bastahaneye kaldirilmis” ve hayata veda etmis.
Renkli ve dolu bir hayat
Nejat Eczacibasi, renkli, dolu ve basardi bir hayati 80 yilin içine sigdirma basansim gösterebilen bir fanidir. Buna ve makine yatinda kültüre de yatirim yapan, yapilmasi gerektigini is alemine ögreten bir mütesebbistir.
Nejat Eczacibasi, döneminin “isada-mi-mütesebbis” tipinin tamamen disinda, çok farkli imkanlarla ise baslamis ve isini gelistirmis bir kisidir
Dr. Nejat Eczacibasi, “mektepli” ve basariya ulasmis bir babanin çocugudur. Babasi 24 yasinda iken izmir Il Genel Meclisi karari ile Eczacibasilik unvani ile ödüllendirilen Istanbul Tip Eakültesi Eczacilik Yüksek Okulu mezunu Süleyman Ferit bey.
Eczacibasi Süleyman Ferit Bey’in oglu olarak Nejat Eczacibasi Izmir A-merikan Koleji’nde ve Istanbul Robert Kolej’de lise tahsilini tamamlamis.
Daha sonra sansh ve farkli ögretimini Almanya’da Heidelberg Üniversite-si’nde sürdürmüs, 1934 yilinda kimya diplomasi almis. Ardindan, ABD’de Chicago Üniversitesi’ne devam etmis, nihayet 1937 yilinda Berlin Üniversitesi’ne devam etmis, nihayet 1937 yilinda Berlin Üniversitesi’nde doktorasini tamamlamis. Berlin Üniversitesi’nde okurken bir ara Berlin Konservatua-
ri’nda da keman dersleri izlemis.
Eczacibasi, Süleyman Ferit Bey’in oglu olarak sadece Nejat Eczacibasi degil, diger ogullan Haluk, Sakir, Melih ve Kemal Eczacibasi da “mektepli”… Hepsi iyi bir egitim görmüs. Avrupa kültürü almis.
Sonra geliyor üçüncü nesil… Nejat Eczacibasi’nin iki oglu, Bülent ye Faruk Eczacibasi’da Bati’nin en iyi okullarinda okumus.
Ve kardesler, ogullar hepsi, isin basindaki Dr. Nejat Eczacibasi’nm yaninda ise sahip çikmis…
Ilaçtan seramige
Nejat Eczacibasi’nm babasi Eczacibasi… Kendi kimya doktoru. Ilk isini ilaç üzerine kurmus. Basarisini i-laç üzerine insa etmis…
Sonra seramige, lavabo üretimine, musluk ü-retimine, banyo dolabi yapimina geçmis.
Eczacibasi lavabo üretirken, bu lavabolara takilacak musluklan da ü-retmek Için Artema Armatür ve Tesisat Malzemeleri tesislerini kur-mus. Derken ABS Alçi Blok Sanayii’nde alçi duvar üretimine baslamis:
Türkiye’de modern anlamda temizlik kagitlan üretimi için kurulan ilk tesis olan Ipek Kagit Sanayii ve Nejat Eczacibasi’nm projesi. Bugün Ipek Kagit degisik türlerde temizlik kagidi üreten Türkiye’nin en büyük kurulusu.
Nejat Eczacibasi, sanayideki gelisme yaninda, kültür, sanat ve spor kp-nulanna ilgi gösteren mütesebbislerin öncüsü… Diger mütesebbislere bu a-lanlarda örnek olmus davetiye çikarmis.
1960’li yillarda Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti’nin, Türk E-gitim Vakfi’nin kurulmasinda ve gelismesinde katkisi olmus.
Istanbul Sanat ve Kültür Vakfi’nin kurulusu ve Istanbul festivallerinin düzenlenmesi ve gelismesine emek vermis.
Eczacibasi Bilimsel Arastirma Ödül Fonu olusturmus, kültür filmleri, kitaplar hazirlatmis, yayin ve arastirma faaliyetleri için 1977 yilinda Nejat Eczacibasi Vakfi’ni kurmus…
Eczacibasi Spor Klüpü için de kiz-er-kek gençlere spor imkani saglamis. Türkiye’nin dis tanitimi için kisisel çabalar göstermis. Bu faaliyetleriyle “çagdas ve ilerici bir Türk mütesebbisi” imaji yaratmis bir kisi. * * *
Nejat Eczacibasi seksen yilini dolu dolu yasadi. Bu ülkeye birseyler, ailesine iyi bir isim birakarak gitti.
Allah rahmet eylesin.

 

Sende yorum yap