Dörtyol’a boru yerine Boğaz’a tanker

, , Sende yorum yap

Ohhh. Ohhh. Ne ala!. Iste istedigimiz oldu. Clinton bastirdi. Azerbaycan petrolü Karadeniz’e tek boru yerine iki borudan akacak. Iyi de Karadeniz’e akan petrol Karadeniz’in disina ne ile çikacak? Gemi ile çikar ise, o gemiler nereden geçecek?
Hani bizi ayaga kaldirmistiniz. Hani biz Bogazlar ile ilgili uluslararasi anlasmalari bile bozup, tankerleri bogazdan geçirmeyecektik. Hani tankerler Bogaz’dan geçerse, Bogaz trafigi alt-üst olurdu. Istanbul yanar biter, kül olurdu.
Ne oldu? Ne degisti de simdi dügün bayram ediyoruz? Bogazdan her gün iki tanker geçerken “selam durmaya” hazirlaniyoruz?
Bugün dünyada 340 bin ton petrol tasiyan dev tankerler var. Fakat Karadeniz’den petrol yükleyip, Bogaz’dan gecen tankerler genelde 80 bin ile 120 bin ton petrol tasiyan tankerler.
Amerikalilar çikaracaklari Azarbaycan petrolünün tamamini 2005 yilindan sconra Karadeniz’e akitirlar ise, yilda 45 milyon ton petrol gemiye yüklenecek demektir. Bu rakam ise, Bogaz’dan petrol dolu 2 tankerin geçmesini zorunlu kilar.
Bogazdan petrol dolu olarak geçen bu gemilerden, gemi basina bin, bilemediniz iki bin dolar tahsil edilir.
Buna karsilik istanbul hergün iki bombanin patlamasi tehlikesi altinda yasar.
“Ne tehlikesi yavuuu?” diyemezsiniz.
“Independente” tankeri tecrübesini hatirlayiniz. 1979 yilinda Independente tüm Istanbul’u yakiyordu. Ucuz kurtulduk. Lesi Kizkulesi açigina “çöktü.” Deniz Kuvvetleri 9 milyon dolar karsiligi çikarmak için 8 yil çalisti. Çikaramadi. Iki özel firma çikaracagim diyerek avansi alip kaçti. 1987 yilinda Kahraman Sadi-koglu Independente’yi çikarmaya soyundu. Bir yil bes ay ugrasti, geminin yanmasindan sonraki 10 yillik sürenin dolup, sigorta sirketinin 30 milyon dolarlik tazminat yükümlülügünden kurtulmasina çok az kala geminin lesini yerinden kaldirdi.
Bu yaziyi yazarken ögrendigim ve de ilgimi çeken bir bilgiyi Sayin Okuyucularima da aktarmak istiyorum. Kahraman Sadikoglu Independente tankerinin lesi olarak denizden 30 bin ton sac çikarmis.
Bogaz’dan geçen tankerlerin herbirin-de yaklasik 32 bin ton sac bulunurmus. Halbuki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün üzerindeki sac miktari sadece 28 bin tonmus. Açik anlatimiyla bir tek tankerin yapiminda kullanilan sac, bir köprünün yapiminda kullanilan sacdan faz-laymis.
Simdi ben ne düsünüyorum biliyor musunuz Sayin Okuyucularim. Keske Independente tankerinin lesi oldugu yerde dursaydi da, biz o lesi gördükçe, Bogaz’dan geçen tankerlerin istanbul için ne tehlike yarattigini devamli olarak hatirlasaydi. Unutmasaydik!.. Herhalde unuttuk ki, simdi “Ohh… Ohhh… Oh!.. Azerbaycan petrolü boru ile, hem de iki boru ile Karadeniz’e akacak” diye dügün bayram ediyoruz. Karadeniz’e akan petrolün tankerlerle Bogaz’dan geçerken basimiza getirecegi kazayi, belayi umursamiyoruz.
Buraya kadar “felaket haberlerini abartarak” siraladim. Biraz da “iyimser görüsler” den sözedeyim. Iyimser olanlar farkli farkli seyler söylüyor:
(1) Ruslar, Yunanistan ile bir anlasma yapti. Varna ile Dedeagaç arasinda 300 kilometrelik yeni bir boru hatti yapimi için ön çalismalar basladi. Dedeagaç’ta yükleme terminali yapilacak. Karadeniz’e akan Azerbaycan petrolü bu hattan tasinacak. Bogaz’dan geçmeyecek.
(2) Amerikalilar’in üretecegi Azerbaycan petrolünün tamami 45 milyon ton. Belki üçüncü boru hatti yapilir. Bakü-Dörtyol hattindan bu petrolün bir bölümü tasinir. O zaman Bogaz’dan geçecek tanker trafigi azalir. Belki yanya iner.
(3) Bogaz’daki tanker kazalarinin nedeni radar aginin ve de kaptan pilot yetersizligi. Bu konularda tedbir alinirsa, kaza tehlikesi sifira inmez ama büyük ölçüde ortadan kalkar.
O öyle söylüyor, bu böyle söylüyor. Saf ve bakir bir Anadolu çocugu olarak ben saskin durumdayim.
– Ey vatan evladi. Haydi oturma kalk. Bak Rus tankerleri Bogaz’dan geçecek, istanbul yanacak. Birseyler yap. Bagir, çagir. Gerekirse Bogaz’i kapat dediler. Ben bagirip çagirdim. Bogaz’i kapatmak için zincir temin ediyordum kiii… Baktim durum degismis. Simdi de,
– Ey vatan evladi. Kalk dügün bayram et. Tansu Abla’nin basarisini kutla. Clin-ton’a tesekkür et. Azerbaycan petrolü tek boru ile degil hemi de iki boru ile Karadeniz’e dökülecek. Tankerlerle Bogaz’dan geçecek. Tankerlere selam dur. Vazifeni yap.. diyorlar.
Birileri bana dogru dürüst, benim anlayacagim sekilde anlatsa da anlasam. Dün, tankerler Bogaz’dan geçecek diye neden beni ayaga kaldirdiniz? Bugün ne oldu da Bogaz’dan tankerlerin geçmesine sevinmemi, dügün bayram etmemi istiyorsunuz? Bunu Türkiye’nin siyasi basarisi diye bana yutturmaya mi çalisiyorsunuz?

 

Sende yorum yap