Doğal Hayatı Koruma Derneği

, , Sende yorum yap

Istanbul’da Polonezköy “Tabiat Parki” olmus. Korumaya alinmis. Dogal Hayati Koruma Dernegi Genel Müdürü Nergis Yazgan bana “Milli Park”larin ne oldugunu ve bunlarin “dogal hayati koruma yönünden islevlerini” anlatti.
Yüzyillarca önce derebeylerinin ya da imparatorlarin bazi ormanlari, tabiat varliklarini ya da bazi su havzalarini koruma altina aldiklari biliniyor. Dogal kaynaklarin gerçek anlamda korunarak gelecek kusaklara ulastirilmasi amaciyla özel düzenlemeler 19’uncu yüzyilda baslamis. 1872 yilinda ABD’de kurulan “Yellowstone Milli Parki” bu alandaki ilk ciddi tesebbüs imis.
Türkiye’de “Milli Park” fikri 1948’lerde tartisilmaya baslamis. 1956 yilinda yürürlüge giren 6831 sayili Orman Ka-nunu’nun içinde bu konuda düzenlemeler getirilmis. 1958 yilinda “Yozgat Çamligi”, ilk milli park olarak korumaya alinmis. 1983 yilinda Milli Parklar Kanunu ile, doganin korunmasi ve Milli Parklar konusunda ayrintili düzenlemelere gidilmis. Kanundaki tanima göre “bilimsel ve estetik bakimdan milli ve milletlerarasi ender bulunan tabii ve kültürel kaynak degerleri ile, koruma, dinlenme ve turizm alanlarina sahip tabiat parçalan” milli park olarak ilan edilebilir.
Bugüne kadar Hükümet tarafindan 27 yer “Milli Park”, 9 yer tabiat parki, 23 yer “Tabiati Koruma Alani” ve iki yer de “Tabiat Aniti” olarak ilan edilmis. Bu yerlerin, toplam alani, Türkiye topraklarinin binde 6’si kadarmis. Kanada’nin yüzde 1.3’ü, Fransa’nin yüzde 5’i milli park statüsündeymis.
Milli parklar, öncelikle dogayi korumak, daha sonra halkin rekreasyon ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla kurulur-mus. Ekonomik kaygular ve amaç hiçbir zaman korumanin önüne geçemez-mis.
Nergis Yazgan’in anlattiklari ilgimi çekince, bana “Dogal Hayati Koruma Dernegi” yayinlarini gönderdi. Sayin okuyucularima bu dernegi tanitmak istiyorum.
Dogal Hayati Koruma Dernegi, 1975 yilinda kurulmus. Altibine yakin üyesi var. Çalismalarini Istanbul’daki merkez ofisinde ve 4 proje alaninda toplam 25 kisilik profesyonel bir kadro ile ve çok genis bir gönüllüler agi ile sürdürüyor. Dernegin amaci “Türkiye’nin dogal çevresinin korunmasini saglamak ve bozulmasini önlemek ve insanlarin doga île uyum içinde yasayacaklari bir gelecegi kurmak.
Dünyanin her ülkesinde benzer dernekler var. Dünya Dogayi Koruma Vakfi (WWF-Internatio-nal) ve uluslararasi kuruluslar bu gibi dernekleri himaye ediyor, finanse ediyor. Dogal Hayati Koruma Dernegi, Dünya Dogayi Koruma Vakfi disinda “Bird Life International”, “Dünya Dogayi Koruma Birligi”, “Uluslararasi Su Kuslari ve Sulu Alanlar Arastirma Bürosu” ile de isbirligi yapiyor.
Dernegin “Kiyi Yönetimi Bölümü”, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbagalarinin korunmasi amaciyla Akdeniz kiyisinda 17 önemli noktada 1989 yilindan bu yana çalismalarini sürdürüyor. Dünya Bankasi’nin finansman destegi ile Belek’te eko-turizme dönük rekreasyon alanlari olusturuyor, Dalyan kiyi alanlarini koruyor, Dogu Akdeniz’de balikçilik projesi uyguluyor.
Dernegin “Kus ve Sulakalanlar Bölümü”, Türkiye’nin uluslararasi öneme sahip kus alanlarini belirleme çalismalarini baslatmis. Göksu Deltasi Çevresel Kalkinma Projesi’ni ve Kizilirmak Deltasi Koruma Projesi’ni yürütüyor.
Dernegin “Bitki Bölümü”, yurt disina ihraç edilen dogal çiçeklerin soganlarinin nesillerini korumak amaciyla ve bu bitkilerin üretimini tesvik etmek için çalismalar yapiyor.
Kuzeydogu’da Kolsik ormanlarinda belirli koruma alanlari olusturmaya çali-siyor ve de önemli bitki örtüsünü belirlemek ve bu alanlan korumaya almak için baslatilan projenin birinci bölümünü uyguluyor.
Dernegin egitim bölümü ise, Türkiye’de dogal hayati koruma bilincinin yayilmasi içni ögrenciler, ögretmenler ve halk için programlar düzenliyor, afisler yaptiriyor, çikartmalar dagitiyor, brosürler, dergiler dagitiyor.
Dernegin, üç ayda bir yayinlanan “Kelaynak” isimli bir dergisi var.
Dogal hayati korumanin yararina inaniyorsaniz, dernegin çalismalarina gönüllü olarak katilmaniz veya dernege üye olmaniz mümkün. Üyelerden 20 ile 25 yas arasindakiler yilda aidat ve bagis olarak toplam 300 bin lira, 26 yasin üzerindekiler yilda toplam 400 bin lira ödüyor.
Dogal Hayati Koruma Dernegi’nin posta adresi: RK. 18, Bebek, 80810 Istanbul. Yönetim merkezinin adresi: Kelaynak Sokak 50/1 Ulus 80600, Istanbul. Telefon: (212) 279 01 39.

 

Sende yorum yap