Dışbank

, , Sende yorum yap

1970 yilinda bankanin adi “Türk Dis Ticaret Bankasi” olarak degistirilmis. Sermayesinin tamami Is Bankasi grubuna ait olan bankanin yüzde 10 dolayindaki sermayesi halka açilmis.
Disbank’in 540 milyar lira özkaynagi var. 21 subesinin 8’inin binasi bankaya ait. Bankada 600 milyar lira Türk Lirasi mevduat ve 80 milyon dolar döviz tevdiat hesabi mevcut. Toplam mevduati yaklasik 1.5 trilyon Türk lirasi demektir. Bankanin dis piyasaya 160 milyon dolar borcu var. Banka geçen yil 200 milyar lira kar etmis.
Yabanci degerlendirme kuruluslari, bu bankanin degerini 100 milyon dolar dolayinda tahmin ediyorlar. Is Bankasi yetkililerinin deger tahmini 150 milyon dolar dolayinda.
Bankayi almak için fiyat veren 15 gruptan Lapis Grubu vadeli 213.6 milyon dolar, pesin degeri ile 196.6 milyon dolar ödeyerek, bankanin yüzde 89 dolayindaki hissesine sahip oldu.
* * *
Bu alim satimda, ilk planda Is Bankasi karli görünüyor. Karli görünüyor ama, acaba Is Bankasi, Disbank’i sadece kar için mi sato?
Is Bankasi Genel Müdürü, “Is Bankasi’nin sermayesi 5 trilyon lira, bunun 3.5 trilyonu istiraklerine bagli idi… Istiraklerimizi azaltmak zorundayiz… Yoksa bu müessese nasil yasar?” diyor.
Is Bankasi kisa sürede Türk ekonomisinde önemli islevi bulunan çok sayidaki istirakini sato. Aslan Çimento, Çelik Halat, Ra-bak, Koruma Tanm, Tofas Oto, Unilever… Ve nihayet Disbank… Simdi Is Bankasi’nin
elinde dise dokunur istirak olarak Sise-Cam kaldi… Ki, onun satisi da çok zor…
* * *
Is Bankasi’nin açmazi ortaklik yapisinda. Is Bankasi toplam sermaye paylarinin yaklasik yüzde 40’i Banka çalisanlarinin Emekli Sandigina, yüzde 40’i ise Hazine’ye ait… Ne sandik ve ne de Hazine bankanin sermayesinin arttirilmasini istiyor… Çünkü bu durumda nakit ödemek gerekir. Sandiginda Hazine’nin de Is Bankasi’nin sermaye artisina ayiracak nakit paralari yok…
Degisen ve gelisen ekonomik sartlar sermaye artisini zorunlu kiliyor.
* * *
Is Bankasi, Disbank’i mecburiyetten satti… Acaba Lapis Grubu yaklasik 540 milyar lira özkaynagi olan bu bankayi, gene yaklasik olarak 2.2 trilyon lira ödeyerek neden aldi?
Disbank, müessese olarak iyi bir müessese. Banka olarak ismi temiz bir banka? Fakat mevduat potansiyeli büyük bir banka degil. Bir butik banka. Lapis Grubunun Disbank büyüklügünde olmasa da, benzet bir butik bankasi TYT Bank’i var. Grubun ana isi olan hediyelik esya satislarinin yillik ciro rakkami dikkate alindiginda Disbank için Grubun ödeyecegi para “büyük bir rak-kam” olarak görülüyor…
Açik anlatimiyla, rakkamlara bakarak Lapis Grubu’nün Disbank’i neden aldigi konusunda bir degerleme yapmanin imkani yok. Lapis Holding Yönetim Kurulu Baskani Bülent Ener, “Dis ticaret için oturmus bir-bankaya ihtiyacimiz vardi” demis…
Satan memnun, alan memnun… Böyle bir durumda biz ne diyebiliriz? “Hayirli olsun!..”
Disbank geçen hafta sonu sahip degistirdi. Satildi… Acaba Is Bankasi, “Disbank”i neden sato? Lapis Holding neden aldi?
Bu islemde adi geçen üç kurulus da, kendi konularinda saygin, basarili kurulusIar.
Is Bankasi “Atatürk”ün Bankasi… Türk e-konomisinin dogumunu saglamis, gelismesine yardimci olmus. Bugün Türkiye’de faaliyetini sürdüren köklü müesseselerin tamami Is Bankasi’nin sagladigi imkanlarla ortaya çikmis.
Kapaliçarsi’da deri esya, gümüs esya, hali ve mücevherat satan dört isadaminin Net Turizm’in Nuriosmaniye Caddesi’ndeki satis magazasi ile rekabet edebilmek için bu magazanin karsisinda 1957 yilinda açtiktan Lapis Hediyelik Esya magazasinin gelismesiyle büyüyen Lapis Grubu bugün 27 turistik satis magazasinda yilda 1.5 trilyon liralik ciroya ulasmis.
Lapis Grubu turistik esya satisindan sag-ladiklan birikimlerle önce TYT Bank’i kurmus. Bunu sigorta, factoring ve leasing sirketlerinin kurulustan izlemis. Ahmet Özal’in Kanal 6 televizyonunun yayinini gerçeklestiren Arti Holding yüzde 30 oraninda katilmislar. Geçen yil Istanbul’da Maslak’taki A-larko Holding Merkez binasina 15 milyon dolar ödeyerek satin almislar.
Disbank, 1964 yilinda Is Bankasi, “Bank of America” ortakligi ile kurulmus. Ismi A-merikan Türk Dis Ticaret Bankasi imis. Kurulus amaci, Türkiye’ye Amerikan bankalarini çekmeye öncülük etmek, Türk banka sistemine çagdas bankacilik tekniklerinin aktarilmasini saglamakmis… Bank of Amerika, ortak olarak bankaya gereken ilgiyi göstermemis. Daha sonra ortakliktan ayrilmis.

 

Sende yorum yap