Devekuşu projesi..

, , Sende yorum yap

T.C.Hükümeti, Türk Halkina “sigir eti yerine”, “devekusu eti” yedirmeye hazirlaniyor. Bundan böyle Türk besicisi “sigir yerine devekusu yetistirecek” Sayin okuyucularim… Sizlerle “alay ediyorum” sanmayiniz.. Ben “ciddiyim”.. Türk Halki ile alay eden biri var ise, “Sayin Tanm ve Köyisleri Bakani”, ciddi olmayan biri varise, bakanlik..”
Milliyet Gazetesi’nde “Düsünenlerin Düsüncesi” sütununda, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Ögretim Üyesi Prof Tahir Akso/un, Bakan Sahin’e hitaben bir yazisi yayimlandi.
Bakiniz Prof. Tahir Aksoy neler yaziyor:
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki mezuniyet günü toplantisinda, devekuslarindan bahsetmis ve bir yakininizin Amerika’da bir devekusu çiftligi gördügünü ve çok begendigini anlatmistiniz.
Daha da ileri giderek “Amerika’da dahi sigircilik, islevini bitirdi. Orada devekusu besleniyor. Biz de devekusunu Türkiye’ye getirip besleyecegiz” demistiniz. Devekuslan ile ilgili konusmalarinizi ben ilkten espri olarak karsiladim. Sizin saka yapmayi seven bir bakan oldugunuzu düsündüm. Ancak ne var ki son günlerde bakanliginiz elemanlarinin “Devekusu Projesi” ile yakindan ilgilenmeleri beni telaslandirdi ve bu açik mektubu yazmaya karar verdim.
Sayin Bakan, Devekusu etinin halkimiz tarafindan kolayca benimsenecegini söyleyemeyiz. Daha önce denenmis olan tavsan ve ördek üretim çalismalarini incelemenizi dilerim. Devekuslari, 2.5 m boyunda ve 140-150 kg agirliginda hayvanlardir. Güçlü ve hizli kosan hayvanlardir… Tekmeleri bir insani öldürücek güçtedir. Avustralya, Güney Afrika ve Amerika gibi ülkelerde sayilari fazla olmamakla beraber, devekusu çiftlikleri yardir. Dünyanin hiçbir ülkesinde devekusu yetistiriciligi, sigir yetistiriciliginin yerini almamistir.
Dünyanin hiçbir ülkesi, devekusu üreterek ülkesinin beslenme sorununu çözmemistir. Memleketimizde de devekusu üretim projelerinin basari sansi oldugu söylenemez.
Türkiye’de entansif hayvansal üretim için gerekli bilgi birikimi ve uygun teknolojileri üretecek olan kuruluslarin, görevlerini geregi kadar yaptiklari söylenemez.
Tarim ve Köyisleri Bakanligina bagli arastirma enstitülerinin degisen dünsa kosullarina uyarak daha verimli çalismalari beklenirken, bu kuruluslarin büyük yogunlugu bugün çalismaz durumdadir. Bu kuruluslar, politik tayinlerle olusturulan kadrolarla doldurulmustur.
_ Bakanligimiz, çalismasinda Türkiye Hayvanciliginin Gelistirilmesi Stratejisi Projesi” olarak tanimlanan bir çalisma sürdürülmektedir. Bu projeyi hazirlamak üzere, sanayilesmis ülkelerden de çesitli uzmanlar memleketimize getirilmistir. Bu uzmanlarin kendi ülkelerine çesitli dis pazarlarda rakip olan Türkiye’ye hangi gelistirme stratejileri önerecekleri, tarafimdan merak edilmektedir. Bu uzmanlann, ülkemizi yanlis hedeflere yönlendirmekten ve kendi ülkelerinin ürünlerini bizlere pazarlamaktan baska bir ise yaramayacaklari, akilda bulundurmalidir.
Türkiye’de hayvansal üretimin önemli ve acil çözüm bekleyen sorunlari vardir. Devekusu projelerine sizlerin ve ülkemizin harcayacak bir saniye zamani ve tek kurus parasi yoktur.”
“Bilmeden yemeyelim* diye, ben size devekuslari hakkinda biraz bilgi aktarayim. Devekusu, kuslarin en büyügü en agiri imis. Kirmzi eti varmis. Bîr deveku-sundan 135 Kg. et alinabilirmis. Erkekleri siyah beyaz, disileri esmerimsi durmus. Çok hizii, saatte 72 km. hizte kosarlarmts. Ayaklan 2 parmakli imis. Ka-natîan varmis ama uçamazlarrms. Baslannda ve bo-yunbrindaki tüyleri para edermis. Aslinda derilerinden de yararlanilirmis.
Iyi bir anaç devekusu yilda 30 ile 120 yumurta yaparmis. Devekuslari yumurtalarim topraga gömer, üzerine erkek devekusu çöküp, kulucjma yatarms.
Bir devekusu yumurtasi 1.5-2 kib gelirmis. Yumurtadan 45 günde yavru çikarmis. Devekusu nebati gida ile beslenirmis.
Amerika’da Devekusu
Financial Times Gazetesi’nde yayinlanan Mötfhevv Kaminskt’nin haberine aöre ABD ‘de anaç bir devekusu «60 bin dolara (yaklasik 720 milyon liraya) satiliyormus, iki yasindaki devekuslari 12 bin Ila 15 bin dolardan islem görüyormus. Yavrulari 3 bin dolara (yaklasik 36 milyon liraya) satin almak mümkünmüs.
Bati Missouri, Oklohama ve Texas’da küçök çiftliklerde yefifNrilmeye baslamis. Fakat ticari bîr üretim için en az 2 binlik bir devekusu çiftligi kurulmasi ge-rekliymts.
Devekusu’nun olöm orani yükselmis, itinin tadt gidaya ve novaya bagliymis. Et biraz durunca tadini kaybedermis. Bugün için bir kilo kirmizi eti 11 -22 dolar arasinda satiliyormus.
Çobanlara helikopter!
Hemen muhalefete baslamayalim.. Hemen karagözlük takmayalim…
Herhalde vardir bu isin de bir hikmeti…
Bir gün bakarsiniz, Türkiye devekusu cenneti olmus… Sokaklarimizda devekuslari dolasiyor… Pardon kosusuyor… Insanlar otomobillerine binmis devekusla-rini yakalamak için ugrasiyor… Devekuslari 72 km. hizla kosuyormus..
Kaçirdiniz mi otomobille bile yakalamak imkani yok.. O zaman da devekusu çobanlarina “helikopter” aliriz… Olur biter…

 

Sende yorum yap