Deri toplamadaki yanlışlar insan sağlığını tehdit ediyor

, , Sende yorum yap

Kurban Bayrami basliyor. Bir yilda Türkiye’de kesilen toplam küçük ve büyükbas hayvanlarin yaklasik yüzde 30’u kadar hayvan kesilecek… Nerelerde? Sokaklarda, bahçelerde… Ve bunlarin kanlan sokaklara, bahçelere akacak. Derileri, bagirsaklari ortada kalacak.
Su anda tartisilan “derileri kimin toplayacagi”… Halbuki bundan daha önemli bir sey var. Bu derilerin, bagirsaklarin toplanmasindaki yanlislar nedeniyle Türkiye hayvan varliginin ugradigi zarar unutuluyor. Türk insaninin saglik yönünden karsilastigi tehlikeden kimsenin haberi yok.
Deri ve bagirsak toplamanin usulü var
Kadir Günay, yillarca Merkez Bankasi Baskan Yardimciligi koltugunda oturmus bir iktisatçidir. Bir entellektüel olarak yan ugrasi alani tarim ve hayvanciliktir. Hayvan sagligi ve hayvan varligi konusunda önemli arastirmalari vardir. Sayin okuyucularima Kadir Günay’dan ögrendiklerimi aktaracagim. Sayin okuyucularim, büyük ve küçükbas hayvanlarimizin çogu normal olarak ruhsatli kesimhanelerde kesiliyor. Ruhsatsiz kesimhanelerde de kesilse, bunlari kesenler kanin, derinin, bagirsagin nasil islemden geçecegini biliyor.
Kurban Bayramlari’nda ise yaygin kesimde ayni bilgi ve ilgi ile hareket etmenin imkani yok.. Sokaklardaki ve bahçelerdeki kesim sartlari ile kesimhanedeki kesim sartlan ayni degil. Bu isin bir önü, bir arkasi var. önü kurbanlik olarak alinan hayvanlarin sagligi ile ilgili. “Hayvan Sagligi ve Zabitasi Kanunu” ile hayvan ve hayvan maddelerinin yurt içinde nakli, satisi, kesimi belli bir düzen altina alinmistir.
Saglik kontrolünden geçirilmemis hayvan kesilemez. Kesimden sonra da veteriner kontrolü yapilir. Halbuki kurbanlik koyunlarin naklinde, satisinda bu kontroller yapilmaz. Açik anlatimiyla kurbanlik hayvan pazarinda satilan hayvanlar kontrol disi kalmis hayvanlardir. Bunlari satin alirken dikkatli olmak gerekir.
Geldik isin arkasina… Hayvan kesildikten sonra ortada kalan kani, derisi ve bagirsaklari mikrop ve hastalik tasiyici özellige sahiptir. Bunlar usulünce islem görmez ise çok ciddi hastaliklarin kaynagi olur. Hem insanlar için, hem hayvanlar için…
Kadir Günay’in arastirmasina göre, Türkiye’de hayvan stoklarinin azalmasi “asiri kesim”den kaynaklaniyor. Hayvan varligimizin azalmasinda en önemli etken, kesilebilir hayvan üretiminin giderek azalmasi. Mevcut büyük ve küçük bas hayvan stoku giderek dogurganligini kaybediyor. Dogurganlik azalinca kesilebilir hayvan üretimi düsüyor. Stok yas-
laniyor. Stokdaki hayvanlar kesiliyor. Yasli stok daha az doguruyor. Ve böylece zincirleme olarak hayvan varligi azaliyor.
Kadir Günay’in arastirmalari gösteriyor ki, 1980’li yillardan baslayarak yaz aylarina kayan Kurban Bayramlari’ndaki kesimlerde kan, deri ve bagirsaklardan kaynaklanan mikrop ve parazitlerin asiri isi nedeniyle üreme ve dagilmalarinin hizlanmasi hayvan hastaliklarinin ciddi boyutlara ulasmasina neden olmustur. 1997 yilindan itibaren. Kurban Bayramlari tekrar kis dönemine girmektedir.
Agustos ve Temmuz aylarinda 30 veya 35 derece sicaklik altinda açikta bekletilen ve turizm mevsimi ve bayram tatili nedeniyle nakliyenin yasaklandigi dönemde gidecegi yere ulastirilmayan deri ve bagirsaklarin yaydigi mikrop ve parazit miktari tepe noktaya çikmaktadir.
Saglik sorunu güme gidiyor
Deri ve bagirsak toplama isi, 1986 yilinda politikaya alet edildi.
– Daha önce kurban derisi ve bagirsak toplama yetkisi Türk Hava Kurumu’na ait idi.
-1986 yili Temmuz ayinda, “Yardim Toplama Kanununu Uygulama Esaslari Hakkindaki Yönetmelik” degisikligi ile kurban derisi ve bagirsak toplama yetkisi il ve ilçelerdeki sosyal yardimlasma ve dayanisma vakiflarina birakildi.
– Mayis 1992 tarihli Resmi Gaze-te’de yayinlanan ek bir yönetmelik ile kurban derisi ve bagirsaklarini toplama yetkisi tekrar Türk Hava Kurumu’na verildi.
Yürürlükteki yönetmelige göre Türk Hava Kurumu toplayacak, fakat sonra buradan sagladigi geliri, Kizilay, Çocuk Esirgeme Kurumu, Diyanet Vakfi ve il ve ilçelerdeki sosyal yardimlasma ve danisma vakiflari arasinda bölüstürecek.
Yönetmelik yardim toplamanin seklini, yardim toplayarak yapilacak masraflari, toplayici personele yapilacak ödemeleri düzenliyor. Böylece deri ve bagirsaklann saglikli toplanmasi saglaniyor. Sayin okuyucularum dikkatinizi çekiyorum: Kurban
derilerinin ve bagirsaklarinin kimler tarafindan toplanacagi ayri bir konu.
îsin bagis serbestisi ve mülkiyet hakki tartismasini asan bir boyutu var: Hayvan ve insan sagliginin korunmasi. Kim toplayacak çekismesi arasinda esas önemli sorun unutuluyor.
Sayin okuyucularim, kurban derisini ve bagirsaklarini kime bagislar iseniz veriniz. Ama lütfen usulünce saklanmasina, nakline özen gösteriniz. Etrafa mikrop ve bakteri saçmamasi için siz kendiniz özen gösteriniz. Bagis yaptiginiz kimselerin özen göstermesini isteyiniz.

 

Sende yorum yap