Dekorist

, , Sende yorum yap

Bugün istanbul’da Çiragan Oteli’nin bahçesinde kurulu çadira bir dekorasyon ve aksesuar fuari açiliyor. Bir hafta açik kalacak bu fuara 39 firma katiliyor. Dekorasyon ile ilgili ürünler sergilenecek. Çiragan Ote-li’ne de renk ve hareket veren çadirli sergi ve fuarlarinin düzenlenmesinde KÜSAV’in basinda bulunan Çigdem Simavi Hanim’in emegi var. Çigdem Simavi’nin seçiciligi ve zevki çadirin içini, disini süslüyor. On gün önce de Çira-gan’daki çeyiz, hediyelik esya ve ev takinilan ile ilgili bir fuar açilmisti.
Bu fuarlara genelde bir milyon liralik bir giris ücreti ödeyen herkes girebiliyor.
Çiragan Oteli’nin “binasi” 1872 yilinda tamamlanip 1910 yilinda yanan bir saray. Sarayin bahçesi uzun yillar futbol sahasi olarak kullanilmisti. Yanik bina mezbeleli idi. Saray binasi onarildi. Yanina saray binasindan büyük yeni bir bina yapildi. Bahçesi temizlendi. Çiragan Oteli isminde piril pinl bir otel ortaya çikti. Bu oteli simdi yabancilar isletiyor. Istanbul’un en lüks, en pahali, en fazla müsteri çeken otellerinden biri. Istanbul’da yasayanlarin, istanbul’a gelenlerin bu güzelligi görmeleri haklari… Ama her isteyenin istedigi zaman oteli ve bahçesini gezmesi imkansiz. Bu açidan otelin içinde, bahçesinde düzenlenen halka açik “etkinlikler” insanlara imkân yaratiyor.
örnegin otelin önüne kurulan çadirdaki sergiler ve fuarlar için gelenler, kisi basi l milyon lira ödediklerinde hem otelin alt katlarini, hem bahçesini gezip görme, hem de fuari, sergiyi gezme sansina, imkânina kavusuyor.
istanbul’u tanimayanlarin bilmedigi, taniyanlarin çogunun gözünden kaçan bir seyi hatirlatmakta yarar var. Osmanli döneminde, Besiktas’tan Ortaköy’e uzanan sa-
hil boyuna Feriye Saraylari dikilirken, Feriye Saraylari arasina Çira-gan Sarayi yapilirken, denizi halka kapatmamak için çok “ince bir plânlama yapilmis”. Saraylarin bahçeleri ile deniz arasinda, halk için genis bir gezinti yolu birakilmis. Bu gezinti yolu Besiktas iskelesi’nden baslayip, Ortaköy Iskelesi’ne kadar devam ediyor. Çiragan Oteli, Denizcilik Okulu, Galatasaray Üniversitesi, Kabatas Tesisleri önündeki bölümleri açik. Sadece ve sadece Besiktas’da (simdilerde Atik Ali Pasa Yalisi dize sözedilen) Devlet Konukevi insaatinin önündeki bölümün iki yanina sonradan iki duvar çekildi.
Kenan Evren Cumhurbaskani iken, Devlet Konukevi’nin önünden “halk geçip, büyük Türk Büyüklerini rahatsiz etmesin” diyerek bu duvari çektirdi.
Ben yillardir Besiktas Belediye Baskani Ayfer Atay agabeyimize Devlet Konukevi “Les”i önündeki duvarlarin ucunu tras ettirerek bu tarihi “halk yolunu” Besiktas’tan Ortaköy’e uzatmasi için rica eder dururum… insallah Ayfer Atay sagligina kavusur. Bu isi yapar. Dönelim çadira… Geçen Ekim ayinda Paris’te Quai Branly semtinde Eiffel ile Pont de Invalides arasinda, Seine Nehri kiyisinda kocaman bir çadira “FIAC” (Uluslararasi Çagdas Resim Sergisi) açilmisti. Bu çadir hemen kaldirilmadi. Baska sergi fuarlar için de kullaniliyor.
Ingiltere’de ABD’de, halkin yogun ilgisini çeken sergileri ve fuar-lari, halkin yürüyerek ulasabilecegi sehir içindeki bos alanlarda kurulan çadirlarda düzenlemek son zamanlarda moda oldu.
Ben çadirci degilim. Fuarci, sergici degilim, Çiragan Oteli bahçesindeki çidiri “övmek” için degil, sehir içinde çadira sergi fuar açilir mi, açilmaz mi tartismalarina açiklik getirmek için bunlari yaziyorum.
Gelelim fuarlarin “faziletine”… Fuarlar belli mallara, ürünlere ilgi duyanlara, ilgi duyduklari mallari, ürünleri toplu.olarak görme, tani-ma, karsilastirma imkânini veriyor.
Belli mal ve ürünlerdeki yenilikleri, gelismeleri izleme sansini yaratiyor. Üreticiler, rakiplerinin gelismelerini izliyor. Alicilar, ihtiyaç duyduklari mali, ürünü taniyor.
Benim gibi saf ve bakir Anado-
lu çocuklari da bu fuarlarda dolanip “dünyada, Türkiye’de üretilen mal ve hizmetlerdeki gelismeleri” takip ediyor. Bu gün açilan “Deko-rist” fuarina mal seçmeye degil, mallar görmeye gideceklerden biri de ben olacagim. Bakalim yurt disindan neler geliyor? Bakalim biz neler üretiyoruz?.. Disaridaki, içerideki gelismelerden güzelliklerden haberimiz olsun…
Ali Riza KARDÜZ^

@

 

Sende yorum yap