Defne yaprağı ve zeytinyağından yapılan “Garlı Sabun” en iyi sabun

, , Sende yorum yap

Ekonomiden, politikadan bikanlari ve de genelde, Sayin okuyucularimin çoluk-çocuk hepsini ilgilendirecek bir konuda yazacagim. En iyi sabunun ne sabunu oldugunu anlatacagim.
Geçen hafta Adana sokaklarinda dolaniyorum. Seyhan Oteli’nin önündeki yol toz toprak içinde. Kenarda bir vatandas tezgah kurmus. Tezgahin üzerinde bir yazi: “Hatay’in zeytinyagli, defne yagli ünlü Garli Sabunu burada satilir. Cildi ve saçi besler, kepek yapmaz!..” Ilgimi çekti. Bir iskemle çekip tezgahin arkasina oturdum Necdet Levent Carli bir çay ismarladi. Sabunlari Antak-ya’daki ablasi evde yapiyormus. Yüzde 7 defne yagli sabunun kilosunu 100 bin liraya, yüzde 50 defne yagli sabununki-ni 800 bin liraya satiyor. Paraya kiyip 800 bin liraliktan aldim. Eve geldim. Kokusu güzel, köpürmesi güzel. Hosuma gitti.
Defne yagi nedir?
Meltem Kurtsan isminde, zarif, cin gibi, mesleginin asigi bir eczaci hanim dostum var. Kurtsan Ilaç Fabrikasi’nda tibbi sabun, besin-diyet ürünleri konusunda uzman, “doga ürünlerini” Türkiye’de yaymaya çalisiyor. Garli Sabun nedir? diye ona sordum. Bana uzun uzun anlatti. Defne yapragi yagi, Akdeniz bölgesinde yetisen yabanci dilde adi “Laurus Nobilis” diye bilinen bir çesit agacin yapraklarindan elde edilirmis. Uçucu, sifali, güzel kokulu eterik bir yag imis. Defne yapragi yagi, tibbi etkilerinden dolayi, antiseptik özelligi ile Anadolu ve Akdeniz uygarliklarinda çok eski çaglardan beri sabun yapiminda ve diger saglik konularinda kullanilir olmus.
Defne yapragi yagi, ciltte enfeksiyon oranini azaltarak yaralarin tedavisinde yardimci etki gösterirmis. Ayrica tibbi yararlan yaninda hos kokusu nedeniyle modern cag parfümeri sanayiinde de parfüm yapicilarinin kullandigi temel esanslardan biri imis.
Garli Sabun nedir?
Biz her defne agacini ayni saniriz. Halbuki defne agaçlan farkli farkli imis. Bu farkli defne agaçlarindan yabancilarin “Nobilis I” diye tanidiklari türünün, zeytine benzer meyvalari olurmus. Bu mevyalar olgunlastiginda preslenerek yagi çikarilirmis. Agir kokulu olan bu yag, özellikle Antep, Antakya, Mersin gibi Güney Anadolu illerimizde yetisen defne agaçlarindan elde edilirmis. Defne meyvalan sonbaharda toplanir, preslenip sikilir, halk dilinde “Gar Yagi” denilen yag elde edilirmis.
O yörelerde bu yaga yüzde 80 oraninda zeytinyagi karistirilir, karisim “kostik” denilen kimyevi madde ile kaynatilir ve “Garli Sabun” elde edilirmis.
Demek ki, Adana’da kaldirim kenarinda sabun satan dostum Necdet Levent Carli’nin An-takya’daki kizkardesinin yaptigi “Garli Sabun” iste böyle bir sabun imis.
Necdet Levent Carli’ya “ayni sabunun içindeki defne yagi miktari artinca, kilosunun fiyati 100 bin liradan 800 bin liraya nasil çikar?” diye sordum… “Defne yagi pahali onun için” dedi. Tezgahinda litresi 300 bin liraya sizma Hatay zeytinyagi satiyordu. Demek ki, defne yagi zeytinyagindan daha pahali bir nesne!..
Otaci Defne Sabunu
Meltem Kurtsan Hanim Anadolu ve Akdeniz medeniyetinin dogal saglik, temizlik ve güzellik ürünlerini çagdas tibbin imkanlariyla birlestirerek yasatmaya çalistiklarini, halkimiza ve yabancilara Türkiye’nin bu özel imkanlarini tanitmak için yola çiktiklarini da anlatti.
Meltem Kurtsan’in verdigi bilgiye göre “Otaci Dogal Saglik ve Güzellik Ürünleri” diye bir üretim kanali kurmuslar. Anadolu ve Akdeniz medeniyetlerinin gelistirdigi dogal ürünleri üretmeye baslamislar. Hatay’da, Necdet Levent Carli’nin ablasinin evde üretigi “Garli Sabun”u, “Otaci Defne Sabunu” adi altinda eczanelerde satiyorlarmis. Bu tip sabunlar temizleyici ve koruyucu etkisi yaninda cilt bakiminda da yardimci oluyormus. Bu tip sabunlarda baskaca hiçbir sentetik koruycu madde ve boya olmazmis. Onun için günümüzde, “dogaya dönüs” arayisindaki insanlar bu sabunlari kullaniyormus.
“Defne yagli” (Garli) sabundan baska ülkemizdeki agaçlardan elde edilen daha farkli dogal yaglarin zeytinyagi ile karisimi sonucu daha baska sabunlar da üretiliyormus. Örnegin günlük agacindan elde edilen “sagla yagi” ile üretilen “Günlük Agaci Sabunu” antiseptik özelligi olan, cildi yumusatan, hos kokulu bir sabunmus.
Yagli ve problemli ciltler için çam katranindan, “Kükürtlü Sabun” üretilip sa-tisa sunuluyormus.
Adana sokaklarinda gezinirken bakiniz neler ögrendim… “Garli Sabun” ile tanistim. “Garli Sabunu” kullandim. Hosuma gitti. “Günlük Agaci Sabu-nu”nu kullanacagim… “Kükürtlü Sabun” için Allah ihtiyaç göstermesin… Ihtiyaç olursa onu da kullaniriz!..

 

Sende yorum yap