Darüşşafaka 122 yıldır babasız çocukları parasız-yatılı okutuyor

, , Sende yorum yap

Babasiz çocuklara, parasiz-yatili ve ingilizce olarak ilk, orta ve lise ögrenimi veren Darüssafaka Lisesi bu yil ilkokul 4. sinif ve ortaokul hazirlik sinifi için sinavla ögrenci aliyor.
Sayin okuyucularima Darüssafaka’nin faaliyetlerini duyurmak istiyorum.
Darüssafaka’nin Istanbul’da Ayazaga’da 87 dönüm arsa üzerinde Bati ögretim kurumlarinin kampüsleri örnek alinarak insa ettirdigi okul binalari 1994 Ekim ayinda ögretime açildi. Yatili kiz/erkek 1200 ögrenci kapasiteli yeni tesis, derslikleri, laboratuvarlari, oditoriumu, spor tesisleri, yatakhaneleri, rekreasyon alanlari ögretim elemanlari lojmanlari ile Türkiye’de benzen az bulunan çagdas bir proje niteligini tasiyor.
Darüssafaka 122 yildir “babasi ölmüs” çocuklara egitim imkani veren, bir hayir kurumu. Devlet yardimi olmaksizin sadece hayirseverlerin bagislariyla ve de bu bagislardan olusan gayrimenkul gelirleriyle faaliyetini sürdürüyor.
Darüssafaka Cemiyeti, 1863 yilinda Pa-disah Fermani ile “Cemiyet-i Tedrisiye-i Islamiye” ismiyle kurulmus ve babasi ölmüs, ögretim imkanlari kisitli halk çocuklari için Fatih semtinde insa ettirilen binada 1873 yilinda ögretime baslamis.
Darüssafaka Lisesi’nde 1955 yilinda ingilizce ögrenime, 1972 yilinda da tamamlanan yeni binalarin açilmasiyla kiz ögrenci alinarak karma ögretime geçilmis. Yabanci dille ögretim yapan Anadolu Liseleri statüsünde bir ögretim kurumu.
Geçen ders yili ikiyüzü kiz, dörtyüzü erkek 600 ögrenciye egitim verdi. 48 ögretmeninin 8’i yabanci uyruklu. Ayrica 4 rehber ögretmen ve psikolojik danisman var. ögretmen basina 13 ögrenci ile Darüssafaka Lisesi seçkin bir ögretim kurulusu niteligini koruyor.
Bu yil ilkokul 4’üncü siniftan ögrenci almaya baslayarak egitim yelpazesini daha küçük yaslara indirdiler.
Babasi ölmüs ögrenciler okula sinav ile kabul ediliyor. Sinav sorularinin yüzde 60’i fen ve matematik, yüzde 40’i Türkçe-sosyal bilgiler alanlarini kapsiyor.
Darüssafaka, “Atatürk ilkelerine bagli egitim programlan” uyguluyor ama, sadece “Atatürk ilkeleri” ile yetinmiyor. Çünkü sadece “Atatürk ilkeleri” çagdas olmaya yetmiyor.
Darüssafaka Cemiyeti’ni yönetenler “çagdas egitimin amaçlari ve temelleri” nasil olmali diyerek Bozkurt Güvenç ve Barlas Tolan’a bir arastirma yaptirmislar. Egitim programlarini bu arastirmada ortaya çikan önerilere dayandiriyorlar. Arastirma, benim ilgimi çekti. Sayin okuyucularima da özetleyecegim.
Efendim, ondokuzuncu ve yirminci yüzyillarin egitim esaslari Bati dillerinde 3-R, Türkçe’de 3-A ile ifade ediliyormus. Bunlar: (okumA-yazmA-Aritme-tik) kelimelerinin kisaltma harfleri imis. Okuyup, yazabilen, biraz da aritmetigin dört isleminden haberdar olanlarin, temel ve yazili kaynaklara basvurarak temel ve yazili kaynaklara basvurarak gerekli bilgilere sahip olabilecekleri varsayiliyormus.
Ikinci Dünya Savasi’ni izleyen yillarda toplum ve ishayatindaki gelismeler ve degismeler ortaögretim kurumlarini da etkilemis. Bir dizi reform yapilmis. Bu reformlar çerçevesinde örgün temel egitimde 3-A’dan 5-A’ya geçilmis. Daha önceki 3-A’ya eklenen 2-A sunlar: (Arastirma-Uy-gulamA). Uzmanlar, endüstri ve endüstri sonrasi toplumlari simgeleyen (bilgimA-tik-sistemAtik-otomAtik) gibi seylerin iste bu 3-A’ya eklenen son 2-A’nin ürünü oldugunu söylüyorlar.
Egitimciler, insanlarin sadece okulda okuduklarindan degil, hayattaki hersey-den birseyler ögrendiklerini daha net görmeye baslayinca, okullari topluma açmislar. Hayat okulun içine girmis, “Toplum ile okul” okul programlarinda birlesmis-bü-tünlesmis. Baska anlatimla “teori ve pratik”, ya da “okul ile hayat” ayrimlari sona ermis. Egitimin esasi “ögrenmeyi ögretmek ve ögrenmeyi ögrenmek” seklinde degismis. Bazi ülkeler egirim programlarini bu degisime göre yeniden düzenlemis. Bazi ülkeler “ögretmen egitimi” konusunda basarili olamadigindan, ögretmenler degisime uyamamis. Degisime karsi direnmis. Iste bu gibi ülkelerde egitim sistemleri çagin gerisinde kalmis. Türkiye’de devlet okullarinin “çagdas egitim verememesi” konusundaki yakinmalarin kaynagi bu imis. Türkiye’de “varliklilarin”, devlet okullarindan kaçip çocuklarini “çagdas egitim veren okullarda okutma” çabalarinin altinda bu yatiyormus. Darüssafaka Cemiyeti bu “kisir döngünün” disina çikma arayisinda, babasi ölmüs, ögrenim olanakli kisitli halk çocuklarina, Türkiye’nin en modern egitim tesislerinde, parasiz yatili olarak Ingilizce çagdas egitim firsati sagliyor. (Darüssafaka Cemiyeti 122 yildir okullarini hayirseverlerin bagislanyla yasatiyor, gelistiriyor. Bagis yapmak veya okullar hakkinda bilgi almak isteyenler 212 -286 22 00 numarali telefonu arayabilirler.)

 

Sende yorum yap