Çiller’in tarihe geçmesi için son fırsat

, , Sende yorum yap

Tansu Çiller “tarihe geçmek istiyor”. Fakat nasil geçecegini bilemiyor. Tarih çok kötüleri de yazar. Çok iyileri de yazar. Siradan kötülerden, siradan iyilerden sözetmez…
Tansu Çiller için “ekonomiyi düzelterek” tarihe geçme firsati kaçti. Kendinden önceki basbakanlar gibi, demokratik parlamenter sistemin çarklari isleyince nasil olsa bir gün basbakanliktan, bir baska gün politikadan ayrilacak… Bizim gibi “sade vatandaslar a-rasinda yasamak, bizim gibi sade vatandaslarla selamlasmak, bizim gibi sade vatandaslarla konusmak günü gelecek…” Iste ö-, nemli olan bugünler degil, o günler… O günlerde “Helal olsun sana be Ablacigim!.. Bu memlekete yaptigin hizmet unutulmayacak!..” diye “selamlanmasin!” istiyor ise, son firsati kaçirmamalidir. * * *
Tansu Çiller dogru dürüst hazirliklarini yapar ve de bir sabah halkin karsisina çikar ve der ki:
“Sayin halkim… Sevgili vatan-daslanm. Ben tarihi bir misyona soyundum. Bugüne kadar hiç bir politikacinin göze alamadigi, bundan sonra da kolaylikla göze alamayacagi üç seyi yaptim. (Yapacagim degil yaptim):
(1) Ziraat Bankasi, Halk Bankasi, Emlak Bankasi dahil, kamunun yönetimine hakim oldugu tüm bankalar bu sabahtan itibaren özel banka statüsüne geçmistir. Bu bankalarin hisse senetleri yurt içinde ve disinda satilacaktir.
(2) KIT statüsündeki bütün isletmeler bu sabahtan itibaren özel sektör statüsüne geçmistir. Hisse senedi satisi ve gerekenlerin kapatilmasi ile ilgili islemler Hükümetin ve politikacilarin müdahalesi disinda sonuç-
landirilacaktir.
(3) Her türlü tesvik, her türlü destekleme alimi uygulamalari kaldirilmistir.
* * *
Tansu Çiller bunlan yapabilir. Kamuoyu bunlari kabul etmeye “herseyden ve her zamankinden fazla hazir…” Dikkat buyurunuz, millet “özellestirmeyi” ülkenin bir numarali sorunu olarak görmeye basladi.
Çiller bunlari yapabilir ama, yaptiktan sonra da basbakanlik ve parti baskanligi koltugunu kisa sürede kaybedebilir… Veya açik konusalim “kaybeder…” Kaybeder de ne olur? Bes yil sonra, “kahraman o-lur”. Ismi “çok iyiler arasinda” tarihe geçer. ‘Türkiye’ye bir hanim Basbakan geldi… Bir çok seyde hata yapti…
Isleri düzeltemedi… Ama helal olsun ona… Özellestirme yapip, tesvikleri de keserek, ülkenin ekonomisini rayina oturttu. Bu yüzden de koltugunu kaybetti…” diye a-nilir.
* * *
Söyle veya böyle, bugün isler o kadar karisti ki… Herseyi birden düzeltmenin imkani kalmadi… En önemli birkaç sorunu seçip, onlara çözüm getirmek en akilci
Önce toplum bir acayip oldu:
– Çok kimsenin gözü, baskasinin cebinde… Çok kimse birbirini kiskaniyor. Kendinden baska herkesin batmasini, körü duruma düsmesini temenni ediyor.
– Çok kimse Türkiye’de hepimizin ayni gemide bulundugunun, gemi batarsa, hepimizin batacaginin farkinda degil… Gemi batacak diye sevinenler, heyecanla batisi bekleyenler var.!.
– Bugün geçen ayin fiyat artis oranlari açiklanacak. Herhalde yüksek rakkamlar ortaya çikacak… Ardindan ücretliler ve maaslilar ücret ve maas artisi isteyecek. Sanayici, ..üretici malina zam yapmaya kalkacak. Bozuk dengeler daha da bozulacak. Huzursuzluk daha da artacak.
– Merkez Bankasi dolar fiyatini yüksek faiz ile de tutamaz hale geldi. Ekonomi afyona alisir gibi yüksek faize alisti. Dolar fiyati aldi basini gidiyor.
– Bankalar ve araci kurumlarin sikintisi devam ediyor.
– Tansu Çiller’e istikrar paketini düzeltmesi ve basari ile uygulamasi için kimse yardim etmeye hazir görünmüyor. Kendi partilileri Çiller’e karsi. Koalisyon ortagi herseye tas koyuyor. TBMM ve milletvekilleri baska dünyada yasiyor. Mualif partilerin tümü Çiller’i düsürmek için çalisiyor. Isçiler, memurlar, köylüler Çiller’e karsi. Özel sektör alternatif model arayisina girmis. Iste böyle bir ortamda Çiller’in tarihe geçmesi için son bir firsat var. Ülkesi için dogru olduguna inaniyor ise, basta bankalar olmak üzere tüm KIT’leri bir gün içinde özel sektör statüsüne geçirir, tüm tesvikleri kaldirir… Sonrasi “Allah kerim…”

 

Sende yorum yap