Christoph – Ayla – Bige

, , Sende yorum yap

Robinson Select Club Maris, dünyanin degisik köselerindeki 25 Robinson Club Tatil Köylerinin en “lüks” olani imis. Robinson Club’ler Almanlar’in en büyük seyahat kurulusu TUI’nin isletme grubu. Degisik ülkelerdeki tatil tesislerini isletiyor. Robinson Select Club Maris, Datça yolu üzerinde, Marmaris’e 35 km. uzaklikta deniz kiyisinda 350 odali 700 yatakli bir tatil tesisi. Sahibi Yapi ve Kredi Bankasi’nin bir yan kurulusu olan Enternasyonal Turizm Yatirim A.S. Bu kurulusun basinda NET Turizm’in eski tepe yöneticilerinden Tavit Köletavitoglu bulunuyor. Tavit Köletavitoglu simdilerde Sultanahmet Cezaevi’ni otele dönüstürüyor. Onu da dünyanin önde gelen otel isletmecilerinden “Four Seasorîs” isletecek. Robinson Select Club Maris’in özelligi sinirsiz yiyecek ile sinirsiz yerli ve yabanci içecegin fiyata dahil olmasi. Çogu Alman, azi diger ülkelerden gelen turistler yirmidört saat yiyip içiyorlar. Üç ayri lokantada Osmanli, Italyan ve Çin yemekleri. Deniz Kenari Meyhanesi’nde ve bes ayri yerdeki barda alkollü ve alkolsüz içkiler için herhangi bir ek ödeme yapilmiyor.
Bunun için Alman Thomas Fahl’in Genel Müdürlügünü yaptigi tesiste yiyecek içecek müdürü büyük sorumluluk tasiyor.
Yiyecek içecek Müdürü Christoph Muth, Almanya’nin Würzburg kentinden. Babasi Müze Müdürü. Münih’te Hotel Bayericher Hof da 3 ‘yil aricilik yapmis. Sonra Turizm Ekonomi okumus. Italya’da Robinson Club’de 3 yil çalistiktan sonra 1993 yili basinda Ma-ris’e gelmis. Bir yildir yiyecek içecek müdürü olarak emrindeki 100 kisi ile her gün 600-700 kisinin yiyecegini, içecegini sagliyor. Lokantalari, barlari yönetiyor. Ve de yirmidört saat müsterinin arasinda, isinin basinda tabak tasiyor, bardaklari topluyor. Christoph 31 yasinda sarisin, arkada at kuyrugu yaptigi sari saçlari ile artist gibi yönetici. Ortak bir yanimiz var. O da benim gibi Leman Sam’a hayran. Ama o benden fazla hayran (1).
Christoph, servis personeli olarak genç, cici kizlari seçmis. Tatil köyünde müsterinin devamli olarak temas ettigi personelin güler yüzlü, yardimsever dinamik olmasi çok önemli. Çogu yirmi yas dolayinda Leyla, Sevinç, Zekiye, Durgül, Ülkü, Nergis, Tülay günde 9-12 saat çalisiyor. Hem de yüzlerinden gülümseme eksik olmadan.
Christoph, Ayla Çoba-noglu’nu Istanbul’da bulup getirmis. Ayla Çoba-noglu Antalyali. Yedi yildir lokantalarda servis elemani olarak çalisiyor. Lise bitirme sinavlarina disaridan hazirlaniyor. Istanbul’da gündüzleri Taksim’de Marmara Otel’de, geceleri Kariye Camii yanindaki Kariye Oteli’nin Asitane Lokantasi’nin sef yardimcisi. Tek basina yüz kisiye hizmet veriyor. Gün boyu diger lokantalarda servise yardimci oluyor. Isini seven 23 yasinda bir genç kizimiz.
Michael Pfaff, bir Alman genci. Maris’de servis personeli. Boyu iki metreye yakin. Müslüman dinini begenmis. Birçok müslüman ülkede bulunmus. Simdi Maris’de. Aksam üzerleri plajda yabancilar için sohbet toplantilari düzenliyor. Islam dinini, laikligi, Atatürk ilkelerini anlatiyor. Irtica, bagnazlik, dinin politikaya alet edilmesi konusundaki tehlikeleri açikliyor. Sorulan cevapliyor. Türkçe bilse de benzer konusmalari televizyondan yapsa Türklere de yararli olur.
Bilge Kolukisa, Istanbul Üniversitesi Almanca ögretmenligi bölümünü bitirmis. Halen çeviri üzerine ihtisas egitimi (MA) yapiyor. Geçen yil Bogaziçi Üniversitesi’nde seçmelik ders olarak Almanca ögretmis. Yaz aylarinda Robinson Club’de halkla iliskiler bölümünde çalisiyor. Almanya’da dogmus. Ailesi Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüs yapmis.
Alman isletmecilerin yönetimindeki turizm tesisleri ikinci-üçüncü nesil “Almanci Türkler” için genis is imkanlari sagliyor.
Almanya’dan Erzurum’a kesin dönüs yapan Marangoz Ali Karadag’in 3 çocugu ve gelini Maris’de çalisiyor. Büyük oglu Metin Karabag tur sorumlusu, esi Hülya Karabag, Alman Müdür Thomas Fahî’un sekreteri, küçük ogul Lokman Karabag idari bölümde, küçük kizi Fatma Karabag, “animasyon” (eglence) grubunda. Fatma Karabag, Münih’te bir berber dükkaninda çalisiyor. Ayda 1.500 mark ücret aliyor. Yaz aylarinda agabeyinin çalistigi Maris Tatil Köyü’nde hem çalisip hem tatil yapiyor. Fakat bundan böyle Türkiye’de kalmaya karar vermis. Alman turistlere “oryantal” dans dersi veriyor. Cin gibi, civa gibi bir Erzurumlu genç kizimiz.
Sayin okuyucularima bu hafta sonu yabanci turistlere hizmet veren yüzlerce turistik tesisimizden birinden “insan manzaralari” verdim. Umarim ilginizi çeker.

 

Sende yorum yap