“Check-up”

, , Sende yorum yap

Çheck-up” Ingilizce bir deyim. “Çek-ap” seklinde okunuyor. Türkçesi: Saglik kontrolü yaptirmak. Genel saglik yoklamasi, incelemesi, arastirmasi, tetkiki.
Yabancilar yilda en az bir defa, zengin insanlar alfa ayda bir defa bunu yaptiriyor. Çek-up, bütün dünyada pahali bir sey. Türkiye’de de pahali bir saglik hizmeti. Eskiden saglik kontrolü denilince akila gelen tek sey “tansiyon ölçtürmek” idi. Sonra buna bir de “kalbin elektrosunu çektirmek” eklendi. Çek-ap’da baska seyler de var. Ben istanbul’da Intermed Saglik Kontrol Merkezi’nde son bir kaç yildir Çek-ap yaptiriyorum. Avrupa’nin ikinci büyük yataksiz tedavi merkezi Intermed Saglik Kontrol Merkezi’nde Çek-ap nasil yapiliyor? Kaç para ödeniyor? Bugün size bunlan anlatacagim.
* * *
Önce kaninizi aliyorlar, idrar ve diskinizi istiyorlar. Kan tahlili günümüzde önem kazandi. Kanser tehlikesi bile kan tahlilinden anlasiliyor. Erkekler prostat kanseri tehlikeleri olup olmadigini anlamak için PSA’larini, kadinlar yumurtalik kanseri tehlikesini anlamak için CA 125’lerini ölçtürmek zorunda. RSA’nin (4.0)’den, CA 125’in (35)’den küçük olmasi sart. Kan ile ilgili en önemli inceleme, kalp damarlarinin yag ile tikanmasi tehlikesini ortaya koyan kolesterol ölçüsü. Kolesterol (200)’den düsük olacak. Simdi teknik gelisti. Kolesterol’ü “iyi “kolesterol HDL ve “kötü kolesterol LDL” diye ikiye ayiriyorlar, tyi kolesterol (35)’den büyük ise, kolesterol (200)’ün üzerine çiksa da kalp damarini tikama tehlikesi azaliyor.
Bir Amerikan dergisinde okumustum. Kolesterol degerini HDL’ye böleceksiniz. Eger bulunan rakkam (4)’ten küçük ise, baska anlatimla kolesterol iyi kolestrolün miktarinin (4) katini asmiyor i-se, kalbiniz için endiselenmeye, yemeyi-içmeyi kesmeye gerek yok. Sonra kanda seker miktari (75) ile (110) arasinda olacak. Üre (10) ile (50) arasinda çikacak. Üre (50)yi geçti mi yandiniz. Böbrek sorunu var demek. Karaciger çok önemli. SGOT ve SGPT ile Alkali Fosfataz ve Game-GT denilen seylere baktiracaksiniz. Ben hekim degilim. Bunlarin ne oldugunu bilemiyorum a-ma, önemini bana anlatilan idrarda “albimin” var mi bakacaklar, bakteri kontrolü yapacaklar. Diskida kan olmayacak, solucan olmayacak. Diskidaki gizli kan bir barsak problemi tehli-kesi ortaya koyuyor.
Derken görüntü kontrollari basliyor. Bildigimiz “babadan kalma röntgen” ile gögüs ve karin bölgeleri görüntüleniyor. Sonra (High definition i-maging) renkli Doppler Ultraso-nografi denilen aleti karin bölgesinin ü-
zerinde gezdirip, ekranda renkli olarak iç organlari izliyorlar. Gerekli gördüklerinin renkli filmini çekiyorlar. Bu alet ile doktor, karaciger, dalak, pankreas, böbrek, mesane, prostat, safrakesesi ve safra yollan ile batin içindeki kan dolasimini inceliyor. Böbrekte tas var ise görüyor. Prostatin kaç gram oldugunu ölçüyor. Kadinlarda yumurtaliktan kontrol ediyor.
Derken efendim “Eger Testi” denilen kalp ölçü yapiyorlar. Bunun için gögüse kalp atislarini izlemek için teller baglaniyor. Yürüyen bant üzerinde önce yürümeye sonra kosmaya basliyorsunuz. Yaklasik 10 dakikalik sürede tüm kalp a-bslariniz ve tansiyonunuz izleniyor. Kalbe kanin gidip gitmedigi ölçülüyor. Bir süphe belirir ise koldan yapilan bir igne ile damara radyo aktif madde zerk ediliyor ve “Talyum Testi” denilen islem baslatiliyor. Kalbin uzun süre kesit halinde filmi alinarak bu ilacin hangi damarlara ne kadar sürede intikal ettigi izleniyor. Eger bir damarda tikaniklik varsa o ortaya çikiyor.
Derken . efendim “Renkli Doppler Eko-kardiografi” denilen bir baska görüntüleme aletiyle doktor kalbi bilgisayar ekranindan TV seyreder gibi seyrediyor. Önden, arkadan bakiyor. Gerekli yerlerin ölçüsünü aliyor. Kalbin kasilma gücünü, kalp kapaklarini kontrol ediyor gerekli yerleri filme çekiyor. Kan dolasimini izliyor.
Bütün bunlar doktor kontrolünde yapiliyor. Ve en önemlisi bütün bunlar bittikten sonra doktor size karsiniza alip, tüm sonuçlan bir bütün olarak degerlendiren raporunu açikliyor.
Intermed Saglik Kontrol Merkezi, Dr. Hasan Insel’in yönetiminde. 27 doktor hizmet veriyor. Bunlar 20’si tam gün Merkez’de. Merkez’e gidildiginde Ufuk Ocakoglu yönetiminde Hicran, Zekiya, Türkan, Nurten isminde fistik genç kizlar hastalan yönlendiriyor. Benim tanidigim doktorlar radyolog Dr. Zülal Ünlüer, dahiliye ve kardiyoloji uzmanlari Dr. Mordo Bar-davit ve Dr. Murat Kinikoglu, talyum uzmani Dr. Mari Benli, dahiliye uzmanlari Dr. Cengiz Babacan, Dr. Ahmet Öztürk ve Dr. Üstün Çeviker.
Yukarida hikaye ettigim Çek-ap genis kapsamli sayildigindan 12 milyon 400 bin lira ödedim. Kadinlarda (jinekoloji muayenesi dahil) bunun faturasi 15 milyon 300 bin lira. Kalp için efor testi hariç normal Çek-ap 8 milyon 500 bin lira.
Ben Sayin Okuyucularima Intermed’in sadece Çek-ap için verdigi hizmetleri siraladim, ihtiyaca göre diger muayene ve kontrollar ekleniyor. Örnegin mammografi denilen meme röntgeni aliniyor, kemik dansitometresi ile kadinlarin kemiklerinin daya-nikligi ölçülüyor, bilgisayarli tomografi ile kontrol yapiliyor. Türkiye’de Intermed benzeri Çek-ap hizmeti veren herhalde çok sayida hastahane, saglik kontrol kurulusu var. Ben basimdan geçenleri aktardim. Bu kontrol hizmeti karsiligi kaç lira ödedigimi açikladim. Intermed Istanbul’da Nisantasi’nda Bayar Apartmaninda. Telefonu 225 06 06.
Bu yazida anlattiklarimla ilgili sorulari olan Sayin Okuyucularim telefonla bilgi alabilir. Saglik önemli bir konu. Vücut sagligi, kafa sagligi olmadan hiç bir sey olmuyor. Konu benim için yabanci olmasina ragmen ögrendiklerimi gördüklerimi okuyucularima aktarmayi görev biliyorum.

 

Sende yorum yap