Cep telefonunuzu kalbinizden uzak tutunuz

, , Sende yorum yap

Cep telefonunuzu, uçakta hiç mi hiç kullanmayiniz. Elektronik beyni olan Tempra, Renault, Dogan, Sahin, Toyota, Vectra markali otomobillerde hiç mi hiç kullanmayiniz. Elektronik aletlerin yaninda hiç mi hiç kullanmayiniz. Çünkü elektronik devreleri kilitleme ve de bozma tehlikesi var… Bunu bilim adamlari söylüyor. Bu söylenenler ilime-bilime dayaniyor.
Ammmmaaaaa… Ben size bir tavsiyede daha bulunacagim… Bu söyleyecegim ilime-bilime degil süpheye dayaniyor. Her ihtimale karsi siz pil var var ise, metal kapak var ise, kalbinizin atisi düzensiz ise ve de kalp agriniz var ise, siz beni dinleyiniz. Cep telefonunu “dügmesi açik-isler durumda” kalbinizin üzerinde tasimayiniz. Uzakta tutunuz. Isterseniz ben anlatacaklarimi anlatayim, sonra siz gene bildiginizi yapiniz. Ben bu anlattiklarimi Netas Genel Müdürü Elektronik Yüksek Mühendisi Tanju Argun’dan ve de istanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektronik ve Haberlesme Mühendisligi
Bölümü Arastirma Görevlisi Elektronik Yüksek Mühendisi Bülent Yagci’dan ögrendim. Kendime göre yogurdum. Biçimlendirdim. Efendim, cep telefonu denilen sey, elektromanyetik enerji yayinliyor. “Alici-Verici Baz istasyonu” ile, cep telefonu arasinda devamli bir elektromanyetik akim gidip geliyor. Cep telefonu basit anlatimiyla bir alici verici telsiz gibi çalisiyor.
Alici-Verici Baz istasyonu ile cep telefonu arasinda gidip gelen elektromanyetik enerjinin 2 ölçüsü var: (1) Elektrik gücü, ki bu watt ile ölçülüyor. (2) Frekans degeri, ki bunun da ölçüsü hertz.
Önce elektrik gücünü anlatayim… Evlerimizde kullandigimiz ampullerin üzerinde 40 watt, 75 watt, 100 watt diye kullandiklari elektrik gücü yazar ya… iste o biçim… Cep telefonlari da 2 ila 5 watt elektrik gücü ile çalisiyor. Bugüne kadar bilinen, yüksek gerilim hatti tellerinin altinda yasamanin tehlike tasidigi. Çünkü yüksek gerilim hattinin altinda yasayanlar devamli olarak 10 ila 15 watt elektrik enerjisinin etkisinde kaliyor. Cep telefonunu açik olarak cebin-
de tasiyan, veya dügmesini açip, bir numarayi aramaya kalkan, 2 ila 5 watt elektrik enerjisinin sokunu yiyor.
Esas önemli olan frekans denilen sey. Frekans, Alici-Verici istasyonu ile cep telefonu arasindaki devamli elektronik dalga akimi… inanmayacaksiniz l saniyede 900 milyon kere, arti veya eksi dalga gidip geliyor. Buna teknik olarak cep telefonu 900 Mega-hertz frekansa sahip diyorlar…
Simdi bunun ne demek oldugunu size gene basit olarak anlatayim. Evlerde yeni yeni kullanilmaya baslayan mikro-dalga denilen elektronik firinlar var ya… Hani isitmadan herseyi pisirebiliyorsunuz. Iste o
firinlar 2.000 veya 2.500 Mega-hertz frekans ile çalisiyor. Açik anlatimiyla, cep telefonunun frekansindan 2.5 kati daha fazla dalga salgilayarak, su moleküllerini titrestiriyor. Bu titresimle, isi yaratmadan, kimseye fark ettirmeden moleküllerin isinmasini ve maddenin pismesini sagliyor. Düsünebiliyor musunuz ki, cebinizdeki telefon “mikro-dalga firinin ikibuçukta biri degerde” devamli frekans saliyor… Telefonun firindan farki, telefonun 2 ila 5 watt elektrik gücü ile çalismasi, firinin 1.000-2.000 watt elektrik gücü harcamasi.
Iste cep telefonunun bu mikro-dalga firin benzeri özelligini abartan bazi Ameri-
kali doktorlar, cep telefonlarini kötülemek için “Aman kafaya yakin tutarsaniz, beyniniz piser!.. Aman asagiya yakin tutarsaniz, cinsel gücünüz düser!..” gibi “abuk su-buk”, iddialar ortaya atip, kafalari bulan-dirdilar… Ama bu iddialar ispat edilemedi.
Biz söylentileri birakalim gerçeklere dönelim… Cep telefonu açik iken, Alici-Veri-ci istasyon ile cep telefonu arasinda “yüksek frekans gücünde devamli bir bag var…”
“Alici-Verici istasyon devamli bagi sürdürürken, arada sirada güçlü sinyaller gönderip cep telefonunu kontrol ediyor: “Neredesin? Açik vaziyette bekliyor musun? Ararsam yerinde misin?” diye kontrol ediyor…
Ayni sekilde cep telefonu da, devamli bagi sürdürürken, arada Alici-Verici istasyona sinyaller göndererek yerini belli ediyor: “Bak burada bekliyorum… Arayan olur ise, beni buradan bulabilirsiniz… Yerimi degistiriyorum… ” diyor.
Bu elektronik bagin gücünü gösteren “yüksek frekans”in ne kadar yüksek oldu-
gunu bir baska örnek ile anlatayim… Hani su evlerdeki elektrik prizlerinde hapsedilmis elektrik enerjisi var ya… Hani (Allah muhafaza) degdiginde insani öldüren elektrik enerjisi. Iste o prizdeki elektrigin frekansinin saniyedeki salinimi (arti ve eksi dalga degisimi) saniyede sadece 50. Halbuki cep telefonunun salinimi saniyede 900 milyon…
Sayin Okuyucularim, ben size teknik bilgileri degerlendirerek kisisel yorumumu veriyorum. Mikro-dalga firinlar gibi cep telefonlarinin da saglik üzerindeki olumsuz etkileri henüz açiklikla ortaya konulabil-mis degil. Sadece süpheler mevcut.
Istanbul Teknik Üniversitesi’nin Biyo Mühendislik Arastirma Merkezi’nin basi Prof. Dr. Ertugrul Yazgan’in bu konuda güzel bir arastirmasi var. Dr. Ertugrul Yaz-gan diyor ki, cep telefonu benzeri yüksek frekansli aletlerin kullanimi son yillarda yayildi. Bunlarin insan sagligini ne süre, ne ölçüde olumsuz etkiledigi veya etkile-yecei hakkinda bilimsel yargilara varmanin bugün için imkani yok.

 

Sende yorum yap