“Center, Plaza, Tower ve City” modası ile İstanbul göğe tırmanıyor

, , Sende yorum yap

Simdi Istanbul’da moda; “Center, Plaza, Tower ve City”… Türkçesi: “gökdelen”… Yol kenarlarina gökdelenler dikiliyor, lyiki Sabanci, Yapi Kredi ve Akbank kuleleri dikildi… Simdi yaris bu kuleleri asan bina yapmak için.
Su anda Is Bankasi en iddiali kurulus. Istanbul’un en yüksek ve en büyük binasini yaptirmak için müteahhit ariyor. Is Bankasi 3 kule dikecek en yüksegi 50 kat olacak. Toplam 230 bin metrekare kapali alani bulunacak… Açik anlatimiyla kapali alanlarini yan yana dizseniz 240 dönüm araziyi kaplayacak büyüklükte olacak.
Gökdelen iznini Belediye veriyor
Istanbul’da nerelerde gökdelen yapilabilecegini Anakent Belediyesi’nin karari belirliyor. Anakent Belediyesi önce “yogun” insaat yapilacak bölgeleri açikliyor. Sonra yogunluk ölçüsünü veriyor. Yogunluk ölçüsüne “emsal” deniliyor. Diyelim ki 10 bin metrekarelik (on dönümlük) bir arsa var. Bu arsaya bina yapimi için “üç emsal” verildi. Bu demek ki, bu arsaya arsa büyüklügü (10 bin metrekare) çarpi 3 (esittir: 30 bin metrekare) toprak üzeri insaat yapilabilir. Arsa sahibi burada karari kendi veriyor. Yükseklik serbest olduguna göre, isterse her bir kah bin metrekareden 30 katli bina yapar, isterse her bir kati 500 metrekareden 60 katli bina yapar. Buna ek olarak da toprak altina 4 kat veya 6 kat iner.
Simdilerde Maslak’da Levent’de insa edilmekte olan bazi gökdelenlerin ana yolun kaldiriminin hemen dibinden göge tirmandigi, yoldan geçenlerin üzerine yikilacakmis görünümü tasidigi dikkati çekiyor. Bu durum Bele-diye’nin gökdelenlerin yolun 6 metre yakinina kadar uzanmasina izin verme yanlisligi yapmasindan kaynaklanan bir durum.
Moskova’nin sehir mimarisinin güzelligi bilinir. Moskova’da Belediye’nin bina yüksekligini sinirlamadigi ancak çok siki bir kurala bagladigi söylenir: Ne kadar yüksek bina yapacaksiniz, yükseklik kadar yoldan geriye çekmek zorunlulugu getirilmis. On kat, 30 metre yükseklikte bina yapacak olan, binayi kaldirimdan 30 metre yükseklikte bina yapacak olan, binayi kaldirimdan 30 metre geri çekecek. Iki kat 6 metre bina yapan, kaldirima 6 metre yaklasabilecek.
Moskova’daki bu kurala karsilik Maslak’da 28 katli 85 metre yükseklikteki binalar, kaldirima 6 metre yaklastirilinca, rezil bir durum ortaya çikiyor.
Yogun yapilasma çevreyi boguyor
Yogun yapilasmanin çevreye getirdigi bir çok yük var. Yogun yapilasma yapinin sahibine imkan sagliyor ama, alt yapi konusunda büyük yük getiri-
yor. Su, elektrik, haberlesme agina bir yükü var. Trafige bir yükü var. Binada yasayanlarin otomobilleri, binaya gelip giden araçlarin trafigi yollan tikiyor.
Belediye çok eskiden 150 metrekare yapiya l otopark zorunlugu getirmisti. Sonra 50 metrekare yapiya l otopark standardi kabul edildi. Bir aracin otopark ihtiyaci 20 metrekare. Bir hesaba göre gökdelende, kapali alanin yüzde 40’i büyüklügünde otopark olmasi gerekli. Fakat araç kullanimindaki artis nedeniyle bu büyüklükteki otopark da ihtiyaci karsilayamiyor. Gökdelenlerin çevresinde trafik dügümleniyor.
Anakent Belediyesi ve kent belediyeleri gökdelen izinlerine bazi sartlar getiriyor. Yol yapimi, alt geçit yapimi ile gökdelenin çevreye getirecegi yükü hafifletmek istiyor. Yapim izni alirken bu sartlan kabul eden gökdelen sahipleri, is bitince degisik nedenler ileri sürerek yükümlülüklerden kurtulabiliyor. “Ak-merkez”in izni bir yan yol yapimina baglanmisti. “Tat Plaza” izni alt geçit yapimina baglanmisti. Bakalim bu yol ve alt geçit ne zaman yapilacak?
Kiralar dolar ile
Gökdelenlerden is merkezi olarak kiraya verilenler bos kalmiyor. Demek ki, istanbul’da gökdelende is yeri sahip olmanin masrafini hazmedebilecek çok kârli is var… Gökdelenlerdeki bürolarin, isyerlerinin kirasi metrekare ile tesbit ediliyor. Bir metrekare isyeri kirasi ayda 15 ila 20 dolar. Baska anlatimla 100 metrekare isyeri kiralayan her ay 1.500 dolar veya 2.000 dolar kira ödüyor.

Istanbul’un Yeni Gökdelenleri

Kaç kat? Kaç Kaç
(Bodrum metre kule
dahil) kare?
Sabanci ikizleri 2 38 107 Bin m2
Yapi Kredi Plaza 3 24 87 Bin m2
Maya-Esentepe 2 30 64 Bin m2
Sprint Giz Plaza-Maslak 1 24 30 Binm2
Tat Plaza-Zincirlkuyu 2 36 70 Bin m2
Metro City-Zincirlikuyu 4 40 200 Bin m2
Demirbank-Zincirlikuyu 1 22 16 Binm2
Koray Kule-Levent 1 35 40 Bin m2
Is Bankasi-Levent 3 50 230 Bin m2
Polat-Levent 2 25 40 Bin m2
Acarlar-Maslak 1 28 30 Bin m2
Alarko-Maslak 1 24 30 Bin m2
Inco/Beymen-Maslak 1 22 30 Bin m2
Nurol-Maslak 1 30 64 Bin m2
Bab Giz-Maslak 1 38 40 Bin m2

 

Sende yorum yap