Büyükada’da ‘Antep Kebabı’

, , Sende yorum yap

Büyükada’ya simdilerde yilda bir defa gidiyoruz. Antep kebabi yiyip dönüyoruz. Antep kebabi ile Büyükada’nin ne ilgisi var? Ilgi suradan kaynaklaniyor. Bizi yilda bir defa Büyükada’ya Gülen Ablamiz ile Besim Hocamiz (Prof.Dr. Besim Üstünel) davet ediyor. Ve de Besim Hoca “Antepli” oldugundan mutlaka kebap yediriyor.
Eski Ada/Yeni Ada
Yillar önce babam, annemle beni Büyükada’ya götürmekten zevk alirdi. Ada vapurunun kiçindaki lüks bölümde koltuklara oturur, birer çay içer, ada yolculugunun tadini çikarirdik. Adada iskele Caddesi’nde (Gülistan Caddesi) deniz kenarina siralanmis lokanta ve pastahânelerden birinde, genellikle Yordan’da oturur, birseyler yerdik.
Yordan Pastahanesi’nin Büyükada subesi bugünkü Yapi Kredi subesinin yerindeydi. Sonra Ankara Palas Oteli’nin (bugünkü Princess Otel) altindaki Ankara Pastahanesi’nin yerine tasindi.
Adada Rum asilli vatandaslarimizin islettigi balik lokantalarinin çogu Gülistan (eski iskele) Caddesi’nde idi. Kapri, Façyo, Luno, Milto, Milano, Neptün bunlarin baslicalanydi.
Yirmidört yildir Adada kebapçilik yapan Gaziantepli Ökkes Tekinsen, iskele Caddesi’ndeki Luno’yu almis. Hem kebap hem balik satiyor.
Eskiden Rum garson Yorgi’nin taze balik ve raki servisi yaptigi masalarda simdi Garson Samil Eser lahmacun, humus, içli köfte, acili ezme, sebzeli kebap, Ala Nazik servisi yapiyor.
Büyükada’nin Ala Nazik kebabi
Birtat Restaurant’ta Ökkes Tekinsoy, tam takim bir Gaziantep mutfagi kurmus. Firiniyla, kömür izgaralariyla her türlü pideyi, lahmacunu, kebabi hazirliyor.
Ala Nazik kebabinin aslinin ne oldugunu bir türlü ögrenemedim. Fakat kiyma ile yapildiginda pek lezzetli olmadigini biliyorum. Ökkes, küçücük kusba-sindan Ala Nazik hazirlamis. Nefisti.
Sebzeli kebap, fistikli kebap da tam Gaziantep usulüydü… Söyle etrafima baktim… Eski Ada’li tipli kimseler ortalikta görünmüyordu. Bencileyin Anadolu’dan Istanbul’a göçmüsler masalari ve sokaklari doldurmustu. Ne hoparlörlerden sokaga yayilan müzigi, ne sokaklarin ve de insanlarin görünümü ile Büyükada’da oldugumuzu hissedebiliyordum. Belki Gaziantep’te dere kenarinda bir lokantadaydik.
Sakin sikayet ettigim sanilmasin… Durum tesbiti yapiyorum. Yoksa ben herseyden memnun olan bir kisiyim…
Bu duygumu kebapçi Ökkes ile paylastim. “Abi sen bir baska gün gel… Ben sana bir balik çorbasi yapayim… Bir balik hazirlayayim… Masayi bir meze ile donatayim… Bak bakalim hangi
Rum meyhanesinde böylesini görür, böylesini yersin…” diye karsilik verdi.
Eski Büyükada simdi yok
Eskiyi özleyip, eskiye agit düzerek dövünmenin geregi yok. Ama eskiyi de unutmamak lazim. Eve dönünce Pars
Tuglaci’nin “Tarih Boyunca Istanbul Adalari” isimli nefis belgesel arastirmasinin birinci cildini açtim. Pars Tuglaci’nin kitabinda eski Büyükada lokantalari, kulüpleri anlatiliyor. Iskele’de Odeon Restaurant-Brasserie, Yatch Kulübü, Nizam Deniz Kulübü, Semsi Molla’da Yekta Kulübü, Iskele’de Kapri Kulüp, Diaskelos Gazinosu, Madende Bella Vista Gazinosu, Nizam’da Tikla Gazinosu, Macar Caddesi’nde Müzikli Mehtap Gazinosu, Dellagramarikos’un iskele Gazinosu, Nizamda Dansli-Çayli Degirmen Plaji Gazinosu, Kadiyoran’a Karavela Gazinosu, Nizamda Yoguli Gazinosu, Kumsal’da Ramona Gazinosu, Nizam’da Vaziret Gazinosu adadaki eski lokanta, gazino ve eglence yerlerinin baslicalari…
Beyaz Ruslar 1918 yilinda Büyükada’da “Grujok” adiyla bir lokanta açmis, buna bagli olarak da “Brasserie Park Tiyatrosu” diye bir tiyatro isletmisler. 12 Agustos 1992 tarihinde istanbul’da Ermenice olarak yayinlanan Verçin Lur (Son haber) gazetesinde yayinlanan ilani okuyalim:
“Kafkas Ermeni Dram-Operetine mensup sanatçilar toplulugu, bir defaya mahsus olmak üzere, Rus Grujok Restorani’ndaki Brasserie Tiyatro-su’nda, 12 Agustos Cumartesi aksami saat 10.30’da Yeritsyan’in “Us Lini Nus Lini” (Geç Olsun Güç Olmasin) adli 3 perdelik, son derece güldürücü özgün Ermeni operetini sunar. Sark musiki toplulugu yönetmeni Kemancisi Ru-pen, oyun aralarinda “Grung”, “Mayr Araksi” ve “Dilo” gibi bir dizi sarkilar çalacaktir. Fiyatlar: 150, 100 ve 50 kurus. Rejisör H. Gazaryan”.
Temsil çok begenilmis ki, bir hafta sonra yeni bir ilan yayinlaniyor:
“Halkin ricasi üzerine 19 Agustos Cumartesi saat 10.30’da ikinci ve son temsil. Kafkas Ermeni Dram-Opereti Toplulugu’nun taninmis Ermeni santözü Azeri opereti Arsin-Mal-Alan’i sunar”.
Hristos Gazinosu
Hristos (Isa) Tepesi’ndeki Hristos Gazinosu yaz kis islerdi. Yemekleri, mezesi nefis, müzikli dansli lokantayi Ligor isletirdi. Daha sonra Türkiye Elektrik Kurumu tarafindan idare binasi olarak kullanilan Hotel Lazaridis’in altindaki Dore Restaurant’in adanin en güzel lokantalarindan biri oldugu söylenir.
Büyükada vapur iskelesinin karsisinda sag kösede bulunan Dellagramati-kos’un Iskele (Meydan) Gazinosu’nda Riyaseticumhur Orkestrasi’nin konser verdigi, tiyatro temsilleri sergilendigi, balo düzenlendigi, kanto-düet oynandigi, Safiye Ayla’nin, Hafiz Yasar’in, Suzan Yakar’in sarki okudugu bilinir.
Simdi Hamamcioglu ailesinin özenle korudugu Splendid Otel ve gazinosu eskiden kalmis ender eserlerden biri.
Sakin haa… “Efendimmm… Nerede eski Büyükada?..
Simdi hersey degisti!..” demeyiniz. Bosveriniz eskiyi. Bosveriniz simdi herseyin degismesini…
Büyükada herseye ragmen gene güzel… Yasayan bir adayi “yillar boyu ayni insanlarla, ayni sekilde saklamak mümkün mü ki?..”

 

Sende yorum yap