Bu hükümeti “gidici” sananlar yanılabilir

, , Sende yorum yap

Ben iktisatçiyim. Politikadan anlamam… Ama özellikle Türkiye’de ekonominin politikadan etkilenmemesi imkansiz.
Orta ve uzun dönemli “politika” hesabi yapanlar, nasil bir hesap yapiyor bilemem ama, ben orta ve uzun dönemde ekonomi ile ilgili karar alacaklara bir uyarida bulunayim: Bu hükümet “gidici” olmayabilir. Kisa dönemde “seçim yapilmayabilir”. Kisa dönemde seçim yapilsa bile, “Eeeeee… Ne yapalim, seçimin sonunda takdir yüce seçmenindir…” denilip, dün gidenlere “Buyurunuz hükümeti gene sizler kurunuz” denilmeyebilir…
Boyumdan büyük laf ediyorum ama, “olani biteni hemen unutup” havaya girenleri uyarmak, özellikle sayin okuyucularimin yanlis politik beklentilere dayali, hatali ekonomik kararlar almalarini önlemek için ben kendi duyduklarimi ve bildiklerimi, “kimseyi üzmeden/gerçekleri büzmeden/hikayeler düzmeden” siralayayim.
Unutmayiniz. Önceki hükümet, durup dururken gitmedi. Bu hükümet “havadan inmedi”. Türkiye’de su anda “olaganici ve olaganüstü” bir güç ülkenin belli çizgide yönetilmesi için politikaya agirligini koymus durumda.
Bu “güç” suna inanmis ki, “önceki yapidaki bir hükümet” ülkeyi “Atatürk ilkeleri dogrultusunda, laik ve çagdas bir biçimde yönetemiyor.” îste “olagan içi ve olagan üstü” güç bu inanci dogrultusunda “olagan içi ve olagan üstü” uygulamalari göze alacagini, bunun riskini üstlenmeye hazir oldugunu ortaya koyuyor.
Politikacilar bunu görüp anladiklari için kurulu sistemde yeniden yapilanma zorunlulugu ortaya çikiyor. Hükümeti olusturanlar sessizce çekiliyor. Bir baska hükümet sessizce olusuyor.
iyi de, önceki hükümetin gitmesi, yeni hükümetin olusmasi ile hersey bitti mi? O “olaganici ve olaganüstü güç”, görevini tamamlamanin vicdan huzuru ile kösesine mi çekildi?.. Bundan sonra olaylari kendi akisina mi birakacak?..
– Siz saniyormusunuz ki, bu olusan hükümeti bir gün önceki hükümetin ortaklan “pat diye düsürüp” tekrar iktidar olabilecek?
– Siz saniyormusunuz ki, bu hükümet kisa sürede seçimleri gerçeklestirecek ve de önceki hükümetin ortaklari seçilip tekrar iktidara gelebilecek?
– Siz saniyormusunuz ki, bütün bunlar olurken o “olaganiçi ve olaganüstü” güçler. “Ne ya-
palim, kader böyle imis… Kader utansin!..” diyerek, ülkenin eski çizgide yönetimini içlerine sindirecek, kabul edecek?
Askeriye’de “haritayi okumayi bilmeyenler” tepenin ardinda neler oldugunu, neler olacagini göremez.
Yakin ve orta gelecekte Türkiye’de neler olacagini bilmek için “haritayi okumak” sart. Türkiye’de “olagan içi ve olagan üstü güçler” politik dengelere agirligini koydu. Dengeleri degistirdi. Bunu sessiz, sedasiz basardi… Bu güçler ülkeyi belli bir çizgide görmek için bunu yapti. Demek ki bu güçler ülkenin ayni çizgide kalmasi için kisa ve orta dönemde de agirliklarini koruyacaklar.
Haritayi okumasini bilmeyenler, hiç olmazsa, “hakim güçlerin kafasini” okumalidir. Hakim güçlerin kafasini okuyanlar bu güçlerin ne zaman, nerede, hangi dügmeye basabileceklerini anlar. Yanlis bekleyislere dayali oyunlar içine girerek kendilerine ve çevreye zarar vermek durumunda kalmaz.
Sayin okuyucularim simdi bana “Sen bunlari nereden çikariyorsun? Sen karnindan konusuyorsun… Sen aba altindan sopa gösteriyorsun… Sen ne biçim demokratsin?” diyecekler…
Ben de onlara diyecegim ki, “haritayi okuyunuz”… Haritayi okuyamiyorsaniz, hakim güçlerin “kafalarini okuyunuz”.
Nasil olsa “gitmeyecekler”…
Bunlari yaziyorum… Hesap yaparken (Ben politik hesaptan söz etmiyorum. O beni ilgilendirmiyor. Ben ekonomik hesaptan söz ediyorum…) sakin ha “Nasil olsa bunlar yakinda gidecekler… Öbürleri gene gelecekler…” diye yanlis hesaplar yapilmasin… Bunlarin “gidici” oldugunu sananlar yanilabilir…
Bunlar da “nasil olsa gidecegiz” kompleksine kapilir ise, “iktidari tutusta zayif kalirlar”… Ege Cansen kardesimin deyimi ile “koltuga yarim otururlar”…
Bir önemli nokta daha var: Öbür hükümeti götüren, bu hükümetin olusmasina zemin hazirlayan o “olaganici ve olaganüstü” güçler, “hü-kümetçilik oynasinlar, zaman geçirsinler, bir an önce seçime gitsinler” diye hükümet degisimini zorlamadi.
O güçlerin elinde bir “alisveris listesi var”. O güçlerin ülkeyi üzerine çikarmak istedikleri bir çizgi var… Eger iktidar olanlar bu listenin ve bu çizginin geregini yapamaz ise, bunlar da gider, baskalari gelir.
Bu anlattiklarini hikaye mi, yoksa gerçek mi “zaman gösterecek”…
(Açiklama: Günün sartlarina göre yapmam gerekeni yapiyordum. “Nüfus tesbitine hemen
baslanmali, kütükler düzenlenmeli, seçim mevzuati degistirilmeli ve de en kisa sürede seçime gidilmelidir. Bu hükümetten beklenen sadece budur” diyerek yazima basliyordum ki, seytan dürttü ve de bana yukaridaki yaziyi yazdirdi. Suç benim degil, seytanindir.)

 

Sende yorum yap