Brittannia yatında Charles’ın işadamlarıyla gizli toplantısı!

, , Sende yorum yap

Koskoca Ingiltere’nin Veliaht Prensi Charles “isadamlariyla gizli toplanti!” yapiyor… Hem de nerede? “Ingiliz Kraliyet Yati Brittannia’da”… Olacak is mi? Ne yaparsiniz ki, oluyor…
O toplantida Prens Charles’in davetlisi olarak ben de vardim. Karadeniz’e kadar yat gezintisi yaptik. Ögle yemegi yedik. Konustuk… Olani biteni size özet olarak hikaye edecegim. Çünkü toplanti basinda yeralan haberlerin aksine “gizli” degildi… Ancak gazeteciler davet edilmemisti… Kraliyet yati “Brittannia”, 1953 yilinda yapilmis. Boyu 126 metre, eni 16.7 metre. (Bizim Savarona’dan küçük).
Gezilerde kraliçe ve kraliyet ailesinin diger üyelerinin yatili olarak kalabilecekleri resmi ve özel bir yat olarak düzenlenmis. Kugu burun ve balkon kiç yerine, ticari gemi tipi kliper burun ve kruvazör kiçi var. Ön taraf personele, kiç taraf kraliyet dairelerine ayrilmis. Gemide 21 subay ve 229 çalisan var.
Yat Istanbul’dan sonra Güney Kibris’a gidiyor. Ö-nümüzdeki günlerde yapilacak Ingiliz Milletler Camiasi toplantisina katilmak ü-zere Kibris’a gelecek olan Kraliçe yatta kalacak.
Istanbul’a gelis nedeni ise “is”… Is demek, para demek… Ingiliz kraliyet ailesi, kendilerine ait bir çok araci ticari iliskilerinin gelistirilmesine tahsis etmisler. Sadece o kadarla kalmiyor… Çagrilirlarsa bu toplantilara katiliyorlar… Bizim Türkiye’de bu tip iliskileri “küçümsemek” i-çin kullandigimiz deyim ile “is bitiriyorlar!..”
Londra’nin finans merkezi “City”nin yöneticileri Brittannia yatinda, degisik ülkelerde bugüne kadar on “Deniz Günü” düzenlemisler. “Deniz GünlerF’ne ziyaret edilen ülkenin üst düzey kamu yöneticileri, isadamlari, etkili kisileri, aydinlan davet ediliyor, onlara “isbirligi” imkanlari açiklaniyor. Görüs alisverisinde bulunuluyor.
Deniz Günlerini düzenleyenlerin amaci, Ingiltere’nin degisik ülkelerle ticaretini artirmak, önde gelen Ingiliz sanayi ve finans uzmanlarinin bu ülkelerin ayni konuma sahip meslektaslari ile farkli bir ortamda tanismalarini, tartismalarini saglamak. Bugüne kadar gerçeklestirilen on Deniz Günü, Ingilizlere yüzlerce milyonluk is olanagi yaratmis.
“City”, Londra’nin içinde, finans merkezi. Bankalarin, sigortalarin, araci kuruluslarin, denizcilik isletmelerinin merkezlerinin bulundugu bölgenin adi. Farkli ve bagimsiz bir yönetime sahip. Politik seçim ile ilgili degil, sirket gibi yö-
netiliyor. City’nin Belediye Baskani, “Lord Mayor” diger belediye baskanlari gibi degil, City’i yöneten, “yönetimde zenginligin oyu belirledigi” ve geçmisi Ingiliz Parlamentosundan daha eski bir müessese tarafindan belirleniyor.
City, yerlesim alani degil, yönetim alani. Hergün 300 bin kisi geliyor, binalarda çalisiyor. Aksam City sinirlari disindaki evlerine gidiyor. Brittannia yatinda geçen hafta sonu yapilan toplantiyi düzenleyenler, iste bu “The City of Londorf’u yöneten “Corporation of London”un temsilcileri idi. Ingiltere eskiden dünya ticaretini elinde tutan ülkeydi. Sonra sanayi ülkesi oldu. Derken sanayide de iddiasini kaybetti. Simdi Londra’yi “dünyanin finans merkezi haline getirerek” liderligi bir baska alanda gelistirmeye çalisiyorlar.
Bizim “görünmeyen islemler” diye adlandirdigimiz, bankacilik, borsa, sigortacilik, uluslararasi ticaret, denizcilik islemlerinin bütününü Ingilizce “Invi-sibles” kelimesiyle ifade e-diyorlar.Londra’mn finans merkezi City, bugünkü haliyle bile dünya finans merkezi olmus gibi… Ama Inrgi-lizler bunu yeterli görmü-
yor. Rakamlara bakiniz:
* Dünyadaki toplam sinir ötesi para islemlerinde, New York’un payi yüzde 9.4, Tbkyo’nun yüzde 15.1 iken, Londra’ninki yüzde 16.3’e çikmis.
* Bu Nisan ayinda yapilan bir tesbite göre, Londra’da yabanci para islemlerinin günlük hacmi 300 milyar dolar imis ve bu büyüklük, Londra’dan sonra gelen New York ve Tokyo sehirlerinin ikisinin toplam is hacmine esitmis.
* Londra’da 72 ülkenin 526 yabanci bankasi varmis. Londra’daki Amerikan bankalarinin sayisi New York’daki Amerikan bankalarinin sayisindan fazla imis.
* Uluslararasi bankacilikta Ingiltere’nin payi yüzde 18 iken, Fransa’nin payi yüzde 7, Almanya’ninki yüzde 5 imis.
* Uluslararasi re-assurans pazarinda Ingiltere’nin payi yüzde 48, Almanya’nin payi yüzde 4 imis. Ingilizler, dünya görünmeyen islemler hacmi içinde yüzde 14 olan paylarini artirma arayisinda. Çünkü Milli Gelirlerinin beste biri görünmeyen islemler gelirinden olusuyor.
Veliaht Prens Charles, bu is için Londra’dan Istanbul’a geliyor. Sadece “boy göstermiyor”… Isbirligi imkanlarim anlatan konusma yapiyor. Tartismalari bastan sona izliyor. Toplantiya katilanlarla görüs alisverisi için yat gezisi yapiyor, yemek yiyor. Toplanti bitince uçagina atlayip Londra’ya dönüyor…

 

Sende yorum yap