Bodrum’da havaalanı “komedi”si sürüp gidiyor

, , Sende yorum yap

Bodrum’da 30 yildir “havaalani komedisi” sürüp gider. Komedi iki sahnede oynanir: “Imsik” ve de “Güllük” köylerinde… Yakinda komedi “drama dönüsmek üzere”… Çünkü Ulastirma Bakanligi isi ciddiye alip, (hak sahiplerine haklan olan ödemeyi yaptiktan sonra) kisa sürede “Imsik”i kamu-lastiramaz ise, THY’nin büyük çabalarla baslattigi ve sürdürdügü Bodrum uçuslari yapilamayacak.
Sayin okuyucularima bugün “Bodrum havaalani komedisi”ni hikaye edecegim.
1965 yilindan itibaren Devlet Hava Meydanlan isletmesi ve Bayindirlik Bakanligi yatirim programlarina bakiniz… Bodrum ve Dalaman Havaalanlari projelerinin her yil programlara girdigini ve sembolik de olsa “etüd proje” ödenegi ayrildigini görürsünüz. Dalaman Havaalani yapildi. Çalisiyor. Bodrum Havaalani bir türlü yapilamadi:
– Önce devlet yapti yapiyor denildi.
– Ardindan Ingilizler’in (Yap-Is-let-Devret) esasi ile Bodrum Havaalani’na baslayacaklari, her isin tamam oldugu bildirildi.
– Bundan sonra devlet Bodrum Havaalani isini unuttu.
– Imsik Hava Yollari’ni kuran, Bodrum’a yaz aylarinda uçak isleten mütesebbisin, kendi uçaklari için insa ettigi 1.600 metrelik pisti, uluslararasi uçaklarin inip kalkabilecegi pist haline dönüstürme çabalari, “Nasil olsa ingilizler yapiyor, sana ne oluyor?” denilerek önlendi.
Imsik’in hazin romani
Bodrum için, Türkiye’nin ilk özel havaalanini insa eden, bir zamanlarin kömür krali, Imsik Hava Yollan sahibi ibrahim Fuat Imsik uçaklar için aldigi kredileri ödeyemeyince, borç batagina saplandi ve bütün mal varligina haciz konuldu.
Kemerburgaz’da 2 bin hektarlik alanda kömür üretimi yapan Ak-pinar Linyit Isletmeleri’nden kazandigi para ile bir zamanlar Türkiye’nin en çok vergi verenleri siralamasinda 10’uncu, Istanbul ili siralamasinda 4’üncü siraya kadar yükselen ibrahim Fuat Imsik’in hatasi, Bodrum’a özel havaalani insa etmeye kalkmasi ve de özel havayolu kurmak için uçak satin almak gafletinde bulunmasiydi.
Kömürden aldigi para ile istanbul’da yan gelip yatip, keyfine baksa idi, kazandigi paralan bitirmesine imkan yoktu…
Imsik, Bodrum’a yakin Mumcular Köyü’nde 600 dönüm arazi sa-tin aldi. Bu arazi üzerinde 30 metre genisliginde, 1600 metre uzunlugunda pisti olan Türkiye’nin ilk özel havaalanini insa etti.
Iç ve dis uçuslar için gerekli ap-ronlari, uçus kulelerini, hangarlari, saglik ünitesini, itfaiye teskilatini tamamlayip, uluslararasi “Stolport Hava Alanlari Listesi”ne girmeye çalisti.
Bodrum’a uçak isletmek için ibrahim Fuat Imsik, 1988 yilinda bir bankadan 3 milyon 500 bin dolar kredi alip 84 koltuklu 6 uçagi ile filosunu kurdu.
1988 yilinda alinan 3 milyon 500 bin dolarlik kredi 1990 yilinda faizleriyle birlikte 20 milyar Türk Lirasi’na yükseldi.
Alacakli banka ibrahim Fuat Imsik’in tüm mal varligina haciz koydu. Bir anlasma yapildi: ibrahim Fuat Imsik’in borcunu 5 yilda ödemesi kabul edildi. Buna karsilik borcu 50 milyar liraya yükseltildi.
(Dikkat buyurunuz: 1988 yilinda alinan döviz kredisi 7 milyar lira idi…)
Uçak alimindan kaynaklanan bu borç yaninda havaalani yapimindan kaynaklanan ve ödenemeyen kredilerin ana para ve faizi nedeniyle de 3 banka ve bir büyük firmaya toplam 20 milyar lira daha borcu vardi.
Ibrahim Fuat Imsik, “50 milyar liralik banka borcuna karsilik bankaya uçaklari vermeyi veya havaalanini saüp borçlarini ödemeyi” teklif etti. Banka bunlari kabul etmedi, iflas davasi açti. Imsik iflas etti. Varligi iflas masasina geçti.
Ibrahim Fuat Imsik’in iflasi ve havaalaninin kapanmasi üzerine Ali Sen, Imsik ile ve Iflas Masasi ile anlasti. 31.12.1996 tarihine kadar Imsik alaninin isletme hakkini devralip, Mas Air’in Rus yapisi uçaklari ile Bodrum’a yolcu tasimaya basladi. Geçen mevsim basi THY Bodrum’a uçus yapabilmek için, Ali Seriden 1996 yili sonunda bitecek isletme hakkini 1.6 milyon dolar ödeyerek devraldi. Pisti ve terminali saglikli uçus sartlarina uygun hale getirdi. Düzenli seferleri baslatti.
Hatice Bay’in hakki
Imsik Havaalani pisti 28 parsel üzerine yapilmis. Hatice Bay isimli bir hanim, bu 28 parselden birinin kendine ait oldugu hakkinda mahkeme kararina sahip. Top Air ise Hatice Bay ile anlasma yapip bu bir parselin “isletme hakkini” almis durumda.
Top Air, 28 parsel üzerine kurulmus pistin l parsellik parçasinin üzerinden uçak indirip kaldiramaz ama, Hatice Hanim sandalyesini pistin kendine ait bölümüne koyup oturabilir. Hatice Hanim pistin üzerinde otururken de Bodrum’a hiç bir uçak inemez. Pistden hiç bir uçak kalkamaz.
Bu durumda THY taraflara iyi niyetle yaklasmis: THY, Hatice Hanim’a bir parselinin kullanim hakki karsiligi istedigi 7 milyar lirayi ödemeye hazir. Top Air’in istedigi alana inis-kalkis hakkini vermeye hazir. Bununla ilgili protokol
hazir. Fakat nedense istekleri karsilandigi halde Hatice Hanim ve Top Air protokolü imzalamiyor.
1993 yili Mart ayinda Bodrum Güllük Havaalani insaati için ihale açildi. Toplam maliyeti yaklasik 100 milyon dolar olarak tahmin edilen ihaleyi kesif bedeli üzerinden yüzde 48 indirim yapan firma aldi.
Bu firma bataklik üzerinde yapilacak pisti, terminali ve tüm tesisleri l Haziran 1995 tarihinde teslim etmek taahhüdü ile ise soyundu. Ama, alan bataklik çikti bahanesi ile “çamura yatti”. Fiyat artirimina ragmen is halâ sürünüyor. Yetkililer sadece (dikkat buyurunuz sadece) pistin 1997 yili basinda tamamlanacagini israrla belirtiyor. Ne yazik ki pist bile 1997 yili basinda tamamlanamaya-cak. Ama bu israrli beyanlar önce Ulastirma Bakanligi’nin sonra THY’nin elini kolunu bagliyor. “Güllük 1997 yili basinda açilabilir” denilerek THY’nin Imsik ile ilgili uzun vadeli baglantilara girmesi engelleniyor. “Nasil olsa Güllük açiliyor” denilerek Ulastirma Bakanligi’nin Imsik’i kamulastirmasi geciktiriliyor.
Güllük pisti açilsa bile terminal yapimi ve uluslararasi uçusa açilmasi 2 yillik bir dönem alacak. Imsik alani Bodrum’a daha yakin ve her zaman sivil ve askeri uçuslar için gerekli bir alan. Milli Güvenlik Kurulu ve Genelkurmay Baskanligi da ayni görüste ve Imsik havaalaninin uçusa kapatilmamasi için gerekli tedbirlerin alinmasini Hükümetten istiyor.
Ve böyle bir karmasa içinde komedi devam ediyor. Komediyi kisa dönemde sona erdirecek tek otorite Ulastirma Bakanligi. Imsik’i kamulastirmak zorunda.

 

Sende yorum yap