“Bırakınız cenazeyi Mrs. Çiller kaldırsın”

, , Sende yorum yap

Karsimdaki Amerikali “Birakiniz cenazeyi Mrs. Çiller kaldirsin” deyince sasirdim. Sasirdigimi görünce Amerikali açiklama yapmak zorunda kaldi… “Bu kötü bir deyim degildir… Amerika’da çok kullaniriz. “Vahsi Bati” döneminden kalmadir. Amerika’nin batisinda kovboylarin birbirini vurdugu dönemlerde, suçluyu cezalandirmadan önce öldürdügü kisi veya kisileri gömdürürlermis!..”
Türk ekonomisini uzun yillardir taniyan, özellikle “Ankara ile yakin iliski içinde olan Amerikali”, “cenazeyi neden Tansu hanimin kaldirmasi gerektigini” söyle anlatti:
(1) Tansu Çiller belli bir süredir ekonominin sorumlulugunu tasiyor. Ekonominin çarklarinin nasil isledigini, kimin ne yaptigini, hangi yanlislarin ne sonuçlar verdigini az çok ögrendi. Sorunlarin çözümü için belli politikalar üstlendi. Belli riskleri göze aldi. Yurt disindaki kisi ve kuruluslarla iliski kurdu. Sorumlularla tanisti. IMF ile anlasti.
Simdi böyle bir durumda, Tansu Çiller gider, yerine bir baska basbakan gelir ise, önce yeni bir ekip kuracak. Sonra neyin ne oldugunu ögrenmeye baslayacak… Bu arada yeni politikalar gelistirecek. Eskileri degistirecek. Yurt disindaki kurum ve kuruluslari tanimaya, kendini onlara tanitmaya çalisacak… IMF ile tekrar masaya oturacak… Kaldi ki, Tansu Çiller gidince onun yerine kim gelecek… Gelecek olan Tansu Çiller’den daha iyi mi olacak? Daha becerikli mi olacak… Yedekde ve hazirlikli olarak bekleyen kim var, kimler var?
(2) Türkiye’de halk belli konuda yanlis yönlendirilmis durumda… Ekonomide herhangi bir sorun ile karsilasildiginda, bakanlar degisir hersey düzelir, basbakan degisir her sey düzelir, iktidar degisir her sey düzelir, seçim yenilenir her sey düzelir…
Ekonomiyi düzeltmek için “iktidar degisikligine mutlaka ihtiyaç vardir.” “iktidar degistiginde ekonomi düzelir. Halkdan bu konuda fedakarlik istemek gerekmez.” Bunlar çok yanlis inanislardir.
Ekonomiyi tek basina bir kisi, bir Hükümet, bir iktidar düzeltemez. Ekonominin düzelmesi için halkin bütün olarak belli fedakarliklara katlanmasi, belli faturalari ödemesi sarttir.
Türkiye’de bunlar kamuoyuna anlatilmalidir. Kamuoyu bu gerçekleri bilmelidir.
Tansu Çiller su veya bu sekilde iktidari terk ederse, kamuoyu hatali bekleyise girecek ve gevseyecek… “Tamam… Isler düzeliyor. Tansu Hanim gitti. Dertler bitti… Eski günlere dönecegiz… Eski hovardaliklara baslayacagiz…” havasi hakim olacak.
(3) Türkiye, IMF ile bir anlasma yapiyor. Bu anlasma çok önemli bir
anlasmadir. Çocuk oyuncagi degildir. Atilan imza Tansu Çiller’in imzasi degil Türkiye’nin imzasidir. Tansu Çiller IMF’e verdigi sözleri mutlaka yerine getirmelidir. Üç ay sonra IMF; “Türkiye verdigi sözü tutmadi, alacagi kararlari almadi…” diye bir açiklama yaparsa iste o zaman Türkiye çok güç duruma düser.
(4) Türkiye içinde Tansu Çiller belki güven yitirdi ama, yurt disinda kadinligi, profesörlügü, sempatisi ile hala bir “kredi” sahibi. Yurt disindaki piyasalar henüz yeni yeni onu taniyor… Simdi Türkiye Tansu Çiller’i piyasadan çekip, yerine kimi sürecek?.. Onun yerine sürülecek kimsenin, gençligi, egitimi, bilgisi ve karizmasi ile en az Tansu Çiller çizgisinde olmasi gerekir.
Iste bu dört nedenle ben bir yabanci olarak, bir Amerikali olarak sizlere tavsiye ediyorum: “Birakiniz cenazeyi Mrs. Çiller kaldirsin. Degistirmek için acele etmeyiniz…”
* * *
Bunlar bana Türkiye’yi, Ankara’yi taniyan bir Amerikali’nin anlattiklari. Ben saf ve bakir Anadolu çocugu olarak tek basima ne Tansu Çiller’i iktidarda birakabilirim ne de iktidardan düsürebilirim. Benim yapacagim, bana söylenenleri o-kuyuculanma aktarmak.
Amerikali’nin bana anlattiklarini degerlendirmelerine güvendigim dostlarla tartistim. Onlarin ortak kanisi da su:
(1) Türkiye su günlerde “siki bir gömlek giymek”, belli yüklerin alfana girmek durumunda. Buna ihtiyaç var mi yok mu tartismasinin zamani geçti. Çünkü Türkiye IMF’e bu konuda söz verdi. IMF’e Tansu Çiller degil, bu koalisyon hükümeti degil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti söz verdi. Kim gelse bu sözü uygulamak zorunda… Hal böyle iken belli politikacilarin ve hatta Tansu Çiller’in partisindeki politikacilarin “bizim halkimiza yaziktir… Bu halk bu fakirlige mahkum edilemez…” seklinde ucuz edebiyata baslamalari tehlikeli bir gelismedir.
(2) Tansu Çiller’in basarisizligi, onun özel sorunu olsa ne ise… Fakat basarisizliginin faturasini bu ülke, bu halk ödeyecek. O halde, basarili olmasi için yardimci olmak, yanlis yaptiginda uyarmak gerekiyor. “Ne yaparsa yapsin… Burnu sürtülsün de, basansizligi ortaya çiksin…” diye düsünmek, halkin ve ülkenin kötülügünü istemekle ayni anlama gelir.
Bunlar da bana dostlarimin anlattiklari…
* * *
“Iyi de acaba sen ne düsünüyorsun?” diye sual edilecek olur ise? Sayin Okuyucularim… Ben iktisatçiyim. Politikadan anlamam…
Ben ekonomi politikalarinda ve uygulamalarda gördügüm yanlislari yazarim. Dogrularin ne oldugunu anlatmaya çalisirim… Bunlardan yararlanmak isteyen yararlanir.

 

Sende yorum yap