Bir yılda 40 trilyon liralık altın alıp satıyoruz

, , Sende yorum yap

Türkiye’de altin isleyen atölyelerin sayilan 6-7 bin. Bunlarin her birinde 4-5 isçi çalisiyor. Yüzden fazla isçi çalistiran büyük atölyelerin sayilan onu geçmiyor.
Altin isleyen atölyelere küçüklük, dinamizm sagliyor. Fakat pazari izleme, yeni ü-rünler gelistirme., finansman konularinda sorun çikariyor. Özellikle atölyelerdeki altinin degerinin enflasyon ve döviz kurundaki degisime bagli olarak her yil durdugu yerde yüzde 60, yüzde 70 artmasi büyük vergi yükü getiriyor.
* * *
Türkiye’de bir yilda perakende altin piyasasindaki ciro hacmi 40 trilyon lira olarak tahmin ediliyor. Bu rakam inanilmaz bir rakam gibi görünüyor ama, bir yilda Merkez Bankasi’nin ithal ettigi ve yurda kaçak giren altinlarin degerinin 2 milyar dolar dolayinda oldugu Türk Lirasi karsiliginin 20 trilyon liraya ulastigi dikkate alinir ise, bu rakami “muhafazakar bir tahmin olarak” kabul etmek bile mümkün.
Altin piyasasinda yillik 40 trilyon liralik islem hacminin yansi islenmis altin esya i-le ilgili. Toplam ciroda degerli tas eklenerek mücevher haline getirilmis altin esyanin payi yüzde 40 dolayinda. Altin sikke talebi yüzde onlara düsmüs. Toplamin yüzde ikisi dolayindaki talep külçe altina yönelmis.
* * *
Türkiye’de altin üzerindeki alim satimlarin üçte ikisi Istanbul’da Kapaliçarsi’da gerçeklestirilmis.
Merkez Bankasi 1990 yilinda 144, 1991 yilinda 112,1993 yilinda 130 ton al-
tm ithal etmis. 1993 yilinln ilk bes ayindaki altin ithalati 56 ton.
* * *
Yeni yaptirilan bir arastirmaya göre, gecen 12 aylik dönemde, halkin yüzde 38’i su veya bu miktarda altin sabn almis.
Altin satin alanlarin 12 aylik dönemde ortalama olarak harcadiklari para (135 dolar karsiligi) l milyon 350 bin lira dolayinda.
Altin satin alanlarin yüzde 25’i kendi kullanimlari için, yüzde 25’i hediye amaciyla ve kalan yansi tasarruf amaciyla altin almis.
* * *
Bundan on yil öncesine kadar altin, Türk halkinin tasarruflarini enflasyona karsi kullanmak için basvurdugu yatinm a-raçlannin birinci sirasinda yeraliyordu.
Bu on yil içinde altinin rakipleri artti. En büyük rakibi dolar, mark oldu. Döviz tevdiat hesaplari yayginlasti. Hisse senedi, tahvil çikti…
Bu nedenle halkin tasarruflarindan yatirima yönelttikleri paralardan altina giden pay yüzde 7’ye kadar düstü…
* * *
Bunlan Dünya Altin Konseyi’nin geçen hafta sonu Istanbul’da yapilan 7’nci yillik toplantisinda Türkiye Genel Müdürü Murat Akman’m konusmasindan ögrendim.
Dünya Altin Konseyi (VVorld Gold Co-uncil) 1987 yilinda 12 ülkenin altin üreticilerince kurulmus. Amaci, dünyada altin kullanimini tesvik etmek ve altin talebini arttirmak.
Merkezi Cenevre’de bulunan Konsey
1991 yilinda Istanbul’da da bir ofis açmis. Istanbul ofisi, kuyumculugun gelismesi, kuyumcularin yeni ürünler gelistirmeleri i-çin programlar uyguluyor Turistlere altin esya satisini gelistirmeye dönük çalismalar yapiyor.
* * *
Dünya Altin Konseyi’nin Istanbul’daki temsilciligi Türk kuyumculari için egitim programlan düzenliyor. Yurt disindan gelen uzmanlar Türk kuyumculara yeni ta-sanmlar (yeni modeller) ve kuyumculuk tekniklerini ögretiyor. Bu tip programlara katilan kuyumcularin satislarinin bir yil i-çinde iki misli arttigi görülmüs.
Dünya Altin Konseyi önümüzdeki günlerde Türkiye’de hurda altinlarin aritimi i-çin bir altin rafinerisi kurulmasina önderlik edecekmis. Çünkü küçük atölyeler hurda-lan kömür ocaklarinda ilkel usullerle eritince altinin kalitesi bozuluyor, bozuk kaliteli altindan yapilan mücevherler deger bulamiyormus.
Türkiye’ye gelen yabanci turist sayisindaki artisa paralel olarak yabanci turistlerin altin esya talebi süratle artarken, yurt disina islenmis altin ihraç imkanlan da ge-nisliyormus.
* * *
Gündemde bir de altin borsasi konusu var. Daha önce sadece tahvil, bono ve gaynmenkul sabn alabilen kurumsal yatirimcilarin ve bankalarin portföylerinde degerli madenleri ve bu arada altin dahil diger finansal enstrümanlan katma imkanlarinin ortaya çikmasindan sonra, alfanin fiziki ticaretinin yapilabilecegi bir borsanin kurulmasi zorunlu hale geldi.

 

Sende yorum yap