Bir paket sigara içen ya 12 portakal yiyecek ya da 500 mg C vitamini yutacak

, , Sende yorum yap

Tek bir sigara içtiniz. Kaninizdan 25 mg C vitamini tükendi demektir. Günde bir paket sigara içiyorsaniz. Allah kolaylik versin! Hergün 12 portakal yiyeceksiniz veya 12 portakal yerine 500 mg.lik bir adet C vitamini kapsülü yutacaksiniz ki, sigaranin kanda eksilttigi C vitamini eski seviyesine getirebilesiniz.
Sabah’in Melodi ekinin Yasam bölümünde dün Meltem Pusat da vitaminler hakkinda çok yararli bilgilerden sözetmisti. Basta kanser olmak üzere birçok hastalik tehlikesine karsi önlem almada ve hücre yaslanmasini geciktirmede ve yenilemede A,C ve E vitaminlerinin önemini anlatmisti. Bugün de ben bu üç vitamin hakkinda derledigim bilgileri Sayin okuyuculanma sunacagim.
Bu üç vitamin sagligimiz bakimindan çok önemli vitaminler. Bunlara “Antioksi-dan vitaminler” deniliyor. Bu tip deyimi sizi korkutmasin. Basitlestirerek ögrendim. Basitlestirerek anlatacagim. Yasamin geregi “oksijen”. Vücuda giren oksijen, enerji meydana getiriyor. Bu enerji hücreye güç veriyor. Çogalmasini sagliyor. Ancak oksijen bir yanda enerji üretirken öte yanda hücrede “serbest radikaller” adli verilen kötü moleküller olusturuyor. Bu kötü moleküller ise hücreleri yipratiyor. Hücreleri öldürüyor. Vücut birçok hastalik riskine karsi zayif düsüyor. Bu olay, metal esyanin paslanip çürümesi gibi birsey.
Çevre kirliligi, sigara içmek, sigara dumani altinda kalmak, kötü hava sartlari, yorgunluk ve alkol hücrelerdeki oksidas-yonu hizlandiriyor. “Serbest radikaller” denilen kötü molekülleri çogaltiyor. Bunlarin öldürme gücünü artiriyor.
Antioksidan vitaminler ise “serbest radikallerin” iyi hücreleri oksitlemesini önlüyor. Iyi hücreleri koruyor.
C vitamini, E vitamini ve bir cins A vitamini olan “beta-karoten” “Antioksi’den vitaminler”. C vitamini, greyfurt, turunçgiller, çilek, brokoli, lahana ve patates gibi çok meyve ve sebzede bulunur. E vitamini kuruyemis, bazi bitkisel yaglar ve lifli yesil besinlerde var. Beta-karoten denilen A vitamini türü ise koyu renk yaprakli bitkilerde, ispanak gibi sebzelerde, kavun, seftali, havuç ve tatli patates gibi sari-kavun içi renkli meyve ve sebzelerde bol miktarda.
Bu vitaminleri tam olarak alabilmek için bu vitaminleri tasiyan sebze ve meyvelerden günde en az 5 porsiyon tüketilmesi gerekir. Bunu yaparken sigaradan uzak durmak, spor yapmak, saglik kontrollerinden geçmek, koruyucu önlemlere dikkat etmek zorunlulugu vardir.
Bir insanin hangi vitaminlere ihtiyaci oldugunu normal olarak hekimin belirlemesi gerekir.
Genelde insanlar çekinirler: “Acaba gereksiz vitamin alinirsa ne olur?” Vitaminlerin suda çözülenleri genelde vücuda zarar vermez. Vücut ihtiyaci olan vitaminin ihtiyaci olan miktarini tutar. Kalani atar.
Sadece yagda çözülen ve bu nedenle vücutta depo edilen vitaminler kontrol altina alinmalidir. Adi üzerinde “bunlar vücutta depo ediliyor”. Fazlasinin depo edilmesinin zararli etkileri olabiliyor. Bunlar A,D,E ve K vitaminleri. (Ancak yapilan çalismalar gösteriyor ki E vitamininin fazla miktarda alinmasi vücutta zararli bir etki yaratmiyor.)
Suda çözülebilen vitaminler ise C vitamini ve B vitamini türleri… Bunlar suda çözüldügü için fazlasi disari atilabiliyor.
Tekrarda yarar var. Ben hekim degilim. Ben bilgi vermek için yaziyorum. Hangi vitamine ihtiyaciniz oldugunu hekimden ögreneceksiniz.
Hangi vitamin hangi ise yarar
Vitaminler Ne ise yarar?
A………………………Normal görme ve karanliga adaptasyonda, saglikli cilt, saç, dis ve disetlerinde
önemlidir.
D………………………Kuvvetli dis ve kemikler için. Eksildiginde kemik deformasyonu görülür.
E………………………Güçlü antioksidan özelligi ile hücre yipranmasini ve yaslanmayi yavaslatir. Kalp ve
damar hastaliklari riskini azaltir.
B1……………………..Kalp, sinir sistemi ve kaslarin normal fonksiyonu için gereklidir. Eksikliginde
sindirim bozukluklari, asin hassasiyet (iritabilite), istahsizlik gibi bozukluklar olabilir. B2……………………..Saglikli cilt ve iyi görme için gereklidir. Eksikliginde vücut direnci düser, dudak
çatlaklari, agizda yaralar, egzama gibi cilt bozukluklari görülür.
Niasin………………….Merkezi sinir sistemini destekler. Eksikliginde çesitli sinirsel hastaliklar ve deri
hastaliklari olabilir.
B5……………………..Sinir sistemi, deri ve saç sagligi için gereklidir. (Pantotenik asit)
B6……………………..Sinir sisteminin düzenli çalismasina yardimadir. Hormonlarin fonksiyonlarinda rolü
vardir. Eksikliginde gelisme geriligi, cilt bozukluklari, sinirsel bozukluklar görülür.
B12…………………….Kirmizi kan hücrelerinin ve kemik iliginin olusumu ile sinir sisteminin fonksiyonlarini
devam ettirmeleri için gereklidir. Eksikliginde kansizlik, yorgunluk ortaya çikabilir.
Folik asit………………Hücrenin yapi taslarinin, kirmizi kan hücrelerinin, sinir dokularinin olusumunda etkilidir.
Gebelikte görülen kansizligin en büyük sebebi, folik asit eksikligidir. Folik asit ihtiyaci
bebek gelisimine bagli olarak yaklasik 3 kat artar. Eksikliginde kansizlik, hamilelikte
bebeklerde gelisim bozukluklari söz konusudur.
C………………………Bagisiklik sistemini destekler. Kemiklerin, dislerin, kan damarlarinin saglikli kalmasina
yardimcidir. Eksikliginde vücut direncinin azalmasi, dis eti kanamasi ve skorbüt olusur. Kaynak: Roche Vitamin Bülteni

 

Sende yorum yap