Bir Corolla otomobilde l .2 kilometre kablo var

, , Sende yorum yap

Toyotasa fabrikasinda üretilen Corolla tipi bir binek otomobilin yapimi için yaklasik olarak 532 kg. çelik, 63 kg. plastik, 31 kg. cam, 18 m2 kumas ve 1.2 km. kablo kullaniyor.
Toyotasa’da toplam 800 kisi çalisiyor. 500 kisi dogrudan üretim ile mesgul. 300 kisi destek hizmetlerinden ve yönetimden sorumlu.
Üretimde görevlilerin yüzde 76’si meslek lisesi veya yüksek okul mezunu. Sayin okuyucularim dikkat buyurunuz günümüzde üretim hatada lise ve meslek okulu mezunlari ve yüksek okul mezun-lari çalisabiliyor. Çünkü daha az egitimi olanlar ileri teknolojiye dayali üretim hattindaki makineleri robotlari kullanamiyor.
Toyotasa’da çalisanlar bugüne kadar 53 bin adam/saat özel egitim görmüs. Çalisanlarin yüzde 29’u ingilizce, yüzde 13’ü Japonca konusuyor. Dikkat buyurunuz: “az çok biliyor” degil, konusuyor.
Bana bu bilgileri Toyotasa’nin Genel Müdürü Halûk Görgün verdi. Halûk Görgün o kadar çok ilginç seyler anlatti ki, Sayin okuyucularimin ilgisini çekecekleri özetlemek istiyorum.
Haluk Görgün’ün anlattigina göre, Toyotasa üretim hattina giren düz levha çelik fabrika içinde yaklasik olarak 5 kilometre yol katedip, üçbuçuk gün sonra müsteriye teslime hazir bir Corolla otomobil oluyor.
Herhangi bir zamanda, üretim hattinda, üretimin degisik asamasinda toplam 470 Corolla otomobil bulunuyor. Üretim hatadaki her bir Corolla otomobilin rengi, motor gücü, içindeki aksesuarlar, farkli olabiliyor. Birinde radyo öbüründe soguk hava tesisati bulunabiliyor. Otomasyon ve her bir parçanin üzerinde bulunan ve “Bar Code” adi verilen yanyana siyah çizgilerden olusan isaretleri okuyan bilgisayar, üretim hatada ayni zaman diliminde farkli otomobillerin üretimine imkan veriyor. Otomobilin biri kirmiziya boyanirken, ardindan gelen mavi boyaniyor. Birine ufak motor takilirken, bir sonra gelene güçlü motor takiliyor.
Bu “Bar Code” sistemi sayesinde yöneticiler her an, üretim hatada ilerleyen 470 Corolla otomobilin her birinin ne durumda oldugunu bilgisayar ekranindan izleyebiliyor.
Üretim asamasinda otomobile katkida bulunan her isçi, bir önceki üretimi yapan isçinin malinin alicisi, bir sonraki üretimi yapacak isçinin saticisi durumunda… Bu nedenle her isçi bir önceki üretim asamasindan kendine gelen mali begenmiyor ise, kabul etmeme yetkisini ve
sorumlulugunu tasiyor. Her çalisanin bir hata görmesi halinde üretim hattini kendi karari ile durdurabilme yetkisi var. Bu Japonlarin “Yerinde kalite-Aninda kalite” ilkesinin bir geregi.
Üretim hattinin sonunda her bir Corolla otomobili sanki yola çikmisçasina saatde 120 km.’ye kadar sürat testine, engebeli arazi testine, yagmur-su testine ve fren testine fabrika içinde tabi tutuluyor. Fabrikanin kapasitesi yilda 100 bin Corolla otomobili yapabilecek sekilde. Fakat ilk yil üstün kalitede herhangi bir hatayi önlemek, çalisanlarin sisteme alismasini saglamak için 25 bin Corolla üretimi hedef alinmis. Simdilerde 4 dakikada l adet Corolla otomobil yapiliyor. Günde 105, ayda 2.200 Corolla ile üretim sinirlandirilmis durumda.
Toyotasa otomobilleri, planlan Japonya’da yapilan tek tip Toyotasa Plaza’lar-da satiliyor. 28 Plaza faal durumda. Yeni yapilanlar var. Bugüne kadar plaza yapimlarina 130 milyon dolarin üzerinde harcama yapilmis. Tek bir Toyotasa Plaza kurmak için en az 3.2 milyon dolar yatirim gerekiyor. Toyotasa toplam 42 yetkili saticisindaki bine yakin satis elemanini da egitime tabi tutmus. Milli Egi-
tim Bakanligi isbirligi ile Sisli Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Japon Toyota firmasinin sagladigi imkanlarla yetkili satis elemanlari için teknik eleman yetistiriliyor.
Toyotasa 300 milyon dolar yatirim ile 1994 Eylül ayinda ticari üretime baslamisti. Adapazari’nda fabrikanin açilis töreninde konusan Demirel sunlari söylemisti: “Bu fabrikanin arsasina patates ekilse idi kaç kilo patates alinir, kaç liraya satilirdi? Simdi patates yerine hem içeride hem disanda satilacak otomobil üretilecek…” Ben Demirel’in bu sözlerini hatirlayarak bir hesap yaptim. Toyotasa 500 dönüm arazi üzerine kurulmus. Türkiye’de ortalama patates verimi dönümde 2 ton ile 2.5 ton dolayinda. Bugünkü satis fiyatiyla Toyotasa arazisinden bin ton patates ürünü alinabilirdi. Bu patatesler de yaklasik 10 milyar liraya satilirdi. Bu para ile de ancak 10 ile 15 adet Toyota Corolla otomobil alinabilirdi. Iste tarim ve sanayi ürünü, hele hele ileri teknolojiye dayali sanayi ürünü arasindaki deger farki bu…
Toyotasa Sabanci kardeslerin en küçügü Özdemir Sabanci’nin projesi. Onun gayretiyle gerçeklesen ve büyümekte olan bir proje. Özdemir Sabanci bugün gelinen noktayi sonuç olarak degil, baslangiç olarak görüyor… “Biz daha ise yeni basladik… Yapacaklarimizi bundan sonra yapacagiz” diyor.

 

Sende yorum yap