Bilin bakalım OKKKHSPKDH ne demektir?

, , Sende yorum yap

Son günlerde sabah aksam Ankara-Istanbul uçaklarinda sakalli makalli yerli hocalar, elleri pipolu Amerikali danismanlar ve genç banka yöneticileri sikça görülmeye baslandi. Telasli telasli sabah uçagiyla Ankara’ya gidip, aksam uçaklariyla Istanbul’a dönüyorlar. Isleri ise KIT Komisyonculugu.
istanbul’dan Ankara’ya sabahlan saat 8.00 dolayinda hareket eden, Ankara’dan istanbul’a aksamlari saat 19.00 dolayinda dönen uçaklar çok ilginçtir.
Bu uçaklarin yolcularina bakip, ekonomide hangi konunun gündemde oldugu
hakkinda “ahkam kesmek” mümkündür.
Eger müteahhitler çogunlukta ise, “anlayiniz ki, Hazine den alacaklar birikmis.”
Eger silah saticilari çogunlukta ise “anlayiniz ki, Milli Savunma Ba-kanligi’nin önemli bir silah Ihalesi var.”
Ihracatçilar çogunlukta ise “anlayiniz ki, vergi iadesi konusunda tikanma ciddi boyuta gelmis.”
Son zamanlarda yeni bir grup uçaklari doldurmaya basladi. Sakalli makalli bir takim yerli hocalar. Eli çantali, agizi pipolu yabanci bankacilar. Bankalarin genç yöneticileri. Telasli telasli gidip, telasli telasli geliyorlar.
Kim bunlar? Ne yapiyorlar?
Bunlar yeni bir meslegin temsilcileri “KIT Komisyonculari”.
KIT Komisyonlugu ne demek?
Dogrusunu isterseniz “KIT Komisyoncusu” deyimi biraz küçültücü, hatta istiskal edici bir deyim. Bunun hiçbir sekilde kullanilmamasi gerekir.
Ne yazik ki, KIT Komisyonculugunun kibar ismi biraz uzun: “özellestirme kapsamindaki kamu kuruluslarinin hisse senetlerinin pazarlanmasi konusunda danismanlik hizmetleri.” Bu uzun anlatimi Amerikanvari kisaltmaya kalksak: ÖKKKHSPKDH” demek gerekecek ki, bu da bir mana ifade etmiyor.
Onun için bunlar kendilerini kisaca “danisman” diye tanitiyorlar. Danismanliklari karsiligi hem “komisyon”, hem de “prim” aliyorlar.
“Komisyonculuk, aracilik” mutlaka kötü kelimeler degil… Yurt disinda bu konuda ihtisamlasmis bankalar var. Bunlara genellikle “Merchant Bank”
(Tücccar Banka) diyorlar.
Tüccar Banka’lar, Kayserili anlatimiyla (çayin tasi ile, elin kusunu vuruypr, afiyet ile yiyip, dostu düsmani çatlatiyor…)
Tüccar Bankalar, yurt disinda, sermaye piyasasini, kimde para oldugunu, ahm-satimin yolunu yordamini, piyasayi çok iyi bildiklerinden, özellikle sirket alim satimlarinda, fabrika alim satimlarinda, hisse senetlerinin blok halinde alim satiminda, “emlak komisyonculari benzeri” aracilik yapiyor, komisyon aliyorlar.
Özellestirme modasi basladiginda da, hisse senedini kaç liraya, nasil ve kime satacagi konusunda tecrübe sahibi olmayan Hükümetler, bu tip araci Tüccar Bankalardan yararlanmaya basladilar.
Türkiye’de özellestirme isinin kaptani Toplu Konut ve Kamu Ortakligi Idaresi de bir ilan verdi “Ey yabancilar… Türkiye’de KiT’leri satacagiz… Her satilacak KIT için bir yabanci danisman tutacagiz. Gelin inceleyin, hangi KIT’in satisina talip iseniz sartlarinizi bildirin… Ama, bu is yalniz basina olmaz. Yaniniza mutlaka bir tane de Türk firmasi ala-
caksiniz. Ikiniz beraber geleceksiniz…”
Türk bankalari uyaniyor
Türk bankalarindan “gençler” uyanik davrandilar. Hemen isin üzerine atladilar. Kendi bünyelerinde özel gruplar olusturdular. Bu gruplara, Ankara’da bürokrasi ile arasi iyi olan birkaç kisi, dil bilen birkaç iktisatçi, birkaç eski bürokrat kattilar. “Bizim ekibimiz hazir… KiT’leri en iyi biz satariz” diye Ankara’ya gidip gelmeye basladilar.
Bu bankalarin bir kismi yurt disinda bu tip isleri yapabilecek yabanci firmalari kendileri buldu. Yurt disindan Türkiye’deki KiT’lerin komisyonculuguna talip olup da Türk ortak bulamayan bir takim yabancilar ise kendiliklerinden bu bankalarin kapisina dizildi… Neticede yerli ve de yabanci ortakli “KIT Komisyonculugu” ekipleri olustu.
Toplu Konut ve Kamu Ortakligi Idare-si’ne iki soru sorduk:
1) KiT Komisyonculari nasil seçiliyor?
2) KiT Komisyonculari ne aliyor? Aldigimiz cevaplar söyle:
1) Özellestirilecek her kurulus için ayri bir komisyoncu belirleniyor. Belirleme çalismalarinda önce ilgilenen yabanci ve yerli kuruluslara bir davet çikariliyor. Davet edilen firmalar kadrolarini, tecrübelerini, bu isi nasil yapacaklarini bildiriyor. Bir ön elemeden sonra adaylar arasinda açik pazarlik yapiliyor. Degerle-me komisyonu adaylardan birini belirleyip, komisyoncu tayin ediyor.
Z) KIT Komisyoncularina yaptiklari is nedeniyle “masraf karsiligi” ve “komisyon” ödendigi satis sonrasinda ise, satis fiyatina göre bir “prim” verildigi bildirildi.
Ancak bu komisyonun ye primin ne gibi rakkamlar dolayinda oldugu hakkindaki soruya cevap verilemedi.
Herhalde bu rakkam iyi bir rak-kam ki, bu islere bu kadar talip var.
Bazi genç Türk bankalari bu özellestirme sorumluluklarini üstlendikleri KIT’ler. bagli ortakliklar ve istirakler ile ilgili liste asagidaki tabloda veriliyor.
Özellestirme isinde özellesen bankalar ve özellesecek kuruluslar
TÜRK EKONOMI BANKASI: Pet
kim, Çimento Fabrikalari (Afyon, Ankara, Balikesir, Söke, Pinarhisar), Arçelik, Bolu Çimento Fabrikasi, Çelik Halat, Çukurova Elektrik, Kepez Elektrik.
FINANSBANK (5): Migros, Konya Çimento, Aroma, Fruko-Tamek, Tamek Gida.
IKTISAT BANKASI (3): Çukurova Çimento, Mardin Çimento, Ünye Çimento.
INTERBANK (2)\ Sümerbank, Bo-gaiçi Hava Tasimaciligi.
TEKSTILBANK (2): Turban, Çanakkale Seramik,
CITIBANK (2): Tofas Fabrikasi, To-fas Oto Pazarlama.
KOÇ-AMERIKAN BANKASI (1): Türk Kablo.
MERCHANT BANK (2): Gima, Ipragaz.
Özellestirme yillar boyu sürecek bir is degil. Özellestirilecek binlerce firma da yok. Bunun için, bir veya iki KIT’in komisyonculugunu yapabilmek amaciyla bir bankanin “özel grup” kurmasi çok masrafli, güç bir çabadir.
Fakat anlasildigina göre KIT komisyonculugu kârli bir is ki, tek bir isi alabilmek, iki veya üç kisi götürebilmek için bankalarimiz, özel ihtisas ve kadrolasma isteyen bu alana ilgi gösteriyorlar.

 

Sende yorum yap