“Bilgi Üniversitesi”nde Can Kozlu diplomalı “davulcu” yetiştiriyor

, , Sende yorum yap

Davulcunun diplomalisi olur mu? Üniversiteden “davulcu diplomasi” alinir mi? Bu yaziyi okuyunuz da “olur mu, alinir mi” ögreniniz.
Can Kozlu, THY Yönetim Kurulu Baskani, Coca-Cola Sirketi’nin Türkiye’de tepe yöneticisi Cem Kozlu’nun kardesi…
Bana “davulcu” oldugunu söylediklerinde “pek acimistim”… “Vah vah agabeyi gibi okusa idi de bir baltaya sap olabilse idi…” demistim. Daha sonra Can Kozlu’nun “Bilgi Üniversitesi”nde müzik bölümünü kurdugunu duydugumda da sasirip kalmistim… “Davulcunun üniversitede isi ne?” diyerek…
Megerse günümüzde hersey degistigi gibi, “davulcular” da degismis. Simdiki “davulcular” üniversiteli, hemi de, “master/doktora” dereceli. Hemi de, Fransiz ve de Amerikan üniversitelerinden diplomali davulcularmis.
Kozlu’yu tanidim. Anlattiklari beni etkiledi. Efendim bu genç adam, ilkokulda davula merak sarmis. Agabeyi Cem’in aldigi davulu çala çala liseyi bitirmis. Paris’te Sor-bonne Üniversitesi’nden iktisat diplomasi almis. Ama içinde “davul sevgisi” var… Iktisat diplomasini cebine koyarak Paris’te “C.I.M. Scho-ol of Jazz” isimli okula yazilmis. Burslu olarak iki yil süre ile müzik dersi almis. Okulu bitirmis. Paris’te davul çalarken “çalisma izni olmadigi için polis onu Fransa’dan atmaya kalkinca, Can Kozlu da kalkmis ABD’ye göç etmis. ABD’de en ünlü caz ve popüler müzik okulu, Boston’da imis. (Bunlan uzun uzun anlatiyorum. Müzige merakli gençler okusun. Günümüzde müzik egitiminin nerelerde yapildigini ögrensin istiyorum.) Bu okul, ikinci Dünya Savasi sonunda yurtlarina dönen asker müzisyenler için açilmis. Kurucusunun admi tasiyan “Berklee Col-lege of Music” okulu 4 yil süreli üniversite egitimi veriyor. 400 hocasi, 3 bin dolayinda ögrencisi var. Yillik ders ücreti 20 bin dolar dolayinda. (Bu okul yaninda ABD’de müzik egitimi veren iki okul daha var. “Jul-
liard School” klasik müzik, “New England Conservatory” klasik ve caz müzigi egitimi veriyor.) Berklee College of Müsic’de performans, bestecilik, audio engeneering (ses mühendisligi, konser kayit ve edi-ting) konularinda ögrenciler yetistiriliyor. Bizden Arif Mardin, Emin Fin-dikoglu, Aydin Esen ve Can Kozlu bu okuldan mezun müzisyenler.
Can Kozlu okuldan mezun olduktan sonra 4 yil daha ABD’de müzik yapmis. Istanbul Festivali’nde Aydin Esen ile birlikte çalmak için geldiginde aldigi teklif üzerine Türkiye’ye dönmüs. Bogaziçi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde ögretim üyesi olarak gençleri yetistiriyor.
Dikkat buyurunuz. Bizim “davulcu” sadece davul çalmiyor. Sor-bonne’da 4 yillik iktisat, müzik okulunda 2 yillik müzik egitimi var. ABD’den 4 yillik müzik üniversitesi diplomasi almis. Nota-usûl biliyor. Müzikle ilgili her seyi biliyor.
Derken efendim, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Asaf Savas Akat 1997 yilinda Bilgi Üniversitesi bünyesinde Müzik Bölümü’nün kurulmasi için Can Kozlu’yu davet etmis. Can Kozlu, Ali Peret, Neset Ru-acan, Aydin Esen ile bu bölümde ögrenci yetistirmeye baslamis. Ilk yil 30 ögrenci almislar. Bu yil ÖSS sinavi ile 40 ögrenci daha aliyorlar. Bilgi Üniversitesi’nin Müzik Bölümü’nde ögrencilere ingilizce ögretiliyor, sonra ögrenciler hem kullandiklari müzik aleti dalinda hem de bestecilik, düzenleme dalinda egitiliyor. Yakinda ses mühendisligi bölümü de acilacakmis.
Bilgi Üniversitesi’nde müzik egitimi görenlerin bir sanslari da ingilizce bilgileri ve aldiklari ders notlari (krediler) ile yurt disindaki müzik okullarina “atlayip” tahsillerini yurt disinda tamamlama imkânlari imis. Bilgi Üniversitesi ayrica bu dalda ögrencilere burs da veriyormus.
Bunlari ögrenmeden önce “ola ola davulcu olmus” diyerek baktigim Can Kozlu’yu simdi “imrenerek” herkese anlatiyorum. Bakiniz günümüzde davulcu olmak için bile ne kadar egitim ve çaba gerekiyor…

 

Sende yorum yap