Beylik Görüş(Conventional Wisdom)

, , Sende yorum yap

Açiklama: Bu yazim “Ingilizce bir deyim” üzerinedir. “Conventional Wisdom” deyiminin Türkçe karsiligini bulamadim. Biz Türkçe’de “Conventional” karsiligi olarak “konvansiyonel, alisilmis, geleneksel ve beylik” kelimelerini kullaniyoruz. “Wisdom”in tam karsiligi “akil, irfan ve diyaret’tir. Ben bu yazida “Conventional Wisdom” karsiligi “Beylik Görüs” deyimini kullanacagim.)
John Kennelh Galbraith, ekonomide klasik inançlara hücum eden bir kitap yazmisti. “The Affluent Society” adini tasiyan bu kitabin “The Concept of the Conventional Wisdom” basligini tasiyan ikinci bölümünü asagida ö-zetieyecegim.
Türkiye’nin bugün karsilastigi sorun-lan anlamaniza yardimci olacagini u-muyorum.
Beylik Görüs Nedir?
Günümüzde insanlar “gerçegi” degil, karsisindakiler neyi duymaktan hoslaniyorlar ise onu söylüyorlar.
Çünkü bunu yapanlar alkis topluyor. Seçiliyor, isinde yükseliyor. Basanli sayiliyor.
Fakat neticede olan topluma oluyor. Ekonomide, sosyal hayatta problemler çözülemiyor. Toplum geregince ileriye gidemiyor.
Iste gerçegi degil de, sadece muha-taplan memnun etmek için ifade edilen görüse “Konvansiyonel görüs-Bey-lik görüs” deniyor.
Günümüzde insanlarin ve toplumun özelligi
Günümüz insani aci gerçekler yerine, hoslarina giden seyleri, kafalarinda o-lusturduklan çizgi dogrultusundaki sözleri duymaktan, okumaktan hoslaniyor.
Politikada bir yere gelmek isteyenler, para kazanmak isteyenler, bulunduklari koltukta yükselme arayisinda olanlar karsilarindakilere duymak istediklerini duyurmada basarili olabildikleri ölçüde ilerliyorlar.
Bunun içindir ki, günümüzde ekonomik ve sosyal hayatta gerçegi ile kabul edilebilir fikir arasinda büyük bir rekabet sürüp gidiyor. Stratejik avantaj “gerçekte”… Fakat ne yazik ki taktik a-vantaj “kabul edilebilirde”…
Bunun içindir ki günümüzde gerçek
yerini “toplum dalkavukluguna” birakiyor.
Toplum dalkavuklugu
Köse yazarlan, yorumcular, politikacilar büyük bir sorun ile karsi kars^a… Eger sadece “gerçege, çarpici gerçege” agirlik verir, karsisindakilerin inançlarini dikkate almazlar ise, “begenileme-mek-okuyucularinin, dinleyicilerinin, seçmenlerinin destegini ve neticede islerini kaybetmek durumundalar.”
Bunun için “ne kadar aksini sa-vunsalar da…” fikirlerinden, inandiklari gerçeklerden “taviz vermek zorunda” dirlar.
Günümüzde bunun için gerçek, “salt gerçek” olarak ortaya konulamiyor. “Kabul edilebilir gerçek” halinde sulandirilip ortaya atiliyor.
En cesur kisiler bile “gerçegi” karsi-lanndakini “sinava sinava”, tepkilerini “ölçe ölçe” ve de yavas yavas anlatmak zorunda kaliyor.
Ülke ve sirket yönetimi ayni sorunla karsi karsiya
Demokratik, parlamenter sistemlerde politikacilar, muhafazakar olsun, liberal olsun, sol görüslü olsun taraftarlarini, oy verenleri memnun etme arayisinda, her zaman gerçegi ve inandiklarini ortaya koyamiyorlar.
Bu açmaz, isalemi için de söz konusu. Isaleminde en basarili isadamlan e-konomi politikalarina iliskin olarak “gerçegi ve de inançlarini” her an çiplak bir sekilde hükümete, topluma ve hatta emirlerindekilere duyurma sansma sahip olamiyorlar.
Üniversite hocalari, ögrencilerinin tepkilerini anlamak için gerçek yerine, onlardan alkis toplayacak davranislara yönetebiliyorlar.
Yaraticilik ölmemeli
Beylik görüs yaraticiligi öldürüyor. Entellektüel nesil baski altinda kaliyor, insanlarin, toplumlarin ülkelerin gelismesi yaraticiliga, ileri görüse (vizyon sahibi olmaya) bagli… Orijinal fikirler, orijinal insanlar küçümsenmemeli… Tersine “farkli düsünenler” yaratici görüsler ortaya koyanlar tesvik edilmeli…
(Bu ilginç kitabi bana arkadasim Cengiz Sagcan gönderdi. Penguin Bo-oks tarafindan bastirilmis. “The Affluent Society” 2% Sayfa)

 

Sende yorum yap