Bataklık (işsizlik) kurumadan, sivrisinekleri (insanları) öldürerek sıtma (terör) önlenemez

, , Sende yorum yap

Her 100 eylemciden 43’ü issiz. 25’i ne is olsa yapar takimindan. 12’si ögrenci. 20’si isçi veya memur. Eylemcilerin tamamina yakini gelir dagiliminda en altta kalan kesimden. Her 100 eylemciden 29’unun ailesi isçi veya memur, 24’ünün çiftçi, 14’ünün isçi ve memur emeklisi.
Her 100 PKK’lidan 20’si hiç okumamis. 48’i ilkokul, 22’si ortaokul, 7’si lise, 3’ü yüksek okul mezunu… Enis Berberoglu bu tabloya bakip, teröristin “eskali”ni çiziyor: “Genç, cahil ve aç”.
Sabanci Center’daki öldürme olaylarinin zanlilarindan birinin agabeyi Hasan Akyol, kendisiyle konusan gazeteci Önder Kiremitçi ve Ergün Ço-lakoglu’na diyor ki “Devlet sadece sivrisinekleri öldürmek için ugrasmasin. Batakligin kurutulmasi lazim. Yoksa yeni sivrisinekler üreyecektir.”
DEV-SOL, TIKKO, TDKP, TIKB, TEKP, PKK silahli terör örgütleri… Bu örgütlerin üyelerini tutuklayarak, teker teker öldürerek bunlari ortadan kaldirmanin mümkün olmadigini bazi çevreler hâlâ anlayamadi… Örgüt üyelerini öldürmekle terör yok edilemeyecegi gibi, devlet korumasi veya özel koruma ile de terörden korunmanin mümkün olamadigini bazi çevreler hâlâ anlayamadi.
Terör tirmandikça, güvenlik görevlisi sayisi artiriliyor. Güvenlik harcamalari artiriliyor. Kanun ve hukuk disi mücadele yollanna, siddete yönelme
egilimi ortaya çikiyor.
Onbir yildir Dogu Anadolu’da olan biteni “Bölgesel bir hareket olarak gereken sekilde degerlendiremeyen” kentli kesim, terör kentlerdeki kapilari çalmaya baslayinca güvenlik güçlerinden, polisten, özel koruma sistemlerinden “medet ummaya” basliyor.
Anlasilmayan, anlasilamayan su: Türkiye’de ekonomik ve sosyal yapi terörist üreten bir bataklik haline geldi… Teröristleri teker teker avlamak, öldürmekle terörün kökü kazinamayacak. Tabii ki güvenlik güçlerine, kanunu ve hukuku uygulayacaklara büyük sorumluluk düsüyor. Ama esas sorumluluk ekonomik ve sosyal yapiyi bu hale getirenlerde… issiz sayisi arttikça, özellikle genç nüfus is ve as bulma ümidini yitirdikçe, gelir dagilimindaki çarpiklik arttikça terör de artacak… Türkiye’de bazi insanlar “döviz fiyati faiz orani, borsa endeksi, sirketlerin kâr rakamlari” disinda baska birsey düsünmez oldu. insan faktörü unutuldu. “Imtiyazsiz sinifsiz bir ülkeyiz” nutku atanlar, ülkede bir takim insanlann hangi imtiyazlarla sivrilirken, büyük çogunlugun nasil ezildigini düsünmüyor. “Ülke, dogusuyla batisiyla bir bütündür” diyenler, onbir yildir Dogu’da olanlara aldiris etmiyor. Simdilerde terör Ba-ti’ya da siçrayinca dertleniyor.
Hatirlayiniz: “Dogu’da-ki terör, binbesyüz kisilik bir maceraperest grubun eylemi” olarak küçümsendi… Her yil “kökünün kazindigi” açiklandi… Ama sürüp gidiyor.
Olaganüstü Hal Bölge Vali Vekili Ahmet Kayhan her yil yapilagelen açiklamanin benzerini tekrarlamis. 7 Ocak 1996 tarihinde Diyarbakir’da CHA’ya yaptigi açiklamada “1995 yilinda terörle mücadelede büyük ba-sanlann saglandigini ve terör örgütünün yok edilme potasina sokuldugunu” söylemis.
Bakiniz Vali Vekili Ahmet Kayhan’in verdigi 1995 yili bilançosu nasil? 2.851 Terörist öldürülmüs. 35 Terörist yarali. 255 terörist sag olarak yakalanmis. 365 terörist teslim olmus. 1995 yili içinde 877 güvenlik görevlisi sehit olmus. Sivil halktan ölenlerin sayisi 540 erkek, 69 kadin ve 72 çocuk olmak üzere 681 kisi. Sivil halktan 705 erkek, 102 kadin ve 103 çocuk olmak üzere 910 kisi yaralanmis.
Yerlesim bölgelerindeki operasyonlarda 5.693 kisi gözaltina alinmis. Adli mercilere sevkedilen örgüt mensuplarindan 2.012’si tutuklanmis, 3.550’si serbest birakilmis.
2.252 uzun namlulu silah, 575 tabanca, 279.558 sarjör, 4285 mermi, 5 roketatar, 1.706 roketatar mermisi,
2066 el bombasi, 202 tüfek bombasi, 525 tahrip kalibi, 1148 mayin, 70 telsiz, 3 uçaksavar, 15.447 uçaksaver mermisi, l geri tepmesiz top, 13 havan topu, 551 havan mermisi, 1428 fünye ele geçirilmis.
Sayin okuyucularim, özetleyeyim. Bir yilda 3.506 terörist, 877 güvenlik görevlisi, 681 sivil ölüyor. Uçaksavari ile, topu ile, tüfegiyle 365 gün Dogu Anadolu’da harp sürüyor. Hem de onbir yildir bu böyle…
Yilbasindan önce Anadolu Ajansi kanaliyla yapilan açiklamada terör nedeniyle 43.059 hanenin bosaltildigi bildirilmisti.
Bu 43.059 hanenin 809’u köylerde, 1.612’si mezralarda idi. Içisleri Bakani bu 43.059 hanede 275.653 nüfusun yasadigini bildiriyordu.
Dogu’da terör nedeniyle can ve mal güvenligi kalmayanlardan, evlerini zorunlu veya gönüllü olarak bosaltma durumunda kalanlardan gücü yetenler, güçlerinin yettigi yere kadar Bati’ya göç ediyor. Kimi Adana’ya kadar, kimi Mersin’e kadar, kimi Diyarbakir’a, kimi izmir’e, kimi Istanbul’a kadar geliyor.
Bu yogun iç göç hareketi çarpik ekonomik ve sosyal yapiyi daha da kötülestiriyor. Sivrisinek üreten batakliklarin alani küçülmüyor. Daha da genisliyor.
Fakat bu konular Türkiye’nin gündemine giremedi… Kimse bunlan tartismiyor.

 

Sende yorum yap