Baştan savma bütçe ile ekonomi düzelmez

, , Sende yorum yap

Basbakan Avrupa’dan döndü, A-merika’ya gitti. Bu iki seyahat a-rasinda Yüksek Planlama Kurulu toplantilarina katilip “alelacele”, “1994 Yili Programi” ile “1994 Yili Bütçesi”ni baglayiverdi.
Bastan savma “program” ve de “bütçe” dengeleriyle ekonomi düzelmez, düzelemez.
“Formalite tamamlansin” diyerek “alelacele” önümüzdeki yilin kaderini belirleyecek “dengeler” veya “dengesizlikler” olusturulamaz. * * *
Devlet Planlama Teski-lati’nin görevi “alternatif denge” tekliflerini gelistirip, Basbakan’a sunmaktir.
Bu dengeler ekonominin 5 Temel Dengesi’dir:
(1) Kaynaklar-Harcama-lar Dengesi (2) Yatirim Dengesi (3) Ödemeler-Dö-viz Dengesi (4) KtT Dengesi (5) Bütçe-Kamu Finansman Dengesi.
Hükümetin ekonomi politikasi, bu dengelerde yapilacak tercihlerle belirlenir. Ne kadar büyüme istiyorsunuz? Ne islere öncelik vermek istiyorsunuz? Halkin refahini mi artiracaksiniz, kemer mi sikacaksiniz? Enflasyon ne kadar olacak? Ülkeye yeni eserler kazandiracak misiniz? Issizlere is bulacak misiniz?
Iste bütün bunlarin cevabi bu bes dengenin içindedir. Bir adim daha gideyim… Bu dengeler Bütçe’nin de “kaderini” belirler. Bütçe bu dengelerle çelisemez. Seçilen dengelere uyum göstermek sarttir.
* * *
Bütçe hazirlamak, gideri gelire uydurmak, giderleri kisip, geliri artirmak “isi” degildir. Bütçe ülkede gelecek yilin “kaderini belirleyen politikalar bütünüdür.”
Bütçe sadece Basbakan’in isi degildir. Meclis’te temsilcisi bulunan bütün partiler, ekonomik ve sosyal politika tercihlerinin uygulamaya dönüsmesi için Bütçe hazirliklarina ilgi duymak, Bütçe’nin kendi politikalarinin uygulamaya dönüsmesine imkan verecek yönde biçimlendirilmesine çaba göstermek durumundadirlar.
Unutmayiniz 1994 bütçesi bir “Koalisyon Hükümeti” bütçesidir. Sadece Tansu Çiller’in bütçesi degildir. DYP
ve SHP’nin ortak politika tercihlerini uygulamaya dönüstürecek bir bütçedir.
Acaba DYP’nin ve SHP’nin 1994 yili tercihleri nelerdir? 1994 yilinda nasil bir “Türkiye” görmek istiyorlar? Türk insanina 1994 yilinda neler verecekler?
Bu politikalarini Bütçe’ye nasil yansitiyorlar? Yansitmak için neler yapiyorlar?
– Yatirimlar hizlandirilacak mi? Özel sektörün yatirim yapmasi için ne gibi tesvikler uygulanacak? Bunlarin kaynagi nereden gelecek? Kamu yatirimlari artacak mi, gerileyecek mi? Kamu hangi alanlarda yeni yatirimlara baslayacak, hangi alanlarda devam eden yatirimlara kaynak bulunacak?
– Saglik, egitim, mahalli idare hizmetleri konularinda halka ne gibi yeni hizmetler getirilecek? Mevcut hizmetlerin kaliteleri nasil yükseltilecek?
– Enflasyon ve gelir dagilimi konusundaki çarpikliklar ele alinabilecek mi? Yoksa bunlarin biraz daha kötülesmesine göz mü yumulacak? * * *
Anlasilamayan nokta su: Tansu Çiller “Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanligi” yaparken Demirel Hüküme-ti’nin bütçe hazirliklarina katildi… Bütün bunlara ragmen tecrübesi yeterli degil diyelim… Ya bizim Murat Kara-yalçin kardesimiz orada ne yapiyor a-caba? Murat Karayalçiin, Devlet Planlama Teskilati’nda uzman olarak yillik programlarin ye bütçenin nasil hazirlanmasi gerektigini, bunu önemini ögrenmis, bu konuda deneyim sahibi bir “teknisyen” idi.
Simdi Basbakan Yardimcisi… Koalisyon ortagi SHP’nin Baskani… Hazirlanan bütçe sadece Tansu Çiller’in degil, onun da bütçesi? O ne yapiyor acaba?
Benim, “saf ve bakir bir Anadolu çocugu olarak” bu sütunda yaptigim uyarilan acaba o neden yanindaki koltukta oturan Koalisyon ortagi partinin baskanina, basbakanina yapmiyor?
Bu bütçede SHP’nin ve SHP Baskani ve Basbakan Yardimcisi olarak Murat Karayalçin’in hiç mi sorumlulugu yok?

 

Sende yorum yap