Başkanlık sisteminin “fazileti

, , Sende yorum yap

Türkiye’de “icra organi” (Hükümet) da “yasama organi” (Türkiye Büyük Millet Meclisi) da kilitlenmis durumda…
Çünkü “yasama organi”, içinden bir “icra organi” çikaracak… Demirel’in Çankaya’ya çikmasi ile baslayan dogum sancilan sürüp gidiyor. Basbakan’in atanmasi ile azalmayacak. Artacak. Isin kötüsü, sancinin dogumdan sonra da dinemeyecegi anlasiliyor… Bu durumda saglikli bir icra organinin ortaya çikmasi da güç…
* * *
Basbakanlik sistemini benimseyen ülkelerde, örnegin ABD’de, “Baskanlik” ile “Yasama Organi” (Meclis) arasina çizgi çekilmis.
Bu iki yere, iki ayn seçim sözkonusu.
Baskan seçildiginde, “sirkete genel müdür tayin eder gibi” icrada sorumluluk verecegi bakanlarini istedigi yerden, istedigi sekilde atayip, takimini kuruyor. Bu takim “Icra Organi” oluyor.
Meclis’de, “su hizibi” memnun etme, “bu kisiyi” dariltmama endisesi yok. Meclis’den icra yetenegine sahip aday arama baskisi yok…
* * *
Türkiye’de ise her Hükümet bunalimi veya degisimi, sadece ekonomiyi ve günlük hayati etkilemiyor… Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de kilitliyor…
Çünkü Meclis’in üyelerinin çogunlugu sadece “yasama yetkisine” sahip olmaktan memnun degil… Gözleri “icra yetkisinde”… Türkiye’de icra yetkisi denildiginde akla hemen “bir veya birkaç KIT in dizginini ele almak…” geliyor… Hangi Bakanliga daha çok KIT bagli ise, o Bakanlik “en icraci Bakanlik…”
Adalet sistemini iyilestirmek, saglik hizmetlerini gelistirmek, egitimi çagdas düzeye getir-
mek “icraat” sayilmiyor… Bu konulardaki “icraat”, sadece “adam tayin etmekten ibaret”…
* * *
Demirel Cumhurbaskani seçildiginden bu yana yeni bir Hükümet bekleyisine girildiginden “icra organlari” kilitlendi diyelim… Iyi de, acaba “yasama organina” ne oldu?..
Yasama organi neden çalism^or?… Tüm ü-yelerin görüs birligi içinde olduktan ifade edilen “özel radyo ve televizyon” tasanlan gibi konular bile gündeme neden giremiyor?
Tek bir neden var: Icra ile yasama arasindaki çizgiyi çizemedik…
* * *
1982 Anayasasi’ni hazirlayanlar bilerek bilmeyerek Baskanlik yolunu açmislar.
Cumhurbaskani ile ilgili maddeler Anayasa’da “Yürütme” (diger bir ifade ile icra) basliginin alfanda yeralmis…
Demirel iste bunun içindir ki “Cumhurbaskani icranin basidir… Hükümet isleri yürütür” diyor..
Gerçegi kabul edelim.
Önümüzdeki dönemde Demirel “Icranin basi” olma arayisini sürdürecek, Hükümet’in “vekil-i harci gibi islemesini” bekleyecek…
Çiller ise bilinen kisiligi ve kisisel iddialari ile bu tip bir bekleyisi “olumlu” cevaplayamaya-cak.
Cumhurbaskanligi, Hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasindaki uyumsuzluk, bir süre sonra “Baskanlik Sistemfne geçmenin zorunlulugunu kamuoyunun gündemine getirecek.
Gerçegi kabul edelim.
Önümüzdeki dönemde Demirel “icranin basi” olma arayisini sürdürecek, Hükümet’in “vekil-i harci gibi islemesini” bekleyecek…
Çiller ise bilinen kisiligi ve kisisel iddialan ile bu tip bir bekleyisi “olumlu” cevaplayamaya-cak.
Cumhurbaskanligi, Hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasindaki uyumsuzluk, bir süre sonra “Baskanlik Sistemi”ne geçmenin zorunlulugunu kamuoyunun gündemine getirecek.
* * *
Baskanlik sisteminin “faziletlerini” hatirlayalim:
– Baskanlik Sistemi icraya istikrar getirecek.. Hükümet kuruldu, kurulmadi… Koalisyon oldu, olmadi… Hükümet degisti, degismedi… Cumhurbaskani onu basbakan yapti, bunu yapti… Endiselerini ortadan kaldiracak… Alti yil, yedi yil için seçilen baskan, seçim döneminde istikrarli, uzun süreli politikalar uygulama sansina kavusacak.
– Bakanliklara, partinin meclis grubunun dar kadrolarindan aday arama yerine, ülkenin insan potansiyelinden en iyilerini getirebilme, görevlendirebilirle imkani dogacak.
– Türkiye Büyük Millet Meclisi, sadece bir yasama organi olarak “itibar” kazanacak… Milletvekillerinin “sayginligi” artacak.
Meclis sadece yasama isi ile ugrasacak. Denetim yetkisi ile icranin çekinecegi bir “güce kavusacak”. Bütün bunlar “er veya geç” olacak…
* * *
Bunlar isin bir yani… “Neden olmus, nasil olmus” yani… HaIkimiz bunlardan çok netice ile ilgileniyor…
Isleyen, çalisan bir “icra organi” bekliyor… Hükümet etsin… Vaktinin çogunu KITlerle ugrasmaya harcayacak yerde, ekonomiyi, sosyal hayati gelistirecek politikalari gelistirsin. Uygulasin.

 

Sende yorum yap