Başbakan kimlere danışacak?

, , Sende yorum yap

Anayasa, Bakanlar Kurulu üyelerinin’ çogunun TBMM kadrosu içinden belirlenmesini zorunlu kiliyor. Bu durumda basbakanlar, bakanlar kurulunu olustururken, ülkede o isi en iyi yapabilecegine, kendisiyle en iyi isbirligini gerçeklestirebilecegine inandiklarini bakan olarak atayamiyor… TBMM’ne girebilmisler a-rasindan politik dengeleri de dikkate alarak bakan adayi arayisina çikiyor.
Böyle bir yapida basbakan için bir danisma kurulunun destegi önem kazaniyor. * * *
Kamuoyunda ekonomik sorunlar gündemin tepesinde yeraldigindan, “danisma ku-rulu”ndan sözedildiginde, sadece “ekonomi bilen uzmanlardan olusacak bir danismanlar grubu” akla geliyor… Ekonomik konular önemli ama, basbakanin sorumlulugu sadece ekonomi ile sinirli degil ki…
Tansu Çiüer’in özel bir durumu var… Ekonomi egitimi gördügü, önceki hükümette e-konomiden sorumlu bakan olarak tecrübe kazandigi halde ekonomi danismanlari ariyor… Tansu Çiller’in ekonomi yaninda “ö-zellikle” yabanci oldugu diger alanlarda danismanlara daha çok ihtiyaci var… Bürokratik yapi, dis politika, enerji politikasi, asayis, ordu, egitim, sosyal güvenlik konularinda da alternatif politikalar gelistirecek, basbakana yardimci olacak uzmanlari yaninda bulundurmak Tansu Çiller’in basarisina yardimci olacak.
* * *
Dün, gazetemiz Sabah’ta, “Tansu Çiller’in beynimin yansi dedigi, Basdanismani Büyükelçi Volkan Vural” ile Canan Gedik’in bir söylesisi yayinlanmisti.
Volkan Vural Basbakanlik Danisma Kurulunun olusmasi ve islevi ile ilgili olarak sunlari söylüyor:
“Elbette devletin kuruluslari var, bakanliklari var. Ama bir basbakanin bürokratik olmayan bilgilere de ihtiyaci var. Bu akademik çevrelerden, sosyal çevrelerden gelebilir. Türkiye disa açildi, farkli bir çok iliski içinde. Ulasamadigimiz sedikalar, akademik1 kuruluslar, lobiler, etkili derneklere ulasmayi hedefliyoruz. Tansu Hanim dar bir danismanlar kadrosuyla, bürokrasiye yardimci o-lacak sekilde bu görevleri yürütmek istiyor..”
* * *
Tansu Çiller bundan önce de iki danisma kurulu olusturdu. Onlarla “çalismaya çalisti!..” Birinci danisma kurulu, seçim öncesi o-lusturdugu ve UDlDEM (Ulusal Denge ve Degisim Modeli) diye adlandirilan “ekonomik politikalar paketi” çalismalarinda Tansu Çiller’e yardimci oldu.
Tansu Çiller yurtiçi ve yurtdisindan çok sayida uzmanin bu danisma kurulunda çalistigindan sözetti ise de bu danisma kurulu üyelerinin kimler oldugu meçhul kaldi… Sadece Tevfik Altiok, Prof. Mehmet Kaytaz, Veysi Sevig, Prof. Deniz Gökçe ve Prof. Çizer Ertuna’nin bu çalismalara katildigi ögre-nilebildi.
* * *
Tansu Çiller milletvekili seçilip, Demirel Kabinesinde görevlendirilir görevlendirilmez, hemen bir ikinci danisma kurulu kurdu. Bu kurulun ilk üyeleri Prof. Salih Neftçi ile Vergi Uzmani Veysi Sevgi, Hükümet Programi hazirliklari baslamadan, kisa sürede Tansu Çiller’in yanindan ayrildilar.
Hükümet Programi hazirliklarinda Tansu
Çiller’e danisman olarak (bugünlerde Basbakanlik Müstesarligina atanmasi beklenen) Yücel Edil, (saglik nedeniyle uzun süredir ABD’de bulunan) Prof. Yaman Asikoglu, DPT Yabanci Sermaye Dairesi Baskani Osman Unsal, Hazine ve Dis Ticaret Müstesar-ligi’ndan Sevket Özügergin, Bogaziçi Üniversitesi ögretim üyelerinden Prof. Özer Er-tuna ve Merkez Bankasi Baskan Yardimcisi Kadir Günay yardimci oluyordu. Tansu Çiller bu dönemde Bogaziçi Üniversitesi ögretim üyelerinden Deniz Gökçe ile Merkez Bankasi eski baskanlari Yavuz Canevi ve Zekeriya Ytldirim’dan da yararlandi.
Özer Uçaran Çiller her dönemde danisma kurullarinin isimsiz üyesi olarak çalismalara destek oldu.
* * *
Önceki danisma kurullarinda Tansu Çiller ile çalisanlardan, bugün Tansu Çiller’in yakininda kalabilenler, sadece Osman Unsal, Yücel edil vesaglik nedeniyle ABD’de bulunan Yaman Asikoglu.:. Tansu Çiller’in güvenini kazanmis yeni isimler ise, Hazine Müstesar Vekili Kemal Kabatas, Washington Hazine Müsaviri Mahfi Egilmez, Prof. Özer Ertuna’nin kardesi, Sermaye Piyasasi Kuru-lu’ndan Caner Ertuna ve de IMKB Baskani Yaman Törüner, Basdanisman olarak atanan Volkan Vural’in açiklamalarindan anlasildigina göre Tansu Çiller’in mevcut kadrosunu zenginlestirmek için yeni isimler araniyor. Kadro bu yeni isimlerle olusacak.
Tansu Çiller’in politikalarinin olusmasinda madem ki danisma kuruluna büyük yük düsecek, o halde danisma kuruluna girecek i-simler ve onlarin yetenekleri hükümetin basarisini etkileyecek demektir.

 

Sende yorum yap