Avrupalı bizi hiç sevmiyor

, , Sende yorum yap

Cenevre’de Placette isimli büyük magazanin kafeteryasinda, karayagiz bîr Türk, yanindaki arkadaslarina öfke ile bagiriyordu:
– Görüyorsunuz iste… Bu gavurlar bizi, Türk oldugumuz için sevmiyor. Bizi müslüman oldu-gumuz için hakir görüyor..,
Arkadaslari da:
– …Ne olacak pis gavurlar…diye onu tasdik ederek, nümayise katiliyordu.
Nereden çikti bu degerlendirme?
“Placette” Isimli magaza, Cenevre’deki büyük magazalarin orta sinif müsteri kesimine hitap edeni.
Istasyona yakin olan subesine daha çok alt gelir grubundaki yerli ve yabancilar geliyor. Magazanin alt katinda “self servis” bir kafeterya var.
Magaza açik oldugu sürece sicak soguk içecek, yiyecek servisi yapiliyor.
Kafeterya çok genis oturma alanina sahip. Alisveristen yorulanlar bir köseye ilisiyor. Önüne bir fincan kahve alip, sabahtan öglene kadar oturan, etrafi seyreden yasli veya issiz güçsüzlere de rastlaniyor.
Kimse de onlari “Neden oturuyorsun? Neden bir fincan daha kahve içmiyorsun? Ne zaman kalkacaksin?” diye rahatsiz etmiyor.
Iste bu kafeteryada, dört iskemleli bir masaya karayagiz dört Türk
oturmus. Biri ise masanin yaninda ayakta dolasiyor. Dördünün de sakallari uzun. Birinin basinda acayip bir fötür sapka. Öbürünün basinda kasket var. Üçünün basi açik. Saçlar bakimsiz ve kirli. Besinin de agizinda sigara… Pantalonlan Blu-cin. içlerinde renkli kazak, üzerlerinde renkli ceketler. Yaslar yirmi ile kirk arasinda.
Üniforma.
Bizim Türkler Avrupa’da herhalde biribirlerini kolaylikla taniyabilmek için olsa gerek kendilerine üniforma
seçmisler.
Avrupa’da kalis sürelerinin uzamasi, gelirlerinin artmasi üniformayi
etkilemiyor.
Avrupa’daki “Türk Kadini” kiyafeti söyle:
– Önce bir pazen salvar. Onun üzerine çok renkli bir etek. Üstüste iki veya üç hirka. Basta çok renkli bir bas örtüsü. Ayakta nereden nasil bulunabildigine hayret edilecek acayiplikte renkli, topuklu, alti kalin ayakkabilar.
Avrupa’daki Türk Erkegi ise söyle giyiniyor:
– Blu-cin pantalon. Gömlek yerine dik yaka bir kazak veya gömleksiz bir süveter. Siyah veya yesil renk ekose kumasli bir ceket. Fötür sapka. Boyasiz ayakkabi. Mutlaka biyik ve çok kere trasi gecikmis sakal.
Bulug çagina kadar ki kizlarin basinda renkli esarp, ikinci neslin erkeklerin üzerlerinde rengarenk pantalonlar veya gömlekler.
Fakat mutlaka ve de mutlaka biyik.
Türklerin Avrupa’ya karisi savasi
Avrupa’da dogmus ve büyümekte olan ikinci nesil Türk gençlerini kiyafet, biyik ve saç sekillerinden hemen tanimak mümkün.
Açik anlatimiyla Avrupa’deki Türkler kendilerini “Haçli’lara Karsi Savas Veren” cengaverler olarak görüyor.
Uyuma karsi tüm güçleriyle direniyor.
Ayni kisiler, aileler, gençler Türkiye’de köyden kente göç ettiklerinde, gelir gruplari degistiginde çok daha hizli ve çok daha iyi uyum gösterir, degisimi benimser iken Avrupa’da uyum bir yana, giderek uyumsuzlugu güçlendirip, mesafeyi açmaya çalisiyor.
Bu savasin slogani “Biz müslüman oldugumuz için Avrupali bizi sevmiyor…”
Neler konusuluyor. Kafeterya’da yaklasik yüzelli kisi oturuyor. Bizim bes kisi duruma hâkim…
O kadar yüksek ve kalin ses ile konusuyorlar ki, baskalan onlarin tartistigini sanip, çekinerek yanlarindan uzaklasiyor.
Konusmalar söyle sürüp gidiyor:
-(Sunturlu bir küfür)
….Ulan dedim, sen kim oluyorsun da bana is büyütüyorsun. Herif Türkçe anlamiyor. Bön bön bakiyor… Yakasindan yapistim… Bir kafa, burnundan kan bosandi… Çiktim gittim.
-(Bir baska küfür)
…Bosver lannn… Bir baska is bulursun… Bu gavurlar bizi sevmez… Neden sevsin biz müslü-maniz.
– Git surdan bir bira daha al lan… (Uzun bir küfür)…. Sana söylüyorum lan… Ayakta bön bön bakacagina ise yara..
– Bak ben üç gündür hastayim diye ise gitmiyorum. Bana birsey söyleyebiliyor mu? Çünkü ben herifi daha önceden korkutmusum.
-(Bir küfür daha…)
Ulan bunlar insan mi? Ne çalismayi biliyor, ne yasamayi… Tabii bizi çekemiyorlar…
Sesler etrafi o kadar rahatsiz eder hale geldi ki, o zamana kadar ortalikta hiç görünmeyen bir görevli geldi. Kibarca masaya yaklasti. Fransizca olarak bizimkilere “Lütfen yavas konusunuz” seklinde uyarida bulundu.
Bizimkiler yabanci dili anlamadiklarindan, kendilerinin “kovuldugunu sandilar.” Öfke ile ayaga kalktilar. Seslerini daha da yükselterek konusmalarini sürdürdüler:
.(Bir küfür)
…nün Gavuru… Ulan sen kim oluyorsun da bize çik git diyor-‘ sun. Ah sen Türkiye’de olacaksin ki agizini burnunu dagitayim,.,
-(Bir küfür)
Bozma kafani bu Avrupalilar bizi sevmez. Biz Türküz… Neden sevsinler… Bu gavurlar müslüman oldugumuz için bizden nefret ediyor,
– Bak burada bu kadar millet var. Herifciogullan nasil da sip diye gelip bizi buluyor. Çünkü biz Türküz… bizi sevmez bunlar agabey…

 

Sende yorum yap