Asıl Vergi Paketi Sonbaharda Geliyor

, , Sende yorum yap

Asıl Vergi Paketi Sonbaharda Geliyor

Maliye Bakanı Adnan Kahveci, halen Meclis gündeminde olan vergi tasarısının yeni bir vergi getirmediğini, vergileri artırmadığını, sadece vergi sistemini yerleştirmek amacını güttüğünü söylüyor. Tasarı yaklaşık 1 milyon götürü vergi mükellefinin alım satımlarını kayda geçirmeyi sağlayacak.

• Eğer bu tasarı Meclis yaz tatiline girmeden kanunlaşır ise Maliye Bakanlığı yaz aylarında vergi sisteminde ana değişikliği sağlayacak esas tasarıları hazırlayacak ve işler eğer yolunda gider ise, esas vergi paketi sonbaharda TBMM'ne sunulacak. Gelecek yılbaşında yeni vergiler uygulanmaya başlanacak.

Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Pazartesi günü İstanbul’da Genç işadamları Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda vergi çalışmalarını anlattı.

Adnan Kahveci diyor ki, "…dünyanın hiçbir yerinde, kimse kendiliğinden, gönüllü olarak, vatan-millet aşkına vergi vermez. Önce kaideyi belleyeceksiniz: Vergi verilmez, alınır… Sonra da almayı bileceksiniz. Maliye'nin görevi, korkutmadan, acıtmadan vergiyi alabilmektir."

Vergide adaletin öncesi

Adnan Kahveci ilginç bir şey daha söylüyor: "…vergide adalet eşitlik çok önemli… Birinden almaya kalktığınızda, bir akiğiniz var ise hemen itiraza başlıyorlar: Önce ondan al… Sonra benden al."

Örnek olarak da taksi şoförleri ile doktorların durumunu gösteriyor:

"Taksimetrelere yazar kasa bağlamaya kalktık, bütün otomobilciler kıyameti kopardı.

Doktorlara üç kopyalı fatura mükellefiyeti getirdik… Sıyan ettiler. Herkes önce başkaları versin sonra ben vereyim diyor… Ama kimse de vermeye yanaşmıyor…

Sonra da Devlet Baba vergi toplayamıyor diye herkes konuşuyor…"

Adnan Kahveci'nin anlatımına göre yeni tasarı ne yeni bir vergi getiriyor, ne de vergileri arttırıyor…

Yeni tasarının amacı açıkları kapamak

Yeni tasarının amacı "sistemdeki açıkları kapatmak". Açık kapatma konusunu Adnan Kahveci söyle anlatıyor:

"Halen l milyon dolayında götürü vergi mükellefi olabilecek kişi sistem dışında… Bunlar sistem dışında kaldıkça, sistemin normal şekilde islemesi imkânsız. Ancak salma usulüyle vergi toplanabilir. Yeni tasarının hedefi bunları sistem içine sokmak. Bunların Aliş verişlerini kayda geçirerek, bunların mal aldıklarının, bunların mal sattıklarının vergilerini yakalayabilmek."

Çoğu "esnaf olarak tanınan bu götürü yergi mükelleflerinin Türk ekonomisinde büyük ağırlığı olduğunu belirten Adnan Kahveci, ilginç örnekler veriyor.

• Manavı, pazarcıyı kayda kuyuda geçirirsek, sebzede meyvedar vergi kaçağını, vurgunu önleyeceğiz… Çiftçiyi üreticiyi değil, üretici ile manav ve pazarcı arasındaki büyük kar marjını vergileyeceğiz.

• Bakkalı, esnafı kayda kuyuda geçirirsek onlara faturasız mal satanları, onlardan faturasız mal alanları vergileme şansımız olacak.

Esnafa kolaylık

Maliye Bakanı halen götürü vergi mükellefi bulunanları ürkütmemek onlara ek yük getirmemek için düşündükleri kolaylıkları söyle anlatıyor:

• Halen götürü vergi mükellefi olanlara bedava basit yazar kasalar dağıtacağız. Hatta yazar kasaların kâğıdını bile bedava dağıtacağız.

•  Beş yıl süre ile onlara götürü vergi ödemeye devam imkânını tanıyacağız.

• Beş yıl sonra gerçek usule geçerken, basit bir geçiş sistemi uygulayacağız.  Muhasebeci ve defter tutmalarına gerek kalmayacak. Faturalarını dosyada muhafaza edip,  her yılsonu tek sayfa bir vergi beyannamesi verecekler.

Maliye Bakanı Türk vergi sisteminde esas açığın burada olduğunu, bu açık kapandığında, vergi kaçağı sorununun büyük ölçüde çözüleceği inancında.

Esas paket sonbahara

Adnan Kahveci'nin açıklamalarına göre, Maliye bakanlığının hedefi Meclis yaz tatiline girmeden bu tasarının kanunlaşmasını sağlamak. Eğer bu olur ise, yaz tatilinde esas vergi tasarısı hazırlanıp sonbaharda Meclis'e sunulacak.

İşte mevcut sistemdeki yanlışlıkları ortadan kaldıracak ve düzeltmeleri yapacak olan esas değişiklik bu ikinci tasarıda getirilecek.

Yeni vergi getiremeyen, vergilerde artırma öngörmeyen bugünkü birinci tasarı bu kadar tepki gördüğüne göre, acaba yeni vergi getirecek, vergi oranlarını artıracak ikinci tasarı nasıl karşılanacak? Nasıl kanunlaşacak?

 

Sende yorum yap