Andalucia/Endülüs

, , Sende yorum yap

Endülüs, Ispanya’nin Cebelitarik Bogazi’na dogru uzanan topraklarinin uç kismi. 711 yilinda Müslüman Berberileri Kabileleri’nin gelip yerlestikleri, 1492 yilina kadar, tam 781 yil yasadiktan ve eserler biraktiklari topraklar. “Göçer” Müslüman Berberiler nasil “yerlesik düzene geçmis” ve de yasadiklari topraklara nasil damgalarini vurmus, ne gibi eserler birakmis, Endülüs’e gidip görmek sart.
Endülüs’ün baslica sehirleri Sevilla, Kordoba ve Granada… Sevilla sehrine Madrid’den saatte 250 kilometre hiz yapan özel tren ile iki saatte ulasiliyor. Trenin içi, servisi uçak benzeri.
Sevilla
Sevil sehri, 1929 yilinda yapilan Ispanyolca Konusan Uluslar Sergisi ve 1992 yilinda yapilan Dünya Sergisi nedeniyle çok sayida kalici esere sahip olmus. Binalar, oteller, sanat eserleriyle dolu. Kocaman bir boga güresi alani var. 1929 Sergisi için yapilan ve bugün de Ispanya’nin en lüks oteli sayilan “Alfonso XIII’-ün avlusunda cay içmenin zevki anlatilamaz. Gene 1929 Sergisi nedeniyle yapilan boga güresi alanina bitisik oldugu için güres öncesi ve sonrasi boga güresçilerinin renk kattigi Colon Oteli gece gündüz yasiyor. 1401 yilinda yapilan katedralini ve 1326 yilindan kalan Alkazar Bahçeleri’ni görebilmek için uzun turist kuyruklarinin pesine takilip saatlerce bekliyorsunuz ama, gördüklerinize hayran oluyorsunuz.
Sevil sehrinde katedralin hemen arkasinda kale duvarlari içindeki eski musevi mahallelerinin sokaklari o kadar dar ki, kolunuzu açsaniz, bir eliniz bir yandaki, öbür eliniz öte yandaki binalara degiyor. Bu sokaklar bin yildir aynen korunmus. Evlerde yasaniyor. Sokaklarda yasaniyor. O dar sokaklarda, sokaga dizilen küçük hasir iskemlelere oturanlar, “tapas” denilen küçük tabaklardaki mezeleri yiyor, sarap içiyor… Sokak sarkicilari gitar çalip ispanyol sarkilari söylüyor. Çevrede bembeyaz boyali pencerelerinden sardunyalar sarkan eski binalar ile, insan bir masal aleminde yasiyor.
Sehrin içinde sair Antonio Cavestany’nin (1861-1924) evi 10 odali 4 yildizli lüks bir otel
haline getirilmis. Altinda lüks bir lokanta, bahçesinde nefis bir kafeteryasi var. (Hotel Taberna Del Alabarderu) Sehrin en lüks lokantasi Egana Oriza tarihi dekorlar içinde hizmet veriyor. Aksamlari “Tablao Flamenco” denilen, ve “Sevil” usulü, canli, kanli, heyecanli ve neseli “ispanyol müzigi” yapan çok sayida yer var. Bunlardan biri olan “El Arenal”de, yemek yemeden, sadece belli bir ücret ödeyerek yemek sonunda show’u izlemek mümkün.
Caseta de Antonio
Ispanya’ya Engin Akin’in Must isimli seyahat firmasinin bir kültür turu ile gittik. Ispanya içinde ise bizi Madrid’in “Vip” isimli seyahat firmasi gezdirdi. Bu firmanin sahibinin kizi Al-mudena Gallardo, Sevil sehrinde kuzenleriyle gittigi tipik bir köy lokantasinda bizlere gerçek ispanyol yemeklerini tattirdi. Gerçek “Sevil Müzigini” dinletti.
Sevil sehrinin hemen disindaki La Caseta de Antonio (Telf: 95-5996306) isimli lokantada küçük tabaklarda Ispanyol zeytini, bravsa denilen bir çesit patates yemegi, Adobo denilen baligi, Paella denilen deniz ürünleri ve safran ile hazirlanan pilavi, jambon çesitlerini tattik. “1992 Banda Oro” kirmizi sarap içtik. Antonio Urnabo servisiyle, Josefa Rodruguez yemekleriyle çevrede ün yapmis. Yemek öncesi kendilerine “Grupo Altozano” adini veren bes genç, David, Manuel, Miguel, Alfonso, Antonio bize “Sevil tipi müzik yapti”.
Bu grubu görmek dinlemek lazim. Kendileri için çaliyor, söylüyor, egleniyorlar. Onlari dinlemeye gelen “fistik” kiz arkadaslari ile dansa kalkiyorlar. Birbirlerine takiliyorlar. (Sevilla Triana’da yasayan bu genç müzik grubunun telefonu (95) 42744010)
Granada Müslümanlarin Ispanya’da biraktiklari en önemli eser olan Alhambra Sarayi ve bahçeleri Granada sehrinde. Bu sarayi Kral Alhamar 1238 yililnda yaptirmaya baslamis. Islam mimarisinin ve Arap mimarisinin özelliklerini tasiyan bu dev yapit bugüne kadar oldugu gibi korunmus. Yasiyor. Yasatiliyor. Ispanyol Krali geçen yillarda kizini bu sarayda evlendirmis. Sehir 1236 yilinda hiristiyanlarin eline geçmis. Bu saraya rakip olarak Charles V de, 1526 yilinda bir saray yaptirmaya kalkmis. Tamamlayamadan ölmüs.
General Franco “Ulan bizim ceddimiz de kim oluyormus! Hepsinin cani cehenneme!” dememis. Sarayin eksik kisimlarini tamamlattirmis. Sehrin bir baska önemli eseri 1523 yilinda yaptirilan gotik kilise.
Sevil ile Granada arasinda, bir nehirin asindirip metrelerce derinlikteki bir yatak ile ikiye ayirdigi kayaliklar üzerinde kurulan Ronda görülmeye deger bir tipik Ispanyol sehri. En önemli yapiti 1785 yilinda insa edilen tarihi Boga Güresi Alani. 1695 yilinda dogan Francisco Romano oglu ve torunu bugün süregelen boga güresinin kaidelerini bu sehirde, bu alanda gelistirmisler.
Cordoba
Cordoba’da simdi katedrale dönüstürülmüs olan dev cami, müslümanlarin Bati dünyasindaki ilk eseri. Abdurrahman I isimli sultan 780 yilinda yaptirmaya baslamis. Sülalesi camii büyütmüs. 850 sütunu var. Hiristiyanlar 1236’da sehri ele geçirmis. Cami 1523 yilinda katedrale dönüstürülmüs. Minaresi aynen korunarak etrafina çan kulesi yapilmis.
Bu sehirde de bir Alkazar var… Alkazar Ispanyollar’in içinde bir saray veya kale olan büyük çiçek bahçelerine verdikleri isim.
Endülüs ve genelde tüm ispanya turist dolu… Görülecek her yerin önünde kuyruk olusuyor… Lokantalarda, otellerde yer yok. Türkiye’de yilda 8 milyon turist geldi diye seviniyoruz. Ispanya’ya yilda 88 milyon turist, hem de zengin turist gidiyor.

 

Sende yorum yap