Altının gramı 560 bin lira Türk-Sat uydusunun gramı 11 milyon lira

, , Sende yorum yap

Günümüzde herkes teknolojiden söz ediyor. Nedir bu “teknoloji” denilen sey? Osmangazi Üniversitesi’nin 26.9.1994 tarihinde yapilan açilisinda Mühendislik Mimarlik Fakültesi ögretim üyesi Erdogan Firatli “Teknolojik Gelisme ve Türkiye” basligini tasiyan bir açilis dersi vermis. Erdogan Firatli’nin teknoloji konusunda anlattiklari ilgim çekti. Açilis dersinde anlatilanlardan özetleyerek Sayin okuyucu-larima “teknoloji” konusunda bilgi verecegim.
Erdogan Firatli’nin anlatimina göre “Teknoloji” deyimi, Yunanca kökenlidir. Sanat veya zanaat anlamindaki techne (tekne) ve kelime, konusma anlamina gelen logos kelimesinin bilesimidir. Bu haliyle sanatlar veya zanaatlar hakkinda konusma demektir.
Teknoloji, 20. yüzyilin ikinci yarisinda, “insanin çevresini degistirme ve kontrol etmeye yarayan araçlar ve faaliyetler” olarak tanimlanmistir.
Bugün genel anlamda teknoloji, “her türlü mal ve hizmet üretiminde dogrudan ya da destek alarak üretim araçlarinin ve yöntemlerinin etüdü, ustaligi ve kullanimi”ni ifade eder. Burada tam net olmayan bir noktanin açikliga kavusturulmasinda yarar vardir. Teknoloji tanimlarinda sanki kapsam yalnizca üretim yöntemleri ve araçlanyla sinirlandirilmaktadir. Genis anlamda üretime konu olan mamul (hammadde, yari mamul ve mamul) tasarimi (dizayn) da teknoloji kapsami içinde kabul edilir.
Teknolojideki bugünkü durum, önceki nesillerin zaman-beyin-kas sermayelerini ortaya koyarak ve tüketerek gelistirme ve yetkinlik kazanmaya yönelik çalismalanri ile kesif ve icatlardan olusan büyük bir birikimin sonucudur.
Teknolojik gelismenin baslangici ve devami, “zaman prensip ve tekniklerinden, bilimin prensip ve tekniklerine geçis ve bu geçisteki ilerleme”ye endeksle-nebilir. Baska bir ifade ile gelismis (modern) teknolojiyi eski zamanlarin teknolojisinden ayiran ana özellik, onun am-prik olmasi degil, bilimsel kökenli olmasidir. Teknolojik gelismede zihinsel sermayenin (mental capital) önemi çok iyi kavranmalidir. Her millet, insanligin toplam birikimi olan bu zihinsel sermayeyi kendine maledebildigi ve buna katkida bulunabildigi oranda teknolojik gelisme içersinde ve üretken olabilir. Bu gerçekte çok önemli bir nokta vardir. Esas olan insanligin bu zihinsel sermayesine (uluslararasi bilim, uluslararasi teknoloji) katkida bulunabilmek, bu havuza birseyler akitabilmektir. Teknoloji havuzuna bir-sey akitma yetenegi olmayanlar, teknoloji havuzundan ne alacaklarini da bilemez.
“Kapsamli (sumullü-pervasiv) Jenerik Teknoloji” denilen bir sey vardir.
Bu ekonominin hemen bütün alanlarini etkileyen ve hatta degistiren teknolojiler demektir. Buhar ve buhar teknolojisi gününde
kapsamli jenerik teknolojiye örnektir. Döneminde hemen her ekonomik olmayan alan ve faaliyetleri büyük ölçüde etkilemis ve teknolojide köklü degisikliklere neden olmustur.
Güç kaynagi olarak elektrikten yararlanma da zamaninda kapsamli jenerik teknolojiye örnektir.
içten yanmali motorlarin uygulamaya girmesi de teknolojide kapsamli ve köklü degismelere neden olmustur. Hatta bir ara 20. yüzyilin baslarinda Dizel Asn (diesel age) gibi sloganlar kullanilmistir. Petro-kimya kökenli sentetik malzemeler de döneminde hemen her alanda ve teknolojide köklü degisikliklere neden olmustur.
Örneklerden de anlasilacagi gibi kapsamli jenerik teknolojiler, dönemlerinin sinirlarini zorlayan, asan ve genisleten teknolojiler görünümündedirler. Baska bir deyisle bunlar yüksek teknoloji olarak da adlandirilabilirler.
Günümüzde, kapsamli jenerik teknoloji olma özelligi vadeden teknolojiler, uzay teknolojisi, nükleer teknoloji, yeni malzeme teknolojisi, biyoteknoloji, enformasyon teknolojisidir.
Enformasyon teknolojisi günümüzde ender teknolojidir. Simdiden kapsamli jenerik teknoloji görünümünü kazanmistir.
Kelime anlami olarak “bilgi teknolojisi” denebilecek bu teknoloji, uygulama ve somut görünümde, elektronigin birer türevi olan bilgisayar, mikroelektronik ve telekomünikasyon teknolojisinin bütünlesmesi esasina dayanmaktadir. Enformasyon teknolojisi, esnek üretim sistemleri (FMS), robotik, bilgisayar destekli tasarim (CAD), bilgisayar destekli imalat (CAM), bilgisayar tümlesik imalat (CIM), nümerik kontrollü tezgahlar (NC), bilgisayarli nümerik kontrollü tezgahlar (CNC) seklinde uygulamaya dönüsmektedir.
Gelismislik, hemen artik teknolojik gelismislige endekslenmekte, bilim ve teknolojide üretkenlige, yenilikleri özümsemeye ve bunlarla yetkinlik kazanmaya denk kabul edilmektedir. Ayrica yüksek teknolojilerde söz sahibi olmak, politik ve diger konularda da uluslararasi platformlarda söz sahibi olmanin ve yaptirim gücüne sahip olmanin temel kosulu gibi görünmektedir.
Teknolojinin grami
Kaç Türk Lirasi
24 ayar altin…………..560.000
Türk-Sat 1B uydusu……11.000.000
F16 jet uçagi……………61.000
Note-Book bilgisayar……..49.000
Masa tipi bilgisaar……….7.000
Elektrikli lokomotif………..750
Yerli otomobil……………..700
Buzdolabi………………….150
Demiryolu vagonu…………….50
TCI, Tele-Com Inc.
(John C.Melone, 54) 4.94 0.05 Kablolu TV
Discovery Kanal
Home Shopping TV
Kablolu 2 TV kanali
Sprint Corp. telefon sirketi
Microsoft tarafindan yönetilen
“on-line” servisi

CBS
(LavrenceTisch,72) 3.71 0.28 7 TV kanali
21 radyo istasyonu

NBC-General Electric
(RobertWright,52) 3.36 0.42 6 TV kanali
_NBC S. Channel Dünya TV’si

SONY
(Alan J.Levine, 48) 3.10 -0.08 Colombia Pictures filmleri
Tri Star Filmleri
Video filmleri

TURNER
(Ted Turner, 56) 2.81 0.02 CNN, TBS, TNT TV kanallari
MGM’in film arsivi
Kablolu TV ve sinema stud.

DREAM WORKS
(Steven Spielberg, 47) ? ? Film, çizgi film
Müzik

 

Sende yorum yap